Ubuntu Türkiye IRC sohbet kanalı

Başlatan heartsmagic, 21 Ocak 2016 - 02:56:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mr_YAMYAM

Ben bu konuda yönetimi destekliyorum.
Bir forumda ne kadar çok sohbet bölgesi olursa o kadar çok kavga ve kargaşa olmaktadır. Bunun birkaç örneğini, seron zaten birlikte olduğumuz bir elektronik forumunda yaşamıştı.
Amaç sohbet olduğu zaman çoğunlukla ben şunları gözlemlemişimdir.
Sorunu olan bir arkadaşımız sohbet bölgesine gelip sorununu dile getirmekte, sorunu çözüldükten sonra ise ortalıktan kaybolmaktadır. Daha sonraki günlerde aynı ya da benzer bir sorunla karşılaşıldığında o konundaki çözümler için sayfalarca tarama yapmak zorunda kalınmaktadır.
Eee nerede kaldı forumların amacı. :D
Üstelik bir forum sorumlusu yazılanları denetlemek ve gerekli disiplini sağlamak zorundadır. Aksi takdirde bir kişi diğerine taciz edici mesajlar yazabilir, sadece o konuyu değil, tüm forumun saygınlığını bozabilir. (Örnekleri seron zaten biliyor)
ANCAK:
Genel sohbet amaçlı bir topik oluşturulacaksa bu konuda bazı kişilere moderatörlük verilmeli ve sorumluluk almaları sağlanabilmelidir. Bu da ne derece mümkündür bilemem. Çünkü sadece o konunun denetimi bile 24 saat süreyle yapılabilmelidir. Hangimiz 24 saat PC başındayız ki :)

Bir ikinci husus ise imla kurallarıdır.
Çok katı olmamakla bu konunun da bence önemi büyüktür.
Ne anlatmak istediğini bir türlü dile getiremeyen, bununla da kalmayıp binlerce harften oluşmuş kelimeleri tek bir sütüna yazmış gibi yazan arkadaşların sorunlarını anlayabilmek için şiddetli başağrıları çektiğim bile olmuştur.
Üstelik ifadelerin yerli yerinde dile getirilmemesi ve yanlış kelime yerleşimi, anlam kargaşasına sebebiyet verip sanki karşısındaki kişiyi aşağılamış gibi bir hal bile alabilmektedir.

Kişisel düşüncelerim...
Ben bu foruma seron arkadaşımızın yönergeleri ile gelmiş bulunuyorum. Düşüncelerim ile arkadaşımıza karşı çıkıyor gibi olsam da benim kanaatimce doğru olan budur.
Eğer katılmış olduğum herhangi bir forum bana istediğim şeyi vermiyorsa o forumda kalıp kalmamak ta kişisel tercihlerdir.
Benim istediğim şey ise gırgır şamata ise,
Benim istediğim şeyler bilgilenme ve bazı konularda destek ise,
Elbette bu gibi isteklerimi nereleri karşılıyorsa oralarda bulunacağım.

heartsmagic

@Mr_YAMYAM, daha önce forumda farklı başlıklarda yazdık, ancak yeni üye olduğun için görmüş olman mümkün değildir sanırım. Zamanında sohbet amaçlı bir bölgemiz mevcuttu, o zamanki tecrübelerimizden dolayı bugün böyle bir şey düşünmüyoruz. Ne kadar "moderatör" olursa olsun, denetimi mümkün değil o türden bölgelerin. Hep söylediğim gibi, farklı konulara girdikçe ayrışıyor insanlar. Bizim ortak konumuz Linux, öyle de kalmaya devam edecek. Ne güzel söylemişsin, sohbet isteyen için sohbet imkânı zaten farklı mecralarda var :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Sohbet kanalımız hayırlı olsun. IRC'de karar kılınması isabet olmuş. Allah yöneticilerimize sabır ve afiyet versin:)

sezgin122

Arkadaşlar  IRC 'nerden indirebilirim
Nasıl konuşuyorsunuz

neynefes

Bir çok istemci mevcut bunun için. Terminal üzerinden wechat, grafik olarak hem mobil hem de bilgisayar için uygulamalar da bulunuyor.

DopeIstanbul

İRC kanalı aktif kullanıcısı var mı? Telefondan bağlandım fakat kimse yok, yanlış mı geldim dedim kendi kendime.

Not: #ubuntu.tr buldum seni.

DopeIstanbul

Alıntı yapılan: sezgin122 - 24 Kasım 2016 - 23:49:22
Arkadaşlar  IRC 'nerden indirebilirim
Nasıl konuşuyorsunuz

AndroIRC kullanıyorum. Ayarlardan sunuculara girip bilgileri yazıp bağlanabilirsin.

hwpplayer1

Merhaba şu an #ubuntu-tr kanalındayım, son durum nedir aktif olarak GNU Emacs ERC ile IRC Freenode kullandığım için merak ettim.

Teşekkürler, iyi bayramlar
özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

alquirel

Merhaba,

Son durum derken neyin son durumunu sorduğunuzu biraz daha açar mısınız?

hwpplayer1

Alıntı yapılan: alquirel - 01 Ağustos 2020 - 21:43:49
Merhaba,

Son durum derken neyin son durumunu sorduğunuzu biraz daha açar mısınız?

Katılmak isteyen topluluk üyeleri ve forum yöneticileri var mıdır demek istedim. Teşekkürler

alquirel

Biz IRC kanallarını forumla tanışmış olup sohbet etmek isteyen kullanıcılar için açmıştık zaten. Yani bu kanallarda sorun giderme desteği sunmak gibi bir amacımız olmadı. Yönetici kimliğimizin bu kanalların dışında var olduğunu söyleyebilirim. Eğer biz de kanalları kullanmak istersek bunu sizler gibi normal kullanıcı kimliğimizle yapmaktayız. Ancak kendi adıma şunu belirteyim, bu şekilde bir IRC kanalımıza son girişim 10 yıl önce olmuştur. Diğer yönetici arkadaşların da benzer durumda olduğunu düşünebilirsiniz.

Zaten doğası itibariyle IRC kanallarının durumu anlık değiştiğinden eğer rutin girme alışkanlığı olan kullanıcımız olduysa da muhtemelen o da bir müddet sonra bunu bırakmıştır diye düşünüyorum. 

hwpplayer1

Alıntı yapılan: alquirel - 02 Ağustos 2020 - 08:40:22
Biz IRC kanallarını forumla tanışmış olup sohbet etmek isteyen kullanıcılar için açmıştık zaten. Yani bu kanallarda sorun giderme desteği sunmak gibi bir amacımız olmadı. Yönetici kimliğimizin bu kanalların dışında var olduğunu söyleyebilirim. Eğer biz de kanalları kullanmak istersek bunu sizler gibi normal kullanıcı kimliğimizle yapmaktayız. Ancak kendi adıma şunu belirteyim, bu şekilde bir IRC kanalımıza son girişim 10 yıl önce olmuştur. Diğer yönetici arkadaşların da benzer durumda olduğunu düşünebilirsiniz.

Zaten doğası itibariyle IRC kanallarının durumu anlık değiştiğinden eğer rutin girme alışkanlığı olan kullanıcımız olduysa da muhtemelen o da bir müddet sonra bunu bırakmıştır diye düşünüyorum.

Anlıyorum, IRC ve başka anlık iletişim kanallarının olmasını isterdim. #ubuntu çok aktif mesela. Teşekkürler