Ekran Kilitleme Dönüşü Şifre Sorunu

Başlatan hayrett, 19 Eylül 2014 - 08:23:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hayrett

Ubuntu 10.04.4 kullanıyorum. Ev kullanıcısı oluşturdum ve şifresiz giriş hakkı verdim. Bu hakkı verirken şifre istenen metin kutularına herhangi bir şey yazmadım (yani şifre girişi yapmadım). Ekranı kilitleyip geri dönmek istediğimde yahut bilgisayar, ekran koruyucusuna girdikten sonra geri dönmek istediğimde benden şifre istiyor. Şifre girişi yapmamış olduğumdan dolayı ilgili alana hiçbir şey yazmıyorum ancak ekran çözülmüyor. root şifresini giriyorum ancak yine çözülmüyor. Kilit ekranından çıkamıyorum bir türlü. Bunun çözümü acaba ne ola?

heartsmagic

Çok eski sürüm olduğu için aramalar ve hata kayıtları da nasıl sonuç verir bilmiyorum. Doğrudan bir şey yazmadan enter tuşuna basıp geçmeyi denemişsindir değil mi? :)

Bir de şunu sorayım, bu ikinci bir kullanıcı mı? Sorun şu mu yoksa:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-screensaver/+bug/600631
Gerçi orada da konu shadow dosyasına çıkmış ama bir sormak istedim. Ayrıca hemen de denetleyelim:

ls -l /etc/shadow

ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hayrett

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Eylül 2014 - 12:31:26
Çok eski sürüm olduğu için aramalar ve hata kayıtları da nasıl sonuç verir bilmiyorum. Doğrudan bir şey yazmadan enter tuşuna basıp geçmeyi denemişsindir değil mi? :)

Bir de şunu sorayım, bu ikinci bir kullanıcı mı? Sorun şu mu yoksa:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-screensaver/+bug/600631
Gerçi orada da konu shadow dosyasına çıkmış ama bir sormak istedim. Ayrıca hemen de denetleyelim:

ls -l /etc/shadow

ne diyor?

Makinenin birinde tek kullanıcı var ve onun da şifresi var. Şifreyi girdiğimde herhangi bir aksilik olmadan ekran çözülüyor. Başka bir makinede ise ana kullanıcının şifresi var (sudo şifresi), başka kullanıcılar da var ve onlara şifre ataması yapmadım. Entere basarak tabi ki denedim, hiçbir şey yazmadan tıklama da yaptım, sudo şifresini yazarak da denedim, kullanıcıya ait kısa ismi girerek de denedim, kullanıcının adını yazarak da denedim çözülmüyor. Vazgeçi de denedim ekran koruyucuya geri dönüyor.

Yazdığınız komutun çıktısı şu:-rw-r----- 1 root shadow 1043 2014-09-16 10:22 /etc/shadow

heartsmagic

Oradaki böcek değil sendeki durum, sahiplik ve izinler doğru görünüyor. Nasıl irdeleriz bilemiyorum. auth.log'a yazıyormuş bunları, biz de gözlemlemeye çalışalım. Biraz zahmetli olabilir ama. Fakat bundan önce parolası olmayan kullanıcılara parola vermeyi denedin mi? En azından konuyu daraltmış oluruz.

hayrett

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Eylül 2014 - 10:53:49
Oradaki böcek değil sendeki durum, sahiplik ve izinler doğru görünüyor. Nasıl irdeleriz bilemiyorum. auth.log'a yazıyormuş bunları, biz de gözlemlemeye çalışalım. Biraz zahmetli olabilir ama. Fakat bundan önce parolası olmayan kullanıcılara parola vermeyi denedin mi? En azından konuyu daraltmış oluruz.

Kullanıcılara şifre verirsem muhtemelen çözülecektir ama şifresiz kullanım daha uygun oluyor. Tek kasayı 6 kişi kullanan bir sistemde (NComputing) sudo kullanıcısı haricinde 6 kullanıcı daha tanımladım. Kullanımı rahatlatmak için şifre girişi yapmadım. Aynı makineleri gün içinde ortalama 15 farklı kişi kullanıyor. Sürekli şifre girişiyle uğraşılmasın istedim. Bu sıkıntı bana da programlama hatası (bug) gibi geliyor.

heartsmagic

Esasında önerim parolasız kullanman yönünde değil, son cümlede de söylediğim üzere meseleyi daraltalım diyorum. Deneriz, baktık ki parola koyduğumuzda sorun olmuyor o zaman parolasız girişler için arama yaparız. Gerçi meseleyi çözebilir miyiz bilemiyorum elbette. Hoş, sanki sorun parola olmamasıymış gibi arama yapıyorum ama yine bir şey bulamadım gibi. 

/var/log/auth.log dosyasına ne basıyor sistem ya da basıyor mu bir şeyler diye baksak. ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşüp giriş yap, sonra alt+f7 ile geri dön. Önce bir oturumu kilitle, sonra ctrl+alt+f1 ile uçbirime geç:
tail /var/log/auth.log

çıktısı al, sonra kilidi açmaya çalışıp aynı çıktıyı bir daha al. Neler yazıyor, neler yazmıyor bir bakalım. Hatta internet varsa pastebin kullanabiliriz de. 

sudo apt-get install pastebinit
tail /var/log/auth.log | pastebinit

gibi. Bu sana bir bağlantı verir. İki kere uygulayacağın için iki bağlantıyı da not eder, buraya geçersin.

hayrett

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Eylül 2014 - 10:22:01
/var/log/auth.log dosyasına ne basıyor sistem ya da basıyor mu bir şeyler diye baksak. ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşüp giriş yap, sonra alt+f7 ile geri dön. Önce bir oturumu kilitle, sonra ctrl+alt+f1 ile uçbirime geç:
tail /var/log/auth.log
Çıktının son ilgili satırında farklı olarak şunlar yazıyor;
ogrenci gnmome-screensaver-dialog: pam_unix(gnome-screensaver:auth): authentication failure; logname= uid=1006 euid=1006 tty=0.0 ruser= rhost= user=ogc-24
Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Eylül 2014 - 10:22:01
sudo apt-get install pastebinit
tail /var/log/auth.log | pastebinit
Bu komutta da şu uyarıyı alıyorum:
tr.archive.ubuntu.com çözülemediğinden pastebinit kurulamıyor.
Bunun üzerine sudo apt-get update yaptım, yine olmadı.

Siz bana çözüm olarak uçbirim ekranından, grafik ekrandaki ekran kilidini çözmeyi sağlayan komut verebilirseniz şimdilik o bile makbule geçecek. İlginize teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Eylül 2014 - 09:14:19

Muhtemelen kullanıcılara ait şifreyi kaydederken şifre girilmediği durumda null değerini kaydetmesi gerektiği halde "" değerini kaydetmiş. if satırındaki karşılaştırmada null değeri ile "" değeri aynı olmadığından ekran çözülemiyor. Visual Studio yazılımda çok sık karşılaştığım bir sorun bu.

Ekran kilitleme penceresinin ve kullanıcı oluşturma penceresinin kaynak kodlarına nereden erişebilirim? Kodları bi incelemek istiyorum.

heartsmagic

Şu ne diyor:
ls -l /sbin/unix_chkpwd
Örnek olması açısından buraya koyalım:
Alıntı Yap-rwxr-sr-x 1 root shadow 35536 Şub  1  2014 /sbin/unix_chkpwd

Sorduğun bileşenler Gnome'a aitler esasında, kaynak olarak oralara bakmak lazım. Fakat, sorunun tam olarak hangi bileşende olduğunu kestirmek de güç. pam_unix hata fırlatıyor, sıkıntı belli parola doğrulamasında bir sorun var. Belki söylediğin sebepten dolayıdır. Fakat sorunu yapan kısım neresi onu kesin olarak *en azından ben* bilemem. gnome-screensaver paketi mi, yoksa pam paketleri mi, o da değil gnome üzerindeki kullanıcı ekleme bileşeni mi...

Şu hatayı bir tekrarlatsak bir ara, olmadı hata kaydı da açılabilir.

heartsmagic

14.04 üzerinde deneyeyim dedim, öncelikle parolasız kullanıcı oluşturtmuyor sistem. Hem arayüzden hem de adduser ve useradd ile denedim.  parolalı oluşturup ardından elle /etc/passwd dosyasından parolayı kaldırınca sıkıntısızca giriş yapabildim yeni kullanıcı ile. Evet, aynı sorun burada da mevcut fakat biraz düşündükçe bunun garip bir sorun olduğuna kanaat getirdim :)

Şöyle ki, şimdi hata kaydı açarsak bize diyecekler ki "E madem parolasız kullanıyorsun kullanıcıyı da, neden ekranı kilitliyorsun?" Makul değil mi gelebilecek bu soru? Kısacası sen ekran koruyucu için devreye girdiğinde parola sormasını iptal etsen ve hiç kilitleme falan yapmasan?

Bu arada, geçici olarak sorun şöyle aşılabiliyor. Kilit ekranında farklı bir kullanıcıya geçiş yapmak ister gibi seçim yapıp, tekrar diğer kullanıcıya geçilirse oturum parola sormadan açılmakta. Tabi bu durum 14.04 üzerinde geçerli, 10.04 ile nasıl bir tepki verir bilemiyorum.

hayrett

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2014 - 00:44:17
Şöyle ki, şimdi hata kaydı açarsak bize diyecekler ki "E madem parolasız kullanıyorsun kullanıcıyı da, neden ekranı kilitliyorsun?" Makul değil mi gelebilecek bu soru? Kısacası sen ekran koruyucu için devreye girdiğinde parola sormasını iptal etsen ve hiç kilitleme falan yapmasan?

'Ekran koruyucuya girdiğinde kilit olmasın'ı ben diyorum da, gel sen bunu öğrencilere anlat ;) Ekran kilitlemenin amacı tamam parola ile sistemi koruma altına almak da, ben koruma altına almak istemiyorum. Şifresiz kullanma özgürlüğüm nerede? Özgür yazılım felsefesine ters değil mi bu? Çok katı bir şifreleme mantığı var bu linüksün. Hem özgürsün, hem değilsin. Bir de şu kaynak kodlara ulaşabilsem özgürlüğü bizzat gözümle görebileceğim ancak nereden ulaşacağımı bilmiyorum. Hangi klasör içerisinde yer alır bu kodlar? Doğrudan metin editörleriyle düzenleme yapabilir miyim? Bu şifresiz ekranı çözmeyi incelemek istiyorum kaynak kodları içerisinden. Yoksa gnomenin özgürlüğü yok mu?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2014 - 00:44:17
Bu arada, geçici olarak sorun şöyle aşılabiliyor. Kilit ekranında farklı bir kullanıcıya geçiş yapmak ister gibi seçim yapıp, tekrar diğer kullanıcıya geçilirse oturum parola sormadan açılmakta. Tabi bu durum 14.04 üzerinde geçerli, 10.04 ile nasıl bir tepki verir bilemiyorum.
10.04'te ekran kilitlenince kullanıcı değiştirme seçeneği bulunmuyor. Ekranı çözebilmek mümkün görünmüyor. Sadece aklıma şöyle bir şey takılıyor, böyle bir şey mümkün mü bilemiyorum tabi:
Ctrl+Alt+F2 ile uçbirime düşüp, bir yahut birkaç kodla şu ekranın kilitlenmesini sağlayan kodlara elimle müdahale edip ekranın çözülmesini sağlayabilir miyim? (Meselâ, ScreenLock=On gibi bir ifadeyi uçbirimden ScreenLock=Off gibi bir şekle dönüştürebilir miyim?)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Eylül 2014 - 09:22:41

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2014 - 00:13:16
Şu ne diyor:
ls -l /sbin/unix_chkpwd
Örnek olması açısından buraya koyalım:
Alıntı Yap-rwxr-sr-x 1 root shadow 35536 Şub  1  2014 /sbin/unix_chkpwd
Ekran çıktısı şu:
-rwxr-sr-x 1 root shadow 35488 2013-03-26 23:11 [color=orange]/sbin/unix_chkpwd[/color]

heartsmagic

Alıntı yapılan: hayrett - 29 Eylül 2014 - 09:07:19

'Ekran koruyucuya girdiğinde kilit olmasın'ı ben diyorum da, gel sen bunu öğrencilere anlat ;) Ekran kilitlemenin amacı tamam parola ile sistemi koruma altına almak da, ben koruma altına almak istemiyorum. Şifresiz kullanma özgürlüğüm nerede? Özgür yazılım felsefesine ters değil mi bu? Çok katı bir şifreleme mantığı var bu linüksün. Hem özgürsün, hem değilsin. Bir de şu kaynak kodlara ulaşabilsem özgürlüğü bizzat gözümle görebileceğim ancak nereden ulaşacağımı bilmiyorum. Hangi klasör içerisinde yer alır bu kodlar? Doğrudan metin editörleriyle düzenleme yapabilir miyim? Bu şifresiz ekranı çözmeyi incelemek istiyorum kaynak kodları içerisinden. Yoksa gnomenin özgürlüğü yok mu?

Sert bir çıkış olmamış mı? :)

Linux dağıtımlarının ve üzerindeki uygulamaların büyük çoğunluğu açık kaynaklı ve özgürdür. Çok az bir kısmı kapalıdır ki onlar da ne Linux'un bir parçasıdır ne de açık kaynağın. Örneğin Nvidia sürücüleri, mp3 gibi biçimlerin çözücüleri. Linux'un parola mantığı da çok katı değil esasında, fakat nihayetinde güvenlik önlemleri için bazı kararlar alınabilir ve bu özgür yazılıma ters değildir. O işin felsefesi herkesin düşündüğü gibi değil :) Geliştiriciler bir karara varıyorlar ve uygulamaya geçiyorlar. Kullanıcı bunu beğenir, beğenmez, kullanır veya kullanmaz karar kendisinin. Fakat her kullanıcının, her istediği olsaydı ne sistemler yürüyebilirdi ne de dağıtımlar.

Aradığın şeyi bulamaman normal zira uygulamaların kaynak kodları kullandığın sistemde mevcut değildir, hiçbir sistemde bu böyle değil. Fakat hepsinin kaynak kodları kendi sitelerinde mevcut. Sendeki sorunun esas kaynağının neresi olduğunu ve nasıl çözebileceğini biliyor musun? O hâlde sen bana söyle hangi pakettir, ben sana eğer bulamazsan kaynak kodlarına nasıl ulaşacağını söylemeye çalışayım. İki önceki iletimde anlatmaya çalıştım, sorun ekran koruyucu uygulamasında mı, yoksa pam ile ilgili paketlerde mi yoksa kullanıcı ekleme kısmında mı bilemiyorum. Sen anlayabilirsen sorunun tam olarak neresi olduğunu yardımcı olmaya çalışırız.

Öğrenciler kısmını da anlamadım. Şimdi, hesaplar parolasız doğru mu? Ekran koruyucu devreye giriyor. Tamam, ekran koruyu ayarlarından "Açmak için parola sorma" işaretlenirse ne gibi bir sıkıntı oluşuyor bunu öğrenebilir miyim?

Uçbirimden açmak için şu önerilmiş fakat iş görür mü bilmiyorum. ctrl+alt+f2 ile uçbirime düştükten sonra:

DISPLAY=:0 gnome-screensaver-command -d
veya
export DISPLAY=:0
dbus-send --session \
          --dest=org.gnome.ScreenSaver \
          --type=method_call \
          --print-reply \
          --reply-timeout=20000 \
          /org/gnome/ScreenSaver \
          org.gnome.ScreenSaver.SetActive \
          boolean:false

hayrett

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Eylül 2014 - 12:39:12
Sert bir çıkış olmamış mı? :)
Malesef öyle oldu ;) Yıllar önce Pardus ile açık kaynağa giriş yaptığımda da ha bire sorunlar sorunlar, bıkmıştım. Birkaç arkadaşla tekrar karar aldığımızda yine sorunlarla karşılaşmak canını sıkıyor insanın açıkçası. Yıllardır bir değişme olmamış gibi geliyor insana.

Linux dağıtımlarının ve üzerindeki uygulamaların büyük çoğunluğu açık kaynaklı ve özgürdür. Çok az bir kısmı kapalıdır ki onlar da ne Linux'un bir parçasıdır ne de açık kaynağın. Örneğin Nvidia sürücüleri, mp3 gibi biçimlerin çözücüleri. Linux'un parola mantığı da çok katı değil esasında, fakat nihayetinde güvenlik önlemleri için bazı kararlar alınabilir ve bu özgür yazılıma ters değildir. O işin felsefesi herkesin düşündüğü gibi değil :) Geliştiriciler bir karara varıyorlar ve uygulamaya geçiyorlar. Kullanıcı bunu beğenir, beğenmez, kullanır veya kullanmaz karar kendisinin. Fakat her kullanıcının, her istediği olsaydı ne sistemler yürüyebilirdi ne de dağıtımlar.
Bazı şeyleri nasıl findos linüksten kopyalıyorsa, linüksün de findostan bazı mantıkları alması gerekmez mi. Yoksa lisanslı olan findosun her bir hareketi de mi tescilli. Ne bileyim ekran koruyucusu için şifre ayrıca giriliyor, kullanıcı şifresinden ayrı, dilersen girmiyorsun falan, ne bileyim, yahut buna benzer bir şey.

Aradığın şeyi bulamaman normal zira uygulamaların kaynak kodları kullandığın sistemde mevcut değildir, hiçbir sistemde bu böyle değil. Fakat hepsinin kaynak kodları kendi sitelerinde mevcut. Sendeki sorunun esas kaynağının neresi olduğunu ve nasıl çözebileceğini biliyor musun? O hâlde sen bana söyle hangi pakettir, ben sana eğer bulamazsan kaynak kodlarına nasıl ulaşacağını söylemeye çalışayım. İki önceki iletimde anlatmaya çalıştım, sorun ekran koruyucu uygulamasında mı, yoksa pam ile ilgili paketlerde mi yoksa kullanıcı ekleme kısmında mı bilemiyorum. Sen anlayabilirsen sorunun tam olarak neresi olduğunu yardımcı olmaya çalışırız.
Yani ben istediğim anda üzerinde çalıştığım dağıtımın kaynak kodu üzerine bir şeyler inşa edip kafama göre bir değişiklik yapamıyorum, sadece varsa dikkatimi çeken bir hata, yahut eklenmesini istediğim herhangi bir kodu ilgili kişilere rica ediyorum onlar değiştiriyorlar, sistem güzelmiş. Ancak yine de paketlere nasıl ulaşılabildiğini bilmek isterim. Bununla ilgili bir açıklamaya ulaşamadım.
Hangi paketi inceleyebileceğim hakkında bir fikrim yok, ancak tahminim odur ki, büyük ihtimalle de budur, paketlerin birinin içindeki (muhtemelen ekran kilidini çözme kısmında) ilgili if satırında "" ile null değerleri karşılaştırılıyor. Bu satırı bulup değiştirip denemek istiyorum, çok büyük bir değişiklik değil bu, kolay bulunur kanaatindeyim. Bir diğer ihtimal de kullanıcı oluşturma kısmında kullanıcı şifresini veritabanına veya ilgili dosyanın içine bir yere kaydederken "" değeri atması gerekirken null değeri atıyor, yahut tam tersi, yahut da dosyanın içerisine hiçbirşey yaz gibi mantıksız bir mantık oluştuğu için karşılaştırmlada sıkıntı çıkarıyor. Bunlar basit bir şekilde çözülebilecek sorunlar.

Öğrenciler kısmını da anlamadım. Şimdi, hesaplar parolasız doğru mu? Ekran koruyucu devreye giriyor. Tamam, ekran koruyu ayarlarından "Açmak için parola sorma" işaretlenirse ne gibi bir sıkıntı oluşuyor bunu öğrenebilir miyim?
Parola sor seçeneğini kaldırıyorum herhangi bir sıkıntı yok da, öğrencilerim bunu tekrar işaretleyebiliyorlar gıcıklığına yahut deneme amaçlı, yahut yanlışlıkla ekranı kilitle seçeneğine tıklayabiliyorlar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Eylül 2014 - 08:55:19

Şimdi karşılaştım; uçbirimde de şifresiz olan kullanıcıya ait şifreyi soruyor ve boş geçemiyorum. Orada da aynı sıkıntı var. Sorunun kaynağının kullanıcı kaydı kısmında olduğu ihtimali yükselmiş oldu.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Eylül 2014 - 09:06:26

DISPLAY=:0 gnome-screensaver-command -d
veya
export DISPLAY=:0
dbus-send --session \
          --dest=org.gnome.ScreenSaver \
          --type=method_call \
          --print-reply \
          --reply-timeout=20000 \
          /org/gnome/ScreenSaver \
          org.gnome.ScreenSaver.SetActive \
          boolean:false

İlkinde de, sonuncusunda da Failed to open connection to "session" message bus: /bin/dbus-launch terminated abnormally with the following error: Autolaunch error: X11 initialization failed. hatasını veriyor. Muhtemelen ekran kilitliyken güvenlik amaçlı ilgili dosyaya erişmeyi engellemişler.

heartsmagic

Alıntı yapılan: hayrett - 30 Eylül 2014 - 08:47:52
Malesef öyle oldu ;) Yıllar önce Pardus ile açık kaynağa giriş yaptığımda da ha bire sorunlar sorunlar, bıkmıştım. Birkaç arkadaşla tekrar karar aldığımızda yine sorunlarla karşılaşmak canını sıkıyor insanın açıkçası. Yıllardır bir değişme olmamış gibi geliyor insana.

Çok uzunca senelerdir Linux'u kullanırım, kendim kaşınmadıktan sonra "sorunlar sorunlar" diye hiç boğuşmadım :) Kısmet meselesi demek ki. Ancak, yıllardır desen de, sen 10.04 kullanıyorsun ve üzerindeki makine de sınırlı bir makine yanlış bilmiyorsam.

Alıntı Yap
Bazı şeyleri nasıl findos linüksten kopyalıyorsa, linüksün de findostan bazı mantıkları alması gerekmez mi. Yoksa lisanslı olan findosun her bir hareketi de mi tescilli. Ne bileyim ekran koruyucusu için şifre ayrıca giriliyor, kullanıcı şifresinden ayrı, dilersen girmiyorsun falan, ne bileyim, yahut buna benzer bir şey.

Şimdi, ekran koruyucunun parola sorabilmesi bir özelliktir ve yapacaksa Windows bunu yapmalıdır :) Ekran koruyucu farklı bir parola sormaz, kullanıcı parolası neyse onu sorar. Bilgisayarımın başından kalktığımda, ekran koruyucuyu devreye alıp, arkamdan da kimsenin oturumumu açmasını istemiyorsam ve bunu yapabiliyorsam bu güzel bir özelliktir. Özelliğin kaldırılması diğer bir sistemden alınan mantıksal bir olay değildir. Yanlış mı anlıyorum yoksa? Ha, sorun parola ataması yapılmadığı halde böyle bir şeyin olduğu meselesiyse zaten bu başlığın açılma sebebi de bu sorun değil midir?

Alıntı Yap
Yani ben istediğim anda üzerinde çalıştığım dağıtımın kaynak kodu üzerine bir şeyler inşa edip kafama göre bir değişiklik yapamıyorum, sadece varsa dikkatimi çeken bir hata, yahut eklenmesini istediğim herhangi bir kodu ilgili kişilere rica ediyorum onlar değiştiriyorlar, sistem güzelmiş.

Hayır, böyle söylemedim zaten sistem de böyle değil. Linux dağıtımları açık kaynaklıdır ve özgür yazılım çerçevesinde dağıtılır. Sen üzerindeki bir uygulamayı değiştirmek mi istiyorsun, yapabilirsin bunu rahatlıkla. Kaynak kodu ilgili yerden indirir, kendine göre düzenler, sonra derler ve tekrar sisteme kurabilirsin. Yok, bunu yapamayacak durumdaysan hata kaydı açarsın, geliştiriciler eklerler. Benim söylemek istediğim şuydu, gidip geliştiricilere "Arkadaş ben bu parolayı boş geçtiğimde şöyle böyle olması olayını istemiyorum, lütfen bunu varsayılan olarak getirmeyin" dersin. Onlar bakarlar, durum kendi politikalarına uyuyorsa ve istenen şey onlar için makulse bir sonraki sürümde düzeltirler.

Fakat, istenen şeyi makul bulmazlarsa, politikalarına uymazsa veya genele hitap eden bir şey değilse yapma zorunlulukları yok. Kimse de onlara "Hani özgür yazılımdı" diye soramaz, zira kullanıcılar ne kadar özgürse geliştiriciler de bir o kadar özgürdür. Kendi yordamları mevcut ve kaynak kodlar açık. Dileyen uygulamayı çatallayıp kendisi dağıtabilir. Kendisi gibi düşünen insanlar da o uygulamayı alıp, geliştiricilerin dağıttığı uygulama yerine kullanabilir. Buna yakın zamandan örnek Unity'dir. Başlatıcısı solda gelir ve kullanıcıların bir bölümü ısrarla yerinin değiştirilebilir olmasını istemiştir. Geliştiricilerin politikasına göre ise bu yapılmayacak bir istekti, sebebi makuldür veya değildir ancak bu onların kararıdır. Neticede bu özellik eklenmedi, tutup başka birisi Unity'yi çatalladı ve öyle dağıttı. İsteyen kurdu ve başlatıcıyı aşağı aldı. Tabi bu olay istikrar gerektirir. Şu an bu çatallanmış sürüm artık güncel değildir ve kullanıcıların büyük çoğunluğu sol taraftaki başlatıcıya alışmışlardır. Alışamayanlar yine rıhtım uygulamaları gibi seçeneklerle hayatına devam etmektedir.

Alıntı Yap
Ancak yine de paketlere nasıl ulaşılabildiğini bilmek isterim. Bununla ilgili bir açıklamaya ulaşamadım.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=45095.msg523390#msg523390

Alıntı Yap
Hangi paketi inceleyebileceğim hakkında bir fikrim yok, ancak tahminim odur ki, büyük ihtimalle de budur, paketlerin birinin içindeki (muhtemelen ekran kilidini çözme kısmında) ilgili if satırında "" ile null değerleri karşılaştırılıyor. Bu satırı bulup değiştirip denemek istiyorum, çok büyük bir değişiklik değil bu, kolay bulunur kanaatindeyim. Bir diğer ihtimal de kullanıcı oluşturma kısmında kullanıcı şifresini veritabanına veya ilgili dosyanın içine bir yere kaydederken "" değeri atması gerekirken null değeri atıyor, yahut tam tersi, yahut da dosyanın içerisine hiçbirşey yaz gibi mantıksız bir mantık oluştuğu için karşılaştırmlada sıkıntı çıkarıyor. Bunlar basit bir şekilde çözülebilecek sorunlar.

Emin ol, hangi paketi incelemen gerektiğini bilsem hemen söylerdim. Kodlama becerim yok ve o konuda bir öngörüde bulunamıyorum ne yazık ki.

Alıntı Yap
Parola sor seçeneğini kaldırıyorum herhangi bir sıkıntı yok da, öğrencilerim bunu tekrar işaretleyebiliyorlar gıcıklığına yahut deneme amaçlı, yahut yanlışlıkla ekranı kilitle seçeneğine tıklayabiliyorlar.

Hani başka ne önerebilirim bilmiyorum. Misafir oturum desem sanırım 10.04 üzerinde yoktu o özellik. Senin sorununa benzer bir sorun şurada paylaşılmış:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-screensaver/+bug/576830

Bir önceki önerimi söylemişler orada da:
Alıntı Yap

I have a workaround. It should work for you this way:
- click on "switch user"
- it will then show "Currently Logged in" under guest1 on the login screen.
- click on guest1

That's it!

Alıntı Yap
İlkinde de, sonuncusunda da Failed to open connection to "session" message bus: /bin/dbus-launch terminated abnormally with the following error: Autolaunch error: X11 initialization failed. hatasını veriyor. Muhtemelen ekran kilitliyken güvenlik amaçlı ilgili dosyaya erişmeyi engellemişler.

Güvenlik amaçlı değil de, X'e ulaşamıyor sistem uçbirimden. DISPLAY olayının o işi çözmesi gerekiyordu ama demek ki yemedi.