[Önemli] Yeni Forum Teması ve Birkaç Yenilik Hakkında

Başlatan alquirel, 25 Eylül 2014 - 06:36:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Forumumuz için geliştirmekte olduğumuz yeni forum temamıza kesin ve temelli geçiş yapmış bulunmaktayız. Bundan sonra forumda sadece bu tema kullanılacak. Hem bütünlük açısından hem de teknik açılardan dolayı sizlere tema değişim imkanı sunamayacağız, çünkü bazı önemli bileşenleri (arama, zaman çizelgesi, gezegen gibi) bu temayla bütünleşik olarak geliştirdik.

Bu yeni düzenle size sunduğumuz birkaç yenilik var.

Öncelikle arama sistemimizi ve sayfamızı yenilemiş bulunmaktayız. Sonuçlar yine Google üzerinden geliyor, ama biraz makyajlı bir şekilde geliyor. Arama için hem sağ üstteki kutuyu, hem de "Ara" sayfasını kullanabilirsiniz.

İkinci olarak, "Başlık Açtır" adında yeni bir düğmemiz var. Kilitli olup da kilidinin kaldırılmasını istediğiniz başlıklara girdiğinizde "Yanıtla", "Favorilerime Ekle", "Haberdar Et" düğmelerinin bulunduğu yerde bir adet de "Başlığı Açtır" adlı düğme göreceksiniz. Tıkladığınızda size neden kilidin kaldırılmasını istediğinizi soran bir sayfa karşılayacak. Nedeninizi yazıp onayladığınızda yöneticilerin ekranına bekleyen kilit kaldırma isteği olduğu bilgisi düşecek. Yani kısacası "Kilidinin Kaldırılmasını İstediğiniz Konular" adlı başlığımız tarih oldu.

Üçüncü olarak, "Zaman Çizelgesi" adlı yeni bir sayfa hazırladık. Tapatalk kullananlar ne işe yaradığını bilirler. Yeni ileti atılmış olan son başlıkları, atılan son iletiyi özet şeklinde içerecek şekilde listeleyen bir sayfa. Eğer o son iletiyi henüz okumamışsanız başlığın yanında turuncu bir çizgi göreceksiniz, okumuşsanız başlık gri bir şekilde karşılayacak sizi.

Bir diğer husus, Gezegen'imizi tekrar yeniledik ve okunurluk açısından hoşunuza gideceğini düşündüğümüz iyileştirmelerde bulunduk. Bu sayede eğer Gezegen'e dahil olmak istiyorsanız ilgili başlığımıza uğramanızın yeterli olacağı bilgisini de hatırlatmış olayım.

Bu başlığımız da hem duyuru hem hata/görüş geri bildirim başlığı olsun.

meda

Bu görünüm yani sağda, soldaki boşluklar ve sağ üstteki arama yerinin öyle görünmesi normal mi yoksa Safari ile uyumsuzluk problemi mi var ? Ayrıca aynı görünüm Chrome ile de var.

Herkese hayırlı olsun bu değişiklik bence çok güzel oldu.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

alquirel

Sağ sol boşluk dediğin mesafenin fazla olması ise, bu temada piksel cinsinden sabit genişlik kullandım. Çünkü böylesi diğer bileşenlerimizle olan uyuma daha uygun. Ama istenirse de genişletme yapabiliriz.

Arama kutusunun normal görünümü o değil. Safari kaynaklı bir soruna benziyor. Biraz bakınayım.

alorak

özgürlük için

meda

Tema bu haliyle çok eğreti duruyor. Wiki gibi ekrana yayılsa çok daha iyi olur. Bu haliyle okurken 2 sayfa kaydırmak yerine eski haliyle ya da ekrana yayılmış durumda daha fazla okuma sağlanır. Yani okurken satır sayısını artırmış. Bir şey daha iletilerin sağ altıdaki rapor et bölümleri sabit değil iletiye göre değişmesinden dolayı biraz karışık duruyor.

Az önce baktım askubuntu ile aynı temayı kullanıyoruz.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: meda - 25 Eylül 2014 - 07:19:07

Bu görünüm yani sağda, soldaki boşluklar ve sağ üstteki arama yerinin öyle görünmesi normal mi yoksa Safari ile uyumsuzluk problemi mi var ? Ayrıca aynı görünüm Chrome ile de var.

Herkese hayırlı olsun bu değişiklik bence çok güzel oldu.

Bende safari kullanıyorum ve aynı problem bende de mevcut.

eronis

Dostum bir an yanlış siteye girdim sandım, çıktım tekrar girdim ki doğru siteymiş :D siteyi tanıyamadım o biçim :D çok güzel olmuş, elinize sağlık. ;)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

gokhanyildiz

background-color: rgba(0, 0, 0, 0);
background-image: url("../images/search-icon.png");
background-position: 5px center;
background-repeat: no-repeat;
background-size: 24px 24px;
border: medium none;
cursor: pointer;
height: 37px;
min-width: 50px;
max-width:300px;
margin: 13px 0;
padding: 10px 12px;
transition: width 300ms ease 0s, background 300ms ease 0s;
width: 0;

Şu şekilde safaride düzgün görünüyor. Fakat padding değerlerinin de arttırılması lazım tabii.

siberoloji

Okunmamış konular listesini gözden geçirmek için gözlerim yoruldu gerçekten. Yazıların silik rengi ve inceliği bence biraz yorucu oluyor. Neden siyah değil.
Forumda en kolay okunan yazı olmalı değil mi?
Arka plan beyazlığı ile yazıyı ayırt etmek için göz kasları bence fazla yoruluyor.

egcodes

Bence çok güzel olmuş. Daha ciddi görünümlü ve düzenli olmuş.

Öneri olarak, background az daha karanlık olabilir seçiciliğin artması açısından. Bir de forum mesajlarının rengi biraz daha siyah olabilir.

Elinize sağlık.
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

alquirel

@meda, forumun genişliğini ekranın %85'i olacak şekilde ayarladım. Yine de arttırmamı istersen hallederiz.

@meda ve @gokhanyildiz, arama kutusunun derdi Safari için transition kuralını bir de -webkit-transition şeklinde eklemem ve -webkit-appearance: textfield diye bir kural eklemem gerekiyormuş. Şu an sorunsuz. (Sayenizde Windows'uma Safari de kurmuş oldum :P )

@alorak, @eronis, teşekkür ederim.

@siberoloji, silik renk derken sanırsam "Başlatan" ve bölüm bağlantısının gri renginden bahsediyorsun. Onları gereksiz ayrıntı babından dikkat çekmemesi için özellikle gri yapmıştım. Tamamen çıkartmak bir seçenek olamıyor benim için çünkü bunu ancak SMF'nin kendi dosyasını düzenleyerek yapabilirim. Bu da şiddetle kaçındığımız bir durum. Çünkü güncellemeler sonrası uyum sorunu çıkartabiliyor SMF (daha önce başımıza gelmişti).

Bahsi geçen yazıları biraz daha koyulaştırdım.

Bir de şu var, malum, Ubuntu yazıtipi kullanıyoruz, gerek yazıtipinin kendinden kaynaklanan, gerek tarayıcının yazıtipini nasıl gösterdiğinden kaynaklanan görsel farklılıklar olabiliyor bilgisayardan bilgisayara. Belki Ubuntu yazıtipi küçük yazı boyutlarında fazladan silikleşiyordur kimisinde. Malesef sadece kendi bilgisayarımdan denemeler yaptığım için farketmeyebiliyorum. Görsel anlamda anlatmaya kelimelerin yetersiz kaldığı durumlarda ekran görüntüleriyle durumu aktarırsanız mutlu olurum.

@egcodes, teşekkür ederim. Mesajların rengini bir tık daha koyulaştırdım. Arkaplan bana böyle yeterli gibi görünüyor. Eğer aynı şekilde başka geribildirimler alırsam onu da iş listesine koyarım. ;)

Alıntı yapılan: meda - 25 Eylül 2014 - 08:19:34
Bir şey daha iletilerin sağ altıdaki rapor et bölümleri sabit değil iletiye göre değişmesinden dolayı biraz karışık duruyor.

Az önce baktım askubuntu ile aynı temayı kullanıyoruz.

İlk cümleni anlamadım.
İkinci cümlen için, sadece askubuntu değil, ubuntu.com'un kendisini baz alarak bu görünümü uyarladım. ;)

freeman

Ellerinize sağlık. Çok güzel. Uzun zamandır bu temayı kullanıyordum zaten. :)
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

mendirec

Ellerine sağlık @alquirel. Ben de arka plan renginin biraz koyu olmasından yanayım.

alquirel

Ubunlo

Ellerinize sağlık çok güzel olmuş. Şu an mobileden yazıyorum ve boylesi daha guzel olmuş

meda

@alquirel eline sağlık Safari sorunu çözülmüş. Görünüm %95 ideal görünüyor ama %100 olursa süper olur. Örnek olarak http://ubuntuforums.org/ düşünülebilir.
Kızmazsan Moderatöre rapor et  Kayıtlı bölümüde ileti bitiminde değilde sağ alt köşede sabit kalması daha iyi olur çünkü okumayı biraz zorlaştırıyor. Sabit olması daha düzenli bir görünüm olur. Kısa iletilerde de alt tarafta fazladan boşluk olmaz.

egcodes

.inner class'ın font-size: 14px yaptım daha iyi oldu gibi :)

Eski temanın boyutu bu muydu acaba bir an onu görür gibi oldum :)
1f u c4n r34d th1s u r34lly n33d t0 g37 l41d

plazma

Tema çok güzel ama beyaz tonlarda olduğu için benim acayip gözümü alıyor uzun süre bakamıyorum :) birde renkler ters çevirip mi olsa bitanede "karanlık" misali :) ne dersiniz hoş olmaz mı?

yasin y.

Gerçekten harika bir tema olmuş, ubuntu.com teması ne zaman yapılır acaba diyordum bende kısmet bu güneymiş. Emek, zaman, çaba sarfeden tüm arkadaşların ellerine sağlık.

Yunus Demirpolat

Emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Temayı çok beğendimi söyleyebilirim.
Open Source.

alquirel

@meda, Önceki temalarda genişlik %90 idi. O yüzden biz bu pazarlığı %90'da bırakalım :)
Moderatöre rapor et kısmı için de, önceki temada da nerede duruyorduysa şu anda da öyle. Tam nereye almak istiyorsun onu anlayamadım. Kısa iletilerde alt taraftaki boşluk avatarların bulunduğu bölümün uzunluğundan kaynaklanıyor daha çok.

@egcodes, önceki temalarda o yazı boyutu 12.8 px idi. Şimdikinde 13px idi. 13.2px yaptım. Ama dediğim gibi yazıtipinden kaynaklanan bir durum bu.

@plazma, niyetim tüm bileşenlerimizde tek görünüm, tek tema yönünde. Şimdi karanlık temaya girişirsek o işin sonu gelmez, ben de boşuna uğraşmış olurum :) Eğer bu yönde istekler gelmeye devam ederse değerlendirmeye alırız, ancak bu aralar bu işe ayıracak enerjim yok malesef ;)

Beğenen ve bu iletiden sonraki zamanlarda beğenecek olan arkadaşlara şimdiden topluca teşekkür ediyorum.  Teşekkür etmesem olmuyor, her seferinde tek tek edince de abes kaçıyor. İdare edin :)

siberoloji

@alquirel
Alıntı Yap@siberoloji, silik renk derken sanırsam "Başlatan" ve bölüm bağlantısının gri renginden bahsediyorsun. Onları gereksiz ayrıntı babından dikkat çekmemesi için özellikle gri yapmıştım. Tamamen çıkartmak bir seçenek olamıyor benim için çünkü bunu ancak SMF'nin kendi dosyasını düzenleyerek yapabilirim. Bu da şiddetle kaçındığımız bir durum. Çünkü güncellemeler sonrası uyum sorunu çıkartabiliyor SMF (daha önce başımıza gelmişti).
Eklediğim resimdeki "işlem sırasında hatalar bulundu sorunu" ifadesinin biraz daha belirgin ve koyu renkte olmasının daha iyi olabileceğini kastetmiştim.
Emeğine sağlık....

[eklenti yönetici tarafından silindi]

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: alquirel - 25 Eylül 2014 - 18:07:54
@meda, Önceki temalarda genişlik %90 idi. O yüzden biz bu pazarlığı %90'da bırakalım :)
Moderatöre rapor et kısmı için de, önceki temada da nerede duruyorduysa şu anda da öyle. Tam nereye almak istiyorsun onu anlayamadım. Kısa iletilerde alt taraftaki boşluk avatarların bulunduğu bölümün uzunluğundan kaynaklanıyor daha çok.

@egcodes, önceki temalarda o yazı boyutu 12.8 px idi. Şimdikinde 13px idi. 13.2px yaptım. Ama dediğim gibi yazıtipinden kaynaklanan bir durum bu.

@plazma, niyetim tüm bileşenlerimizde tek görünüm, tek tema yönünde. Şimdi karanlık temaya girişirsek o işin sonu gelmez, ben de boşuna uğraşmış olurum :) Eğer bu yönde istekler gelmeye devam ederse değerlendirmeye alırız, ancak bu aralar bu işe ayıracak enerjim yok malesef ;)

Beğenen ve bu iletiden sonraki zamanlarda beğenecek olan arkadaşlara şimdiden topluca teşekkür ediyorum.  Teşekkür etmesem olmuyor, her seferinde tek tek edince de abes kaçıyor. İdare edin :)

Çözülmüş konuların arka planının değişmesi daha iyi olmaz mı? Örnek verecek olursak şu sitede çözülmüş konular şu şekilde bir değişikliğe uğruyor. http://www.uzmancevap.org/cozulmus-sorular

alquirel

@siberoloji, soldaki bendeki görünüm, sağdaki sendeki görünüm. Durum dediğim farklılıktan kaynaklanıyor muhtemelen malesef. Aklıma bu farkı oluşturmayacak bir yazıtipi kullanma çözümü geliyor sadece, başka bir çözümü var mı bilmiyorum. Ubuntu'dan başka bir yazıtipi kullanmayı da istemiyorum.

@gokhanyildiz, bahsettiğin durum daha çok soru-cevap sistemleri için geçerli, SMF'de kilitli/sabit gibi ayrımlar var. Kilitli bir başlık çözülmüş de olabiliyor çözümle alakası olmayan bir başlık da olabiliyor. Bahsettiğin türde bir ayrımı SMF'ye yedirmek biraz zahmetli olabilir. Şimdilik kilitli başlıkların arka plan rengi değişikliğiyle idare etmek daha ekonomik görünüyor gözüme.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

siberoloji