GeForce4 Ti 4800 SE ekran kartımı kuramıyorum

Başlatan Dinan, 02 Kasım 2008 - 23:21:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dinan

Olmadı, bununla alakası olduğunu sanmıyorum. Okuduğum kadarıyla xorg sürümü ile alakalı ve bazı seriler böyle sorun yaşatacak. Ubuntu sistemde bir süre daha kalacak ama daha ne kadar sabır edebilirim bilmiyorum. Yine de teşekkürler Çağlar.
Ubuntu - Linux dla ludzi! - Ubuntu doskonały - www.ubuntu.pl

Çağlar

Keşke yapabilseydim ya... Neyse biraz daha araştıriyim ben bu konuyu umarım yardımım dokunur.
We got a badass over here!

eren

Ben 8.10 çıktığı günden beri uğraşıyorum ama bir çözüm üretemedim. İlgilendiğin için teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Çağlar

Ne demek zamanında sizde benimle çok ilgilendiniz hatta bu yardımlaşmayı bana siz öğrettiniz size teşekkür ederim asıl gerçekten bunu hep söylerim siz olmasaydınız yoktum.

Dinan

Çağlar bunu sizin çözebilmeniz zor, ubuntuforums.org adresinde bu konuya benzer bir çok başlık var ve çoğuna çözüm bulunamadı. Bende ilgi, alaka ve uğraşılarınız için teşekkür ederim.

Çağlar

Bir şey değil @Dinan şöyle bir fikrim var son olarak xorg u kaldırıp yerine 8.04 cd sinden xorg u kurmak ve güncellemesine izin vermemek.

Dinan

Hardy paketini daha önce kurdum ama bir işe yaramadı. Olay 1 paket ile bitmiyor herhalde.

Mad

ben ekran kartini kuramadigim icin oyun oynayamiyorum ama olsun ubuntu calisiyor

Dinan

Ekran kartı kurulu olmadıktan sonra bilgisayar kullanmanın ne anlamı var? Grafik yazılımları çalışmıyor, oyunlar çalışmıyor, ekran kalitesi düşük, ekran yüksek çözünürlüklere çıkmıyor. Siz bu şekilde nasıl rahat edebiliyorsunuz?

Mad

cozunurluk sorunum yok ama diger dediklerinizi yapamiyorum olsun yinede idare ediyorum

Dinan

Ama bu sizinkisi fakir edebiyatı yapmaya benziyor :D

Mad

erginemr

Alıntı yapılan: Çağlar - 03 Kasım 2008 - 01:35:00
Benim kullandığım yöntemi size önerebilirim. Xorg.conf dosyanıza monitor ve hertz ayarlarınızı elle girin. Biraz uğraştırıyor ama işe yarıyor. Synaptic ile daha önce kullandığınız driver ı indirin device kısmına nvidia yazın. Bende işe yaradı. Umarım sizde de yarar.

Çağlar, ekran kartınızın modeli nedir?
lspci | grep -i vga

Ekran kartınızı Ubuntu depolarından mı, yoksa Envy ile mi kurdunuz? Ayrıca sistemde hangi nvidia-glx-* paketi yüklü?
dpkg -l nvidia-glx*

Şu an Intrepid'i mi kullanıyorsunuz? Intrepid'de yüklü olan Xorg v7.4 sürümü, yeni NVidia ekran kartları (nvidia-glx-new) dışındakileri henüz desteklemiyor... mu acaba? Bu soruları onun için soruyorum. ;)

Çağlar

NVIDIA accelerated driver version 173 kurulu otomatik kurdu sonra

caglar@caglar:~$ lspci | grep -i vga
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV34 [GeForce FX 5200] (rev a1)

çıktım da böyle şu anda. Ubuntu otomatik kurdu yani depolardan

caglar@caglar:~$ dpkg -l nvidia-glx*
Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Inst/Cfg-files/Unpacked/Failed-cfg/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
|/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err: uppercase=bad)
||/ Name           Version        Description
+++-==============-==============-============================================
un  nvidia-glx     <none>         (herhangi bir açıklama yok)
ii  nvidia-glx-173 173.14.12-1-0u NVIDIA binary Xorg driver
un  nvidia-glx-177 <none>         (herhangi bir açıklama yok)
un  nvidia-glx-71  <none>         (herhangi bir açıklama yok)
un  nvidia-glx-96  <none>         (herhangi bir açıklama yok)
un  nvidia-glx-env <none>         (herhangi bir açıklama yok)
un  nvidia-glx-leg <none>         (herhangi bir açıklama yok)
un  nvidia-glx-leg <none>         (herhangi bir açıklama yok)
un  nvidia-glx-new <none>         (herhangi bir açıklama yok)
un  nvidia-glx-new <none>         (herhangi bir açıklama yok)
un  nvidia-glx-src <none>         (herhangi bir açıklama yok)

ve burda anladığım kadarıyla 173 :D

erginemr

O zaman siz şanslı gruptasınız. Ancak örneğin yukarıdaki arkadaşlardan birinin xorg.conf dosyasında görüntülenen NVidia modeli GeForce 4 MX'di ve nvidia-glx-96 grubuna giriyordu. Dolayısıyla:
Alıntı Yap...Intrepid'de yüklü olan Xorg v7.4 sürümü, yeni NVidia ekran kartları (nvidia-glx-new) dışındakileri henüz desteklemiyor...

eren

Dinan da bende 96x serisi ekran kartı kullanıyoruz. AGP olan bir çok kart yeni olsa bile 96x serisi. Yeni seni hariç desteklenmiyormuş. PCI Express olan yeni kartlar haricinde Nvidia desteği  yokmuş.

Nvidia firmasına e-posta atmıştım cevap geldi. Nvidia firması biz sürücüyü yayınlıyoruz, durumun bizle alakası yok diyor. Görüldüğü gibi suçlu Nvidia değil.

Xorg'u kim geliştiriyorsa tebrik etmek lazım. 150 civarı Nvidia ekran kartı modelinden 110 tanesi desteklenmiyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Dinan

Çok saçma geliyor bu xorg olayı. Nvidia Linux için en uyumlu ekran kartı diye lanse ediliyordu ama yaşadığımız duruma bakınca bununda yalan olduğu ortaya çıktı. Bir şey sormak istiyorum, diğer büyük dağıtımlar eski Xorg sürümü mü kullanmayı tercih ediyor? Diğer dağıtımlarda neden sorun yok?

Örneğin burada sürekli adı geçen Nexenta OS -Ubuntu Solaris- dağıtımını kurdum denedim en son sürümü Ubuntu 8.10 depolarını kullanıyor ve Nexenta OS dağıtımında sorun yaşamadım.

Ubuntu son kullanıcılar için lanse edilen bir dağıtım ama 2 senelik bir kullanıcısı bile sorununu çözemiyorsa yeni kullanıcıların yaşayacakları sorunları düşünemiyorum.

eren

@Dinan

Nexenta OS Linux yerine Solaris çekirdeğine sahip bir Ubuntu türevi. Ubuntu üzerinde yaşanan bir çok sorun yaşanmıyor. Bu tip durumlara daha başarılı müdahale edebilen bir ekibi var. Hata kaydı bildirdiğinde kullanıcı sayısı ve hata sayısı az olduğu için gayet güzel ilgileniyorlar. Sorun yaşamamanın nedeni bu olsa gerek.

Dinan

Nexenta OS ile yola devam ediyorum. Bu dağıtım biraz ağır çalışıyor tek kötü yönü bu.

eren

Solaris tabanlı dağıtımlar Java üzerine inşa edildiği için çekirdekten gelen bir yavaşlama söz konusu. 2 GB ve altı RAM'e sahip olanların Solaris çekirdeğine sahip bir dağıtım kullanmalarını önermiyorum.

Dinan

O zaman Ram takviyesi yapmam gerekecek, bilgilendirme için teşekkürler.

darkghost

eren