Internetle ilgili enteresan bir sorun

Başlatan acevik94, 27 Eylül 2014 - 10:54:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

acevik94

Günaydın forum ubuntu kullanıcıları,
Geçenlerde Toshiba Satellite marka yeni bir notebook  aldım. * tabi ki standard olarak
Windows 8.1 ile geldi. Dün Windowsu silip Ubuntu nun sin versiyonunu kurmaya karar
verdim ancak Boot manager ile sorun yaşadım (secure ve fast boot dan dolayı ve iki seçenek
değişririlemediği için yükleyemedim). Onun yerine eski Packerd Bell marka notebook a (Windows 7)
Ubuntunun yeni versiyonunu rahat bir şekilde kurdum. Sorunda burada başladı. W-Lan bağlantısı
olmasına rağmen internete giriş yapamıyorum. Youtube dahil birçok yerde bu sorunun çözümünü
aradım. Ne yazık ki bu çözümler işe yaramadı. Elimde önceden kalma Ubuntu nun 12.4 LTS kurulum cd si
vardı ve bende yeni versiyonu cd ye yazdırırken bir yerde hata yaptığımı düşünerek esku versiyonu kurdum.
Sonuç bağlantı ve internet var. Hemen update kısmından yeni ubuntu sürümüne güncekleme yaptım.
Yapmaz olsaydım çünkü internet sorunu yeniden ortaya çıktı. Bağlantı olmasına rağmen internete giremiyorum.
Acaba bu sorunu nasıl çözebilirim ? Yeni bilgisayara boot manager e takılmadan ubuntu kurabilir miyim ? Ayrıca
secure ve fast boot u kapatamıyorum. Buttonları devre dışı bırakılmış.

furkankalkan

@acevik94
1-)  uname -a , iwconfig , lspci | grep Network , rfkill list wifi, dmesg | tail gibi temel komutların çıktılarını önceden eklerseniz daha hızlı cevap alabilirsiniz.
2-) Lütfen ayrı sorunlarınız için ayrı konular açın. 
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

heartsmagic

Önce 14.04'ü tekrar kur ve öncesinde @dewilman'in söylediği çıktıları buraya aktar. Hatta tüm çıktılar için lütfen şuraya bak. agkomut
Şu an mevcut sistemde bile bunu yapabilirsin. Fakat 12.04'ten gelmekten ziyade temiz bir 14.04 kurulumu yapmanı öneririm.
Komu çıktılarını aktarırken lütfen şunu kullan: kodetiketi
İletinde satırlar arasında birer boşluk koymuşsun, o şekilde yapma lütfen, ancak yazını paragraflara bölmen okunurluğu artırır.

Yeni bilgisayar konusu ise ayrı bir konu olabilir yine @dewilman'in söylediği üzere. "Secure boot" ve "fast boot"un her durumda kapalı olması gerekmeyebiliyor, UEFI ile kuruluma bakabilirsin. Ancak bazı durumlarda sıkışıp kalabiliyor kullanıcılar. Kısacası kapatman gerekiyorsa ne yapabilirsin şimdilik bilmiyorum. Ancak o konu yeni bir başlıkta tartışılsın söylediğimiz üzere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.