[Çözüldü] Ubuntu açılışta 25sn bekliyor

Başlatan WhereIsMyMind, 20 Eylül 2014 - 12:23:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

WhereIsMyMind

Uzun süredir var olan ama konu açmaya üşendiğim bir mesele :D
User şifresini girdikten sonra 25sn boyunca sadece wallpaper gözüküyor daha sonra masaüstü geliyor.
Bana bir sorun gibi geldi diğer arkadaşlarda da böyle mi, çözümü var mı ?
Şimdiden Teşekkürler :)
-Wrs.

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

Böyle değil elbette herkeste. Fakat, sorunun ne olduğunu doğrudan söylemek zor. Masaüstü tarafı tamamen kullanıcının kendisiyle alakalı bir durum. Hani ne gibi uygulamalar ekli başlangıca? Özel olarak neler kullanıyorsun yani?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

WhereIsMyMind

- Indicator Application
    (Açıklama yok)

-NVIDIA X Server Settings
   Configure NVDIA X Server Settings
Açılış uygulamaları tecihleri menüsünde bunlar var.

Ek olarak bir de ses sorunum var.
Bilgisyarda çift işletim sistemi kurulu.(W7 / Ubuntu)
W7 de problemlem yaşamıyorum ubuntuda ses seviyeleri sonda olmasına rağmen hiç bir ses yok

lspci | grep -i audio
çıktısı;
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF108 High Definition Audio Controller (rev a1)

Edit;

Ses Sorununu çözdüm.

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

WhereIsMyMind

Flood yapmak istemiyorum, yok mu yardım edebilecek biri google da arayabileceğim anahtar kelimeler neler olabilir ?

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

Başlangıçta çalışan uygulamalar o kadar değil esasında, fakat Başlangıç Uygulamaları kısmında gizli durumdadır çoğu. Onları görmenin yolu var fakat eğer onlardan birinde sorun olsa hepimizde olur. Bu "Indicator Application" dediğin senin sonradan kurduğun bir şey mi? İkinci olarak da misafir oturumunda bu sorun var mı?

Belki bootchart ile bakabiliriz duruma bir sonraki adım olarak.
Bir de ağ olarak nasıl çıkıyorsun dışarıya? Kablolu, kablosuz? IP dinamik mi alınıyor, yoksa sabit mi?

WhereIsMyMind

Bilgisayarı kapatıp tekrar açtığımda, kullanıcı şifresini girdikten hemn sonra 17sn sürüyor masaüstünene gelmesi
misafir oturumda da durum böyle.Oturum kapat/aç yaptığımda masaüstü 5sn içinde geliyor.

Indıcator application sonradan kurduğum bir şey mi bilmiyorum bu komutu gönderiyor başlangıçta ;

/usr/lib/x86_64-linux-gnu/indicator-application/indicator-application-service
Kablosuz olarak bağlanıyorum IP dinamik.
Çok ciddi bir sorunum var port açamıyorum.Bugün(W7 de iken) başka birtane modem ile de denedim(etherner kablosu ile bağlantı yaptım port açarken). Hiç bir şekilde portlar açılmıyor.

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

O servis kurulu geliyor, sen kurmuş olamazsın sanırım sonradan. 
sudo apt-get install bootchart pybootchartgui
ile paketleri kurup ardından sistemi yeniden başlat. Dosya yöneticisi üzerinden /var/log/bootchart dizinine git ve oradaki .png dosyasını buraya yükle lütfen.

Port sorunu için ayrı bir başlık açmışsın, doğrusu da o. Zira tek başlıkta tek sorun konuşuyoruz forumda.

WhereIsMyMind

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

WhereIsMyMind

Ubuntu 14.04.1 sürümünü siteden indirip dvdye yazdırdım. Formatladım şuan açılış 9 veya 8 saniye kurulum sırasında hiçbir güncelleme yapmadım. Önceden açılışta görsel ubuntu ekranı gelmiyordu (böyle turuncu noktalar beyaz oluyor vs.) direk yazı şeklinde ubuntu 14.04 yazıyordu ve altında disk bağlama ile ilgili bir şeyler ve kodlar(komut yada dizinlerde olabilir hatırlamıyorum :D) vardı kapatırken veya reset atar ikende durum aynıydı.Format atınca düzeldi.

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

Resmin de küçük hali yüklenmiş gibi, baksaydık da bir şey anlayamazdık sanırım. 
Yeniden kuruluma gittiğin için doğrudan kapatalım konuyu.

WhereIsMyMind

Format attıktan sonra, Sistem ayarları > Yazılım ve Güncelleştirmeler > Ek sürücüler  Kısmından kurduğum Nvidia versiyon 331.38 (sahipli , test edildi), ardından yeniden başlattığımda Ubuntu kullanıcı şifresini girdikten sonra masaüstü gelene kadar 18-19 sn kadar bekliyorum sürücü kurulmadan önce 8-9 saniye civarlarındaydı.
Bootchart PNG dosyası ;

Tabi biraz büyük olduğu için sayfaya tam oturmadı :D

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

Sisteminde Optimus var, doğrudan sürücü kurmayacaksın sen. Önce şunu uygula:

sudo apt-get purge nvidia*

Paketler kaldırıldıktan sonra sistemi yeniden başlat ve Nvidia bölümündeki sabit Optimus başlığına bak.

heartsmagic

Aceleden ses kartı çıktısını grafik kartı olarak görmüşüm. Bumblebee kurmana gerek yok şu durumda.
Dosta yine görünmüyor ama. Doğrudan bağlantısını geçsen?

WhereIsMyMind

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
çıktısı

01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 425M] (rev a1)

Bublebee kurulumu yaptım sonrasında ekran en fazla 1024X768 çözünürlüğe ayarlanıyordu. Optirun komutu çalışmadı. Bende silmek istediğim için, yüklediğim tüm paketleri apt-get purge ile sildim böyle olunca masaüstünü kaybettim.
ctrl alt f1 ile kendi dosyalarımı kurtardım.Ubuntuyu yine baştan kurdum.Ekran kartı driver kurmayınca bilgisayar fazla ısınıyor.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1852757&page=2&s=8e7ab2a726a64db6f90246b030a09605

16.postta olan çözümü denemeyi düşünüyorum.
Nvidia'nın indirdiğim driverını kuramadım ne yaptıysam the distribution-provided pre-install script failed hatası alıyorum

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

Optimus zaten yokmuş sisteminde, o benim çıktıyı yanlış görmemden sebep seni yanlış yönlendirmemden dolayı oldu, kusura bakma.
Orada bahsedilen çözüm sürücülerin elle kurulumundan ibaret. Nvidia bölümünde anlatılıyor bizde de, deneyebilirsin istiyorsan. Ancak madem deneyeceksin oradaki eski sürücüyü kullanma. Son çıkan sürücüyü (beta olanı kullan).
http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/343.13/NVIDIA-Linux-x86_64-343.13.run

Ancka, Nvidia bölümündeki sahipli sürücülerden açık kaynak sürücüye nasıl dönülür konusunu da bir kenara not et ki sorun çıkarsa tekrar kurmak zorunda kalmayasın.

WhereIsMyMind

Şuan açılış süresi 17 saniye ;

inxi -Fxz
Çıktısı;

Graphics:  Card: NVIDIA GF108M [GeForce GT 425M] bus-ID: 01:00.0
                Display Server: X.Org 1.15.1 driver: nvidia
                Resolution: 1366x768@60.0hz
                GLX Renderer: GeForce GT 425M/PCIe/SSE2
                GLX Version: 4.4.0 NVIDIA 343.13 Direct Rendering: Yes

Tarayıcı da bir gariplik var bazı kısımlarrı hareket ediyor ve diğer pencerelerde de oluyor.

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

17 saniye senin için yeterli midir bilemiyorum, nerede beklediğine bakabiliriz belki tekrar. Bir dakika, sadece masaüstünün gelme süresi mi 17 saniye yine?

WhereIsMyMind

Masaüstünün gelme süresi 17 sn sürüyordu. Şimdi driverı kaldırdım software & updates 'den 331.38 (proprietary) kurulu. Masaüstü gelme süresi 6-7 saniye.
Formatladığım sırada ubuntuyu ingilizce kurdum daha iyi olacağını düşünüyorum internetteki çözümlerin çoğu ingilizce olduğundan daha uyumlu olur. Şimdilik sorun çözüldü Teşekkürler :)

Ubuntu ÖZGÜRLÜKÜTÜR

heartsmagic

Geri bildirim için de biz teşekkür ederiz.