[Çözüldü] Macbook Pro'da kurulumdan sonra mor ekran sorunu

Başlatan byron, 20 Eylül 2014 - 06:34:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

byron

Açıkcası ubuntu konusunda çok acemiyim. Son bikaç gündür yüklemeye uğraşıyorum ve yükleyebilirsem Try Ubuntu dışında ilk kullanımım *olacak. Ancak çok uğraştırdı :(

İlk olarak MacBook Pro - Retina kullanıcısıyım.
Intel i5 CPU
Intel Iris ekran kartı
8 GB ram

ubuntu 14.04 deniyorum.
http://www.ubuntu.com/download/desktop/thank-you?country=--&version=14.04.1&architecture=amd64+mac

Diskte 8gb'lik yer ayırıp swap olarak böldüm. yaklaşık 20 gb'da linux için ex4. ubuntu.com da anlatıldığı gibi Bootable usb disk ile yükledim. Ancak her seferinde kurulumdan hemen sonra bilgisayarı açıp ubuntuyu seçince mor ekranda takılıyorum. Grub menusu sanırım ismi. Orada ubuntuyu seçtikten sonra sadece mor bir ekran çıkıyor. Biraz internette araştırdım. grub da e ye basıp nomodeset ekle diyolar onuda yaptım. buseferki sonuç ise siyah ekranda sadece en üstte yanıp sönen bi "-" işareti oldu. Nasıl düzeltebilirim? farklı ubuntu versiyonlarıda denedim 12.10 ve 13.10 bunlarda hem mac versiyonu hemde sadece 64-bit versiyonu denedim. 12.10 ve 13.10 da sadece 2. söylediğim siyah ekranla karşılaştım. Bi gün içinde 7-8 defa yeniden ubuntu denedim sanırım :( yükleme esnasında en ufak sorun vermiyor ama açılmıyo sonrasında :( try ubuntu seçeneğinde sorunsuz çalışıyor. tek eksik wifi olmaması ama çalışıyor. denemek için C programları falan yazıp derledim.

heartsmagic

Bu Macbook Pro'nun hangi sürümü? Şöyle farklılıklar varmış anladığım kadarıyla:
https://wiki.ubuntu.com/MactelSupportTeam/CommunityHelpPages

Ayrıca, Grub ekranında alttaki seçenekten "Kurtarma kipi"ne (recovery mod) girebiliyor musun? Giriyorsan "root shell" dediğinde uçbirim geliyor mu? Grafik kartı nedir bu makinenin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

byron

ilk olarak sistem konfigrasyonu
MacBook Pro 11.1

bulabildiğim tek recovery mode Grub menusunde "advanced setting for ubuntu" tarzı bişeyin içindeydi.

oradaki recovery mode a girince bu ekran karşıma çıkıyor.

"root shell" diyebileceğim hiç bi ekran karşıma çıkmadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Eylül 2014 - 17:43:51

Sorunu hallettim. Başkalarınada yardımcı olursa diye çözümü paylaşıyorum.
https://help.ubuntu.com/community/MacBookPro11-1/Saucy

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Kısacası oradaki yönergeleri takip ettin anladığım kadarıyla?
Geri bildirim için teşekkürler. Çözülen başlıklarımız için şunu uyguluyoruz: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gokhanyildiz

Eğer 2 işletim sistemini de aynı anda kullanmak istiyorsanız parallel desktop kullanın. 2. masaüstünde ubuntu kullanabilirsiniz.