Ubuntu 10.04.4'e Samsung ML-2165 Kurulumu

Başlatan hayrett, 17 Eylül 2014 - 07:33:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hayrett

Okulumuzda NComputing X550 serisi cihazlar kullanıldığı için Ubuntunun 10.04.4 sürümünü kurabiliyorum. Daha yeni sürümleri, ilgili cihazlar çalıştırmıyor.

Sıkıntım şu, Ubuntu 10.04.4'e (64bit) Samsung ML-2165 yazıcısını tanıtamadım. Yazıcının kendi sitesinden kurulum paketini indirdikten sonra ilgili .ppd dosyasını (2160 Series.ppd) Ubuntuya tanıtıyorum, ancak rastertospl programı eksik diye bir uyarı veriyor. Yazıcı ekleniyor, ancak üzerinde sarı renkli (!) işareti bulunuyor. Herhangi bir çıktı da vermiyor. İndirdiğim paketin içerisinde rastertospl programı da mevcut. Ancak "Kendiliğinden Çalışma Sorusu" programı ile birlikte çalıştırdığımda bilgisayarda herhangi bir hareketlilik olmuyor ve kurulumu yapmıyor. Dolayısıyla yazıcıyı kullanamıyorum.

2. olarak denediğim yöntem şuydu; Ubuntu 12.04'e ait system-config-printer paketini indirip güncellemek. Ancak bu kez birkaç ilgili paketten biri bağımlılıkları bozar gibi bir uyarı veriyor. Dolayısıyla bu işlemi uygulayamadım.

3. olarak denediğim yöntem de şuydu; indirdiğim rastertospl dosyasını usr/lib/cups/filter içerisine kopyalamak ve Ubuntuyu yeniden başlatmak. Bunu denediğimde de erişim hakkınız yoktur gibi bir uyarı veriyor. sudo cp komutlarıyla da denedim olmadı.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

burk

@hayrett 10.04 çok gerilerde kalmış bis sistem,  tavsiyem kesinlikle bunları güncel sürümle değiştirmen olacak.

hayrett

Alıntı yapılan: burk - 17 Eylül 2014 - 12:40:50
@hayrett 10.04 çok gerilerde kalmış bis sistem,  tavsiyem kesinlikle bunları güncel sürümle değiştirmen olacak.

Eski sürümü kullanmamın sebebini ilk paragrafımda belirttim. 10.04 üzerindeki herhangi bir sürümü kullanamıyorum, kullanmaya çalıştığımda NComputing cihazlarını kullanamıyorum. Bu işi mutlaka bu sürümde çözebilmem gerekiyor. Zaten çok da eski sayılmaz. Son güncellemeler 2013 yılında yapılmış.

Not: NComputing cihazları, tek bir bilgisayar kasasını 6 yahut 11 kişinin kullanabilmesini sağlayan bir sistem. Bu sistemin yazılımı 10.04 sürümüne göre en son olarak üretilmiş, sonrasında desteği bitmiş. Dolayısıyla yeni bir sürüme yükseltmem mümkün değil.

if

@hayrett, Sansung'dan indirdiğiniz sürücünün bağlantısını buraya geçer misiniz? Bir de dpkg -l | grep -v ^ii çıktısına bakayım.

hayrett

Alıntı yapılan: if - 17 Eylül 2014 - 18:53:20
@hayrett, Sansung'dan indirdiğiniz sürücünün bağlantısını buraya geçer misiniz? Bir de dpkg -l | grep -v ^ii çıktısına bakayım.

Sürücü bağlantısı:
http://org.downloadcenter.samsung.com/downloadfile/ContentsFile.aspx?CDSite=UNI_TR&CttFileID=5768603&CDCttType=DR&ModelType=N&ModelName=ML-2165&VPath=DR/201407/20140710101817219/ULD_V1.00.27.04.tar.gz

Verdiğiniz komutun ekran çıktısı:
Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Inst/Cfg-files/Unpacked/Failed-cfg/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
|/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
||/ İsim                                             Sürüm                                         Açıklama
+++-=================================================-===============================================-============================================
rc  aisleriot                                         1:2.30.0-0ubuntu6                               Solitaire card games
rc  arj                                               3.10.22-8                                       archiver for .arj files
rc  ark                                               4:4.4.5-0ubuntu1.2                              archive utility for KDE 4
rc  ca-certificates-java                              20110426ubuntu0.10.04.2                         Common CA certificates (JKS keystore)
rc  icedtea-netx                                      1.2.3-0ubuntu0.10.04.1                          NetX - implementation of the Java Network La
rc  krusader                                          1:2.0.0-1ubuntu3                                twin-panel (commander-style) file manager
rc  libkonq5                                          4:4.4.5-0ubuntu1.2                              core libraries for Konqueror
rc  liblua5.1-0                                       5.1.4-5                                         Simple, extensible, embeddable programming l
rc  librpm0                                           4.7.2-1lubuntu0.1                               RPM shared library
rc  librpmbuild0                                      4.7.2-1lubuntu0.1                               RPM build shared library
rc  librpmio0                                         4.7.2-1lubuntu0.1                               RPM IO shared library
rc  openjdk-6-jre                                     6b32-1.13.4-4ubuntu0.10.04.2                    OpenJDK Java runtime, using Hotspot JIT
rc  openjdk-6-jre-headless                            6b32-1.13.4-4ubuntu0.10.04.2                    OpenJDK Java runtime, using Hotspot JIT (hea
rc  openoffice.org-base                               1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- database
rc  openoffice.org-calc                               1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- spreadsheet
rc  openoffice.org-common                             1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- arch-independen
rc  openoffice.org-core                               1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- arch-dependent
rc  openoffice.org-draw                               1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- drawing
rc  openoffice.org-emailmerge                         1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- email mail merg
rc  openoffice.org-hyphenation                        0.5                                             Hyphenation patterns for OpenOffice.org
rc  openoffice.org-hyphenation-en-us                  2.4-6ubuntu1                                    US English hyphenation patterns for OpenOffi
rc  openoffice.org-impress                            1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- presentation
rc  openoffice.org-math                               1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- equation editor
rc  openoffice.org-thesaurus-en-au                    2.1-5                                           Australian English Thesaurus for OpenOffice.
rc  openoffice.org-thesaurus-en-us                    1:3.2.0-3ubuntu3.1                              English Thesaurus for OpenOffice.org
rc  openoffice.org-writer                             1:3.2.0-7ubuntu4.4                              office productivity suite -- word processor
rc  rar                                               1:3.9.b2-1                                      Archiver for .rar files
rc  rpm                                               4.7.2-1lubuntu0.1                               package manager for RPM
rc  xarchiver                                         1:0.5.2+20090319+dfsg-4                         GTK+ frontend for most used compression form

heartsmagic

Alıntı yapılan: hayrett - 17 Eylül 2014 - 07:33:40
3. olarak denediğim yöntem de şuydu; indirdiğim rastertospl dosyasını usr/lib/cups/filter içerisine kopyalamak ve Ubuntuyu yeniden başlatmak. Bunu denediğimde de erişim hakkınız yoktur gibi bir uyarı veriyor. sudo cp komutlarıyla da denedim olmadı.

cp komutu ile muhtemelen yanlış denemişsindir.

sudo cp /nerede/bu/rastertospl /usr/lib/cups/filter

şeklinde olur komut. Tabi dosyanın tam yolunu senin vermen lazım. Dosya yöneticisi ile yapacaksan:

sudo -H nautilus

ile aç kendisini, hiç kapatmadan ilgili dosya neredeyse kopyalayıp, istediğin yere yapıştır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hayrett

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Eylül 2014 - 14:08:31
cp komutu ile muhtemelen yanlış denemişsindir.

sudo cp /nerede/bu/rastertospl /usr/lib/cups/filter

Evet bu dediğiniz doğruymuş;
sudo cp nerede/bu/rastertospl usr/lib/cups/filter
sudo cp nerede/bu/rastertospl/ usr/lib/cups/filter/

şekillerinde denemişim. rastertospl dosyasını sorunsuz kopyalayabildim. İndirmiş olduğum yazıcı tanıtma paketinin içindeki arm klasöründeki dosyalar boşuna konulmamıştır diyerek arm klasörünün içindeki tüm dosyaları da buraya kopyaladım. Herhangi bir uyarı vermeden yazıcıyı da ekleyebildim. Ancak bu kez de yazı çıkartmaya çalıştığımda '......' belgesinin ("bilmemkaç" işi) işlenmesinde hata var uyarısıyla karşılaşıyorum. arm klasöründekileri değil de bu kez x86_64 klasöründekileri de kopyaladım aynı dosyaların üzerlerine, yine aynı hatayı alıyorum. Bilgisayarı yeniden başlatmayı da ihmal etmedin kopyalamalardan sonra.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Eylül 2014 - 08:45:29

İndirdiğim yazıcı paketininin ana klasöründe install.sh ve install-printer.sh dosyaları varmış. Onları da araştırdığıma göre aşağıdaki komutlarla kurdum.

chmod +x install.sh
sudo sh ./install.sh
chmod +x install-printer.sh
sudo sh ./install-printer.sh

Sonrasında yazıcıyı yeniden ekledim. Yazdırma işleminde yine hata ile karşılaştım.

if

Bu sefer ne hata verdi @hayrett? Betiklerin çıktılarını görmek işimize yarayabilirdi.

hayrett

Alıntı yapılan: if - 20 Eylül 2014 - 11:11:53
Bu sefer ne hata verdi @hayrett? Betiklerin çıktılarını görmek işimize yarayabilirdi.

'Test Page' belgesinin (25 işi) işlenmesinde hata var. diyor. Grafik ekranda veriyor bu hatayı. Trafikteki girilemez tabelasının resmi var uyarı penceresinde. Daha fazla ayrıntı görünmüyor.

heartsmagic

Bir de CUPS üzerinden dener misin? Forumda arama yaparsan örneklerine rastlarsın, olmadı tarif etmeye çalışırız yine. Ancak önce eklediğin yazıcıyı kaldır sistemden.

hayrett

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Eylül 2014 - 11:01:29
Bir de CUPS üzerinden dener misin? Forumda arama yaparsan örneklerine rastlarsın, olmadı tarif etmeye çalışırız yine. Ancak önce eklediğin yazıcıyı kaldır sistemden.

CUPS kurulumunda Connection ekranında takıldım, ne yazmam gerektiği hakkında fikrim yok.
Connection: {device_uri}
Examples:

http://hostname:631/ipp/
    http://hostname:631/ipp/port1

ipp://hostname/ipp/
    ipp://hostname/ipp/port1

lpd://hostname/queue

socket://hostname
    socket://hostname:9100

heartsmagic

Yazıcı ekleme kısmında görünmüyor mu senin yazıcın? O zaman sürücüleri kurup öyle bir dener misin? Sürücüler üzerinden tanıyor olabilir CUPS. Bir hayli zaman geçti üzerinden kendisiyle uğraşmayalı. Sürücüleri kurduktan sonra kendisini yeniden başlat ama:

sudo service cups restart

hayrett

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Eylül 2014 - 00:03:22
Yazıcı ekleme kısmında görünmüyor mu senin yazıcın? O zaman sürücüleri kurup öyle bir dener misin? Sürücüler üzerinden tanıyor olabilir CUPS. Bir hayli zaman geçti üzerinden kendisiyle uğraşmayalı. Sürücüleri kurduktan sonra kendisini yeniden başlat ama:

sudo service cups restart

Kurulum yaparken ismi görünüyor. CUPS'ta da görünüyor. Seçtikten sonra ileri diyorum, sonraki aşamalarda bahsettiğim ekran geliyor. Normal ekleme yerinden eklerken de görünüyor. Ekleme işlemi bitene kadar sıkıntı olmuyor. Ancak yazıcıya baskı gönderdiğimde yazıcı uyanıyor fakat basmıyor. Graifk ekranda da hata veriyor. İlgili hatayı daha önceki yazdıklarımda belirttim.

CUPS'ta aynı şeyleri yapmaya çalıştığımda en son aşamalarda sanırım Device Uri isteyen sayfa geliyor. İlk aşamalarda yazıcının ismi görünüyor ve seçebiliyorum. Ancak bu sayfa sanırım tekrar bu kez boş bir şekilde geliyor.

heartsmagic

USB yazıcılarda URI sormaması lazım diye hatırlıyorum ancak emin de değilim, çok zaman geçti üzerinden. Ne yazık ki, elimde deneyecek bir yazıcı da yok.