Kendimi internette nasıl gizlerim ?

Başlatan eronis, 25 Eylül 2014 - 16:01:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Soru yanlış anlaşılmasın, yanlış yere sapmasın lütfen. Ben bir hacker değilim, illegal bir iş ile uğraşmıyorum ki uğraşsam bu konuyu burada açmaz el altından araştırırdım. Sorunum şu; son zamanlarda bir haber sitesinden türk telekom amerikadan insanları takip etmek, e postalarını okumak vs... her türlü rahatsız edici yada tabiri caizse "taciz edici" şeyleri yapabilmek için bir donanım almış. Ben bilgisayar başındayken odama biri girdiğinde rahatsız olurum, çünkü o benim özelim. Onun için internette gizli kalmak istiyorum. Kimsenin beni takip etmediğinden emin bir şekilde davranmak istiyorum. Misal ben son dinleme olaylarından sonra telefonu kulağıma zor dayar oldum. Birinin dinlediğini düşününce konuşmak, samimi olmak, gülüşmek hiç içimden gelmiyor. Gerçekten rahatsız oluyorum bu durumdan. Bir de arkadaşlarımla rahat konuşabileceğim, düzgün bir ağ yada mesajlaşma sistemi söylermisiniz ?

Neyse konu fazla uzadı sanırım, ama sanırım derdimi anlatabildim. TAİLS diye bir işletim sistemi buldum. Olmazsa ona geçsem daha mı iyi olur ? Yoksa Ubuntu'dan da halledebilirmiyim ? Yoksa bunun kurtuluşu yok mu ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

siberoloji

1. İnternet Servis Sağlayıcınız ile bizzat kendiniz sözleşme yaptıysanız ve kullandığınız ağ size kayıtlı ise;
1.a.: Maillerinizi OpenPGP gibi bir eklentiyle şifrelemediğiniz takdirde;
1.b.: Dosyalarınızı bir şifre ile şifreleyip daha sonra göndermediğiniz takdirde;
Internet Servis Sağlayıcınız size doğru akan tüm bilgiyi açık olarak görebilir, analiz edebilir ve size daha iyi hizmet sağlamak adına etmektedir. Zaten en son kanuni düzenlemeler ile bu bir bakıma isteğe bağlı değil zorunluluk haline de gelmiştir.
2. İstemci olarak bir sunucudan talepte bulunduğunuzda diğer taraftaki sunucu veya sistemin sizin kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi ve nereye gittiğinizi bilmek istemesi artık günümüzde gayet normal bir uygulama. Yüklediğiniz her bir resim veya yazının içerisinde dahi bunu yüklediğinizi ve nereden hangi coğrafyadan yüklendiğini dahi karşı tarafa bildiren kodlar bulunuyor. Böyle bir durumda;
2.a.:Karşı taraf sistemlerin size hizmet verebilmesi için sizin kim olduğunuzu bilmesini istemiyorsanız
2.a.1.: Web tarayıcı olarak TOR öneririm.
2.a.2.: Diğer konuları açıklamak işi oldukça karıştırır.
2.b.:Bir çok sistem veya sunucu TOR gibi kimliksizlik durumunda olan bağlantıları engellemek için CAPTCHA kullanmaya başlamış ve giderek yaygınlaşmaktadır.
3.Hal böyle olunca
3.1.: İstemde bulunduğunuz karşı sunucu veya sisteme karşı GİZLENMEK (Google sizi herhangi biri olarak görsün v.s.)
3.2.: Size veri sunan karşı tarafın gönderdiği bilginin üzerinden geçtiği, düğümlerde kaydedilip kuyruğa girdiği ve sırası gelince öteki düğüme gönderildiği (Data Link-Veri bağı ve Physical Layer-Fiziksel Katmana) karşı GİZLİLİK
olmak üzere iki ayrı ana dal meydana geliyor.
Bu durumda bence;
3.1 durumunda bir takım hizmetleri alamamak uğruna gizlilik bir yere kadar sağlanabilir (ancak bir takım hizmetlerden mahrum kalırsınız.)
3.2 durumunda, gönderdiğiniz her bir biti kendi bilgisayarınızda şifreleyip karşı alıcıda da açabilecek bir sisteminiz yoksa gizlemeniz mümkün değil.
4. Zaten hiç bir kanun koyucu buna müsaade etmez. Ettiği takdirde hükümetmediği yani hakim olamadığı bir alan meydana getirmiş olur ki bu da günümüz gidişatında pek mümkün değildir.

Infect, there is no spoon.

Diğer arkadaşlar da görüşlerini paylaştığında güzel bir başlık olacağını düşünüyorum.

furkankalkan

Başta ben de bu Internette şeffaflık olayından rahatsız oluyordum fakat daha sonra iş başa çıkılamaz hale geldiğinden dolayı artık konuyu kanıksadım. Şu haliyle Internette hiçbir zaman ve hiç bir şekilde  %100 gizlilik ve anonimlik söz konusu bile değil. Bence artık Internetin tadını çıkarın. (bulutsa bulut fişlenmeyse fişlenme,jQuery ile hoş efektlerle dolu cafcaflı sitelerimiz var ya onlar yeter :D) Ama eğer içinizi rahatlatacaksa Tails'i öneririm. Internette izlenmenizi bir parça zorlaştıracaktırıp başta NSA,TİB ve bilimum Internet sevis sağlayıcıları tarafından adınıza hoş besteler yapılacaktır fakat korkunun ecele faydası yoktur. Eninde sonunda bir yöntem bulurlar.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

ekremsenturk

Jondo (veya Jondonym) adında bir canlı cd'den çalışan Linux dağıtımı var. Başlangıçta aktif etmek şartıyla, bir poroxy sunucusu üzerinden bağlantı sağlıyor. Şahsen bu tür Proxy sunucularına güvenmem. Bu sefer de sunucuyu işletenler senin donunun içine kadar her şeyi görebilirler. Ama senin kimliğin, bağlandığın sayfadan gizleniş olur.

Bir de bazı Firefox eklentileri var. Örnek olarak "Noscript" giriş yaptığın sitede bazı işlemleri sınırlıyor. Bu şekilde tarayıcına musallat edilmek istenen çerezler engellenmiş olurlar. Bu sefer de sürekli olarak, giriş yaptığın sitede, bazı şeylerin görüntülenebilmesi için, geçici kısmi veya geçici tam izin vermekle meşgul olursun.

eronis

The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

furkankalkan

Alıntı yapılan: eronis - 25 Eylül 2014 - 20:55:04
http://www.youtube.com/watch?v=Sn7pNTsY5iY

adam haklı desenize :D kafa yormayacan :D

İlahi @eronis gülmekten yerlere yatırdınız beni akşam akşam :D Evet adam haklı, kafayı fazla takmıycan yoksa sıyırısın :D
Lover

burak öztürk

Önceleri beni tedirgin ederdi ve bu giderek arttı. Korktuğum için  Bunula ilgili nerde bir yazı görsem okurdum. Ama anladım ki bundan kaçış yok.
Yani artik boyle şeyler yasal bir hal almış. Devletler vatandaşlarını izliyor.  Olay büyümüş. 
Bundan kaçış yok dolayısıyla kasmamak gerek. Rahat olalım izleniyoruz evet :)

heartsmagic

Ben yine konuyu farklı noktalara kaydırmayalım lütfen diye araya gireyim. Esas meseleyi ise forumda ara ara konuşuyoruz zaten. Söylenenler aşağı yukarı bu başlıktakilerin aynısı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

elviskilli

Merhaba
Bu Tails sadece çalışan şeklinde mi?  Yani ben Ubuntu da virtualbox üzerine sanal kurmak istesem çalışır mı? Çalışırsa da , aynı makinemde daha sonra ubuntuyu açtığımda gizliliğim zedelenir mi?

ekremdogan

ilahi eronis yani illede sırra kadem basacaksınız  demek  :D , norm ve hukuken boyle bir seyin  imkan ve şeraiti yok gibi gorunuyor.amerikayı bir daha mı keşfedeceksiniz  ;)

ekremsenturk

Buradan gizliliğinizi sınayabilirsiniz : http://ip-check.info/?lang=en   Burası, sizin karşı sunucuda nasıl göründüğünüzü gösterir.

Sizi her tür önleme rağmen en kolay ele veren uygulamalar: Javascript, Java plugin, Flashplayer plugin, Silverlight. Bunları devre dışı bıraktığınızda da, bazı sayfalara erişim kısıtlanıyor.

utabatu01

gecegezen

izleme elinde sonunda gerceklesecektir ama işleri biraz zorlaştırma açısından mail kullanıyorsanız thunderbird gibi islemciler için sifreleme eklentileri var.
benzer olarak mesajlama yazılımlari içinde sifreleme eklentileri var. ama bunların söyle bir zorluğu var mesajını sifrellenerek gittiyi için okunması içinde aynı eklenti ve sifrelere ihtiyacı var.
yanlış yönlendirme olmasın ama skype gibi bir çok iletisim ağı zaten arada sifreliyor mesajları diye biliyorum ben ama msn sifrelemiyordu o yüzden hepsi için net konuşamıyorum.
facebook https kullandığı için gene sifreli olması lazım.
Birde ~geçenlerde facebook .onion uzantılı yani tor içinden bağlanabilmeyi saylayan bir proje için çalıştığını duymuştum
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

ozgurche

internetde gizlenme diye bir şeye fazla inanmıyorum. Ama sex gibi konuların dışında "ben davamda haklıyım" diyorsan alırsın bir tane tp-link cihazını önce bir kafeye gider wireless şifresini alırsın, sonrada 50 metre ötede başka bir kafeden ilk aldığın kafenin şifresi ile giriş yaparsın.
Bu konuda daha yaratıcı arkadaşlar varsa önerilerini buraya yazabilir.

furkankalkan

Bazı siteler için bir de ayrı bir internet oluşturma projesi olan FreeNet de incelenebilir bence. 
Lover