Ubuntu 14.04 Oturum açıldıktan sonra, Unity ve Üst Panel Açılmama Sorunu

Başlatan lambadan, 22 Eylül 2014 - 23:55:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lambadan

Oturumu açtıktan sonra unity ve üst panel açılmadı.
Son gelen güncellemeden sonra yeniden başlattığımdaydı.
Wallpaper da öylece kaldı. Başalngıçta çalışan yazılımlar açılmadı. *fare hareket ediyordu.
Kasadan yeniden başlattım. Şuan sadece konuk oturumundan açıldı.

Teşekkürler...

heartsmagic

Sürücü sorunu. Eğer sürücü kurduysan kaldırıp tekrar kurmayı dene. Diğer başlıkta açık kaynak sürücülere nasıl geçileceğini anlatan bağlantıyı geçmiştim ki Nvidia bölümünde zaten mevcuttur. Yok, sürücü kurmadıysan durum farklıdır. Net bilgi vermediğin için bir şey söyleyemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plazma

Sizin ekran kartı modeliniz nedir tam olarak masaüstü/dizüstü hangi tip bir bilgisayardasınız, her zaman son sürüm sürücüyü kullanmak tam başarım sağlamayabilir hangi sürümü kurdunuz bu sorun çıktı bunları da belirtirseniz sevinirim.

lambadan

Alıntı YapSürücü sorunu. Eğer sürücü kurduysan kaldırıp tekrar kurmayı dene. Diğer başlıkta açık kaynak sürücülere nasıl geçileceğini anlatan bağlantıyı geçmiştim ki Nvidia bölümünde zaten mevcuttur. Yok, sürücü kurmadıysan durum farklıdır. Net bilgi vermediğin için bir şey söyleyemiyorum.
Alıntı YapSizin ekran kartı modeliniz nedir tam olarak masaüstü/dizüstü hangi tip bir bilgisayardasınız, her zaman son sürüm sürücüyü kullanmak tam başarım sağlamayabilir hangi sürümü kurdunuz bu sorun çıktı bunları da belirtirseniz sevinirim.
@heartsmagic, @plazma
Bu sorunla formattan sonra karşılaştığımdan sürücü olduğunu düşünmüyorum şuan konuk oturumundan sorunsuz stabil görüntüde açıldı: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.300
Bu linkteki sorunu formatla çözüldüğünden ekran kartı ayarlarıyla hiç oynmamadım stabildeydi: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=21050.300

Şimdiki sorun son güncellemeden sonra çakışabiliceği bir durum olabilir bilmiyorum
Teşekkürler...

heartsmagic

Sürücü sorunu olmadan veya Unity ayarları bozulmadan bu sorunun oluşması biraz zor. Düz bir sistemde olsa birçok insanda olması lazım. Örneğin ben de açık kaynak Nvidia sürücülerini kullanıyorum. Şu başlıktaki çıktıları lütfen buraya geç: ekrankomut

lambadan

@heartsmagic
guest-aXc1kn@desktop-MS-7255:~$ sudo apt-get install mesa-utils
sudo: unable to change to root gid: İşleme izin verilmedi
guest-aXc1kn@desktop-MS-7255:~$

heartsmagic

Konuk oturumunda kurulum yapamazsın haliyle. Normal Unity oturumunu açınca ctrl+alt+t ile uçbirimi açabiliyor musun?

lambadan

@heartsmagic

Normal Unity oturumunu açınca ctrl+alt+t ile uçbirim açılmadı.
Diyer öneri...

heartsmagic

Konuk oturumundan şu çıktıyı geçer misin buraya:
lspci | egrep "VGA|3D|Display"

lambadan

@heartsmagic
guest-VMppAR@desktop-MS-7255:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
02:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)
guest-VMppAR@desktop-MS-7255:~$

heartsmagic

Ubuntu'yu aç, giriş yöneticisine kadar gelsin. ctrl+alt+f1 veya f2 ile uçbirime düş, ardından normal kullanıcınla giriş yap. Parolan yazarken görünmez, dikkatlice yaz. Sonra şunu uygula:

sudo apt-get install nvidia-331

Bırak paketler kurulsun. Bitince

sudo reboot

ile sistemi yeniden başlatır, duruma bakarsın.

lambadan

@heartsmagic

Durum değişmezken, normal Unity oturumunu açınca ctrl+alt+f2 yle üç birime düştü.
*diğer öneriniz...

kindly34

Alıntı yapılan: lambadan - 25 Eylül 2014 - 14:06:12
Durum değişmezken, normal Unity oturumunu açınca ctrl+alt+f2 yle üç birime düştü.
*diğer öneriniz...

Merhaba ctrl+alt+f1 ve ya f2 ile uçbirime düşüp aşağıdaki kodları sırasıyla veriniz.
dconf reset -f /org/compiz/
setsid unity
unity --reset-icons

Verdiğiniz kodlardan uzun süre sonlanmayan olursa ctrl+c ile kodu sonlandırın ve diğer koda geçin.
En son bilgisayarı yenden başlatın.

lambadan

@kindly34
Merhaba
Son iki komutta:
İkinci resimde(3. komutta) ctrl+c uygulandı:
diğer öneriniz...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

kindly34

lambadan

@kindly34
Aynı değişmedi...
Üç birimden update etme komutu nedir?

plazma

lambadan

heartsmagic

@kindly34'nin önerisini deneriz ancak Unity sıfırlama sanal uçbirimde o şekilde yemez. Atlatmanın yolu mevcuttu ama o noktaya gelmeden önce bir sistemi güncelleyelim:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Sonra Unity'yi yeniden kuralım:
sudo apt-get install --reinstall unity

Sonra sürücüler devrede mi diye bakalım:
grep Driver /var/log/Xorg.0.log

Son komutun çıktısının ekran görüntüsü güzel olur. Sonra sistemi yeniden başlatıp duruma bakarsın. Eğer sorun yaşanırsa Unity ve Compiz işine gireceğiz mecburen.

DISPLAY=:0 setsid unity

lambadan

@heartsmagic
Unity ve Compiz işine girebiliriz değişmedi...
Bu arada ubuntunun içindeki dosyaları diskin *diğer bölümüne kulurum usb sinden aktarmayıp erişim izni vermemesi klasörlere tıkladığımdaydı...
Alıntı YapUnable to access "410 GB Volume"
Not authorized to perform operation
Halbuki son formatımdan önce erişim izni verdi O erişim izni engellemesini kaldırmamın komutu nedir?...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

410GB dediği neresidir? Normal olarak bağlanan bölüme /media altından erişmeye çalıştığında da aynı şey oluyor mu?
Unity meselesi için, çekirdek parametresi falan eklemiş miydin sisteme? nomodeset gibi.

Açıkçası çıkamadık işin içinden. Açık kaynak sürücüde de, kapalı kaynak sürücüde de sorun var şu haliyle.

lambadan

410 sistemi yüklediğim bölümken /home diye bölüm bağlamadım yani tüm veri 410 gb tın içinde...
Kurulumda herhangi bir şey eklemedim takas alanı ve 410 gb alan sistemin kurulduğu yer...
Boot edilmiş kurulum usb sinden çalıştırıp klasörlere tıkladığımda o yazı çıktı...
Ek herhangi  bir şey eklemedim...
Normal unity oturumundan girip unity ctrl+alt+f2 den manuel olarak çalıştıramazmıyım sonra tekrar oturumdan çıkmadan üçbirimden çıkmalıyımki verileri alayım...

heartsmagic

Doğru mu anlıyorum, USB'den Ubuntu açıp kurulu alandaki verilerini almak istiyorsun? Verileri geri USB'ye mi kopyalamaya çalışıyorsun? Eğer elindeki USB buna göre ayarlanmamışsa üzerine yazamazsın. Ek bir bölüm var mı üzerine yazabileceğin?

lambadan

USB'den Ubuntu açıp kurulu alandaki verileri almayı
sorun aktarıcağım yerde değil Ek usb takıp ona da kopyalana bilinir
veri bulunan 410 gb lık alandaki sistemin çalıştığı bölümdeki klasörlerin erişim izni engellemesi

heartsmagic

Söylediğim gibi /media yolundan gittiğinde de mi ev dizinine ulaşamıyorsun? Eğer sorun buysa:
sudo -H nautilus ile aç dosya yöneticisini.