[Çözüldü] Açılışta "disk sürücüsü hazır değil veya bağlanmadı" uyarısı

Başlatan b.ilker, 17 Eylül 2014 - 23:03:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

b.ilker

Merhaba,

Daha önce diskimin windows 7 yüklü kısmına windows 8 kurulumu yaptım. Kurulumdan sonra sistem açılışı sırasında ekteki uyarıyı almaya başladım.  (windows 7 yüklüyken böyle bir uyarıyla hiç kalşılaşmadım)

S'ye basarak sistemi açabiliyorum, açılışta hiç bir sıkıntı yaşamıyorum ama bu uyarıyı her açılışta görmek çok sinir bozucu olmaya başladı.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

[eklenti yönetici tarafından silindi]

if

meda

Windows 8 hızlı kapatı iptal edin. Ultradefrag gibi bir araçla NTFS olan bölümleri Windows kurulu bölümde dahil dosya sistemini onar deyin yeniden başlatın. Windows açılsın. Sonra Ubuntu ile deneyin aynı sorun devam edecek mi ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Edecektir, zira yeni bir sistem kurulduğunda (Windows 8 ), bölümün UUID değeri değişmiştir ve fstab'da yenilenmesi gerekir. @if'in istediği çıktılardan sonra değişiklik yapılacak bilgiler edinilebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

meda

8 yükseltmeyle kuruldu sanırım. Sıfırdan kurulsaydı grub ekranı gelmeyerek Ubuntu açılmazdı. Bu sebeple Grub onarımı gerekirdi. Bu tür sorunlar daha önce nadir olurdu ancak 8 ile artış oldu.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

b.ilker

@meda
windows 8 yükseltmeyle kurulmadı. windows 7 alanı formatlanıp temiz kurulum yapıldı. Söylediğiniz gibi formattan sonra Grub ekranı gelmediği için Live CD ile Grub 2 kurulumu yaptım tekrardan. Önerdiğiniz gibi ultradefrag programı ile nfts alanını (sadece win8 görünüyor zaten) onar dedim. onarma tamamlandı ve win8 açıldı. Ardından Ubuntuyu açtığımda hiçbir değişiklik olmadı. Aynı uyarıyı almaya devam ediyorum.

@if
çıktılar şöyle;
$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda6 during installation
UUID=0fb574e6-b4cb-4d07-bd43-bb84bb0debf5 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
/dev/sda5       none            swap    sw              0       0
UUID=e4a7048d-fc5b-4820-a60e-d1ee0be2407f /mnt/e4a7048d-fc5b-4820-a60e-d1ee0be2407f ext4 errors=remount-ro 0 0
/dev/disk/by-uuid/D0B80F68B80F4C82 /mnt/D0B80F68B80F4C82 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0
/dev/disk/by-uuid/4CE41D4FE41D3D20 /mnt/4CE41D4FE41D3D20 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

$ sudo blkid
/dev/sda1: LABEL="System Reserved" UUID="D0B80F68B80F4C82" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: UUID="4CE41D4FE41D3D20" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: TYPE="swap"
/dev/sda6: UUID="0fb574e6-b4cb-4d07-bd43-bb84bb0debf5" TYPE="ext4"

meda

Kurulum UEFI falan mıydı. Normalde sonradan Windows kurulumlarında Grub onarımı gerekli olurdu. Belki de yanlış yerden baktım hata HDD bölümünde de olabilir.

b.ilker

@meda windows kurulumundan sonra live cd ile grub'u tekrar yukledim.

Yani normal bir windows kurulumu nasil olursa oyle gerceklestirdim. (UEFI diye birşeyle hiç karşılaşmadım kurulumda, ne olduğunu da bilmiyorum açıkçası)

heartsmagic

Tahmin ettiğimiz gibi UUID değişiklik sorunu.

sudo -H gedit /etc/fstab

ile açtığın dosyada şu satırı:

Alıntı YapUUID=e4a7048d-fc5b-4820-a60e-d1ee0be2407f /mnt/e4a7048d-fc5b-4820-a60e-d1ee0be2407f

şu şekilde değiştir:

Alıntı YapUUID=0fb574e6-b4cb-4d07-bd43-bb84bb0debf5 /mnt/0fb574e6-b4cb-4d07-bd43-bb84bb0debf5

Not: /mnt altına bağlamışsın, son zamanlarda /media altına bağlanıyor diskler. Çok sorun değil ancak dosya yöneticileri için rahatlık olabilir. Bir de /mnt/0fb574e6-b4cb-4d07-bd43-bb84bb0debf5 yerine /mnt/yedek gibi bir isim kullanabilirsin ancak dizini oluşturup ayarları yapmak gerekir.

b.ilker

@heartsmagic

Dosya içerisindeki satırları söylediğiniz gibi değiştirdim ve sorun halloldu.

/mnt ' ye bağlanmış tüm disklerim, nasıl oldu bilmiyorum herhangi bir malumatım da yok o konuda. Yanlış şeyler yapmış olabilirim farkında olmadan. Sistem için sorun olmuyorsa dediğiniz gibi benim açımdan bir sorun yaratmıyor =)

Çok teşekkür ederim.

heartsmagic

Çok sorun olmaz, değiştirilebilir ama değer mi değmez mi sen karar veriyorsun şu durumda :)
Etiketlediğin için kapatalım konuyu.