Ubuntu'da C++ derleyicisi?

Başlatan bluefire, 06 Nisan 2008 - 17:26:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Elle yazarak :)
İlginç olmuş tabi. Önce elf dosyası oluşturulmuş ardından normal derleme yapılmış. Elle yazıldığı da bastığı çıktıdan belli. Zaten ilk mesajımda da buna işaret etmiştim. Düzenleme yapılmış görünüyor ama o satır hâlâ aynı. Ancak güzel bir çalışma yine de, o zaman söylememişim bunu, şimdi belirteyim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fatihcmc

ubuntu kullanıcısıyım c++ da program yazamıyorum gedit'de yazdım ve .c ile kaydettim
konsoldan da gcc program_adi.c yazdım nasıl derleyebilirim bi de
wine denen bi şey var o nedir nerden açılır ne işe yarar?

heartsmagic

Alıntı yapılan: fatihcmc - 05 Aralık 2008 - 17:42:01
ubuntu kullanıcısıyım c++ da program yazamıyorum gedit'de yazdım ve .c ile kaydettim
konsoldan da gcc program_adi.c yazdım nasıl derleyebilirim bi de
wine denen bi şey var o nedir nerden açılır ne işe yarar?

@fatihcmc bu başlığı ve bölüm altındaki diğer başlıkları okudun mu? Zira okusaydın bu soruyu sanırım sormazdın.

esrama

Konu baya bir dağılmış :( Aynı başlığı ben acacaktım fakat bu konuyu gördüm. okuyorum fakat bir sonuca varamıyorum. Okulda c dersi görüyoruz. Ubuntunun kendi derleyicisi var fakat uyumsuzluk sorunları var anladığım kadarıyla. Windowstaki gibi dev c gibi bir derleyici bulabilirmiyiz ? (veya wine ile dev c yi mi kursak)

Sypro

Wine ile Dev-C++ sorunlu çalışıyordu en son. Düzeltimiştir belki.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

esrama

Ne yapmamız gerekiyor peki? Bu işin en basit çözümü nedir?

Sypro

Ubuntu üzerinde C ailesi ile çok fazla haşır-neşirliğim yok maalesef. Aklıma gelen ilk yol Python için C kütüphanelerini yükleyip Python üzerinde çalışmak. Ya da GCC ile çalışmak. Gerçi GCC deneyimsiz biri için müthiş problem.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

esrama

Sypro GCC programmi diye basit bir soru sorsam
gcc deneyimsiz biri icin muthis problem derken neyi kastettin

Sypro

GNU Compiler Collection (GCC) ile ilgili Türkçe Vikipedi ya da İngilizce Wikipedia'dan yardım alabilirsiniz.
Şurada da orjinal sitesi bulunmakta.

Bir tavsiye daha, çevirileri yapılan Full Circle Magazine dergisine bakın, C Programlama diye bir bölüm var. GCC ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

heartsmagic

Uyumsuzluk derken neyi kastediyoruz? Eğer Linux-Windows uyumsuzluğuysa bunu Linux üzerinde hocaların veya asistanların istediği gibi bir şey söz konusu değil. Zamanında benden yazmam istenilen bir kod için bir süre tırmalayıp daha sonra Windows-Linux kütüphaneleri uyumsuzluğu olduğunu fark etmiştim. Linux muadilleri ile kodu yazıp verdiğimde ses çıkartmamışlardı. Sonuçta Dev-C bir araç olacaktır senin için, kendi kütüphaneleriyle mi geliyordu bilemiyorum ancak eğer Linux tarafında çalışacaksan buraya göre kodlama yapmayı öğrenmen daha güzel olmaz mı?

esrama

heartsmagic; son mesajınızda Linux tarafında çalışmaktan bahsettiniz. Bana soracaksan olursanız zevkle linux tarafında çalışmayı tercih ederim tabiki. Fakat programlamayı yeni öğreniyorum, şu anda okulda verilen ödevleri ve yapılacak olan sınvalara çalışmam için iyi bir derleyicide çalışmam gerek. Hoca örneklerini windows programlarında yapıyor, benim amacım şu anda onları öğrnemek. Bu işi windowsu açmadan yapmak istiyorum. Yoksa sadece dev c için windowsu kullanmak zorunda kalacağım. :( Linuxta c derleyici tavsiyelerini bekliyorum ve tavsiye edilen bu programların karşıma ne gibi problemler çıkaracağını da belirttirseniz iyi olur :)

matafleur

Bu sıkıntınızı öğretim görevlisine belirttiniz mi?

Açıkçası iyi bir derleyici derken neyi kastettiğinizi anlamadım.

Eğer illaki cicili bicili bir platformda çalışmak istiyorsanız ve yazılanları okuduysanız ikinci sayfada da belirttim codeblocks işinizi hayli hayli görür.

Sonuçta c++ üç aşağı beş yukarı standart bir dildir.Ufak tefek farklılıklar vardır.Ne bileyim windowstaki atoi yerine sprintf kullanırsınız vs.vs.vs.Bu konuda şu iki site hayli hayli işinizi görür.

http://www.acm.uiuc.edu/webmonkeys/book/c_guide/
http://www.cplusplus.com/reference/

Derseniz ki amacım öğrenmek şu aşamada yukarıdaki iki site aradığınız bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Ha derseniz ki illa devc kullanacağım bu benim aklıma cpp öğrenmekten çok rahatça kopyala yapıştır yapabileceğiniz bir platform aradığınızı gösterir ki bu durumda şiddetle windows platformunda çalışmanızı öneririm.

Naçizane fikrimdir.

İyi çalışmalar.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: matafleur - 09 Ocak 2009 - 19:51:46
Bu sıkıntınızı öğretim görevlisine belirttiniz mi?

Açıkçası iyi bir derleyici derken neyi kastettiğinizi anlamadım.

Eğer illaki cicili bicili bir platformda çalışmak istiyorsanız ve yazılanları okuduysanız ikinci sayfada da belirttim codeblocks işinizi hayli hayli görür.

Sonuçta c++ üç aşağı beş yukarı standart bir dildir.Ufak tefek farklılıklar vardır.Ne bileyim windowstaki atoi yerine sprintf kullanırsınız vs.vs.vs.Bu konuda şu iki site hayli hayli işinizi görür.

http://www.acm.uiuc.edu/webmonkeys/book/c_guide/
http://www.cplusplus.com/reference/

Derseniz ki amacım öğrenmek şu aşamada yukarıdaki iki site aradığınız bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Ha derseniz ki illa devc kullanacağım bu benim aklıma cpp öğrenmekten çok rahatça kopyala yapıştır yapabileceğiniz bir platform aradığınızı gösterir ki bu durumda şiddetle windows platformunda çalışmanızı öneririm.

Naçizane fikrimdir.

İyi çalışmalar.

@matafleur seninle aynı forumda bulunmaktan mutluyum. :D

esrama

matafleur öğretim görevlisine durumumu anlattım. Bana Ubuntu için nasıl olduğunu tam hatırlamadığını söyledi. Forumlarda araştırabilirsin dedi :)
Bu arada benim iyi bir derleyici derken yazacağım kodları derlerken sorun çıkarmamasından bahsettim (Bildiğimiz kaliteli bir program demek istedim).
Açıkça konuşmak gerekirse tek korkum şu : Windowsu açmak istemediğimden şu anda codeblocks programını kurdum. İlerde uzun bir c kod yazdığım zaman çıkan hataların işletim sisteminin farklılığından mı, yoksa benim yaptığım bir hatadan mı kaynaklandığını bilemiyecek oluşum beni tedirgin ediyor. Sizin de değinizi gibi bazı kodlar farklılık gösteriyor...

Bu arada codeblocks u açtım. İlk olarak ikinci seçeneği seçtim (sanırsam c++ tı) O sıralamada farkeden şeyler nedir ? ve hangisini seçmem en uygun olur ? (tekrar o uyarı çıkmıyor :( )

heartsmagic

Ben aslında anlatmaya çalıştım durumu. Genelde mesele derleyici değildir. Sen bir .c dosyası açar içini vim'le bile kodlayabilirsin veya gedit. Daha sonra da yine elle gcc ile derlersin. Bu hiç sorun olmaz. Fakat eğer senin kodlarında sadece  Windows'a has bir kütüphane varsa bu durumda kullandığın derleyici veya IDE problemi çözmez. Bunu aşmanın yolu zamanla edineceğin tecrübedir diye düşünüyorum. 

matafleur

Heartsmagic durumu net bir şekilde anlatmış.

Sorularınıza gelirsek hatanın sizden mi yoksa derleyicinin tanımadığı(yani varolmayan) bir kütüphaneden mi kaynaklandığını derleyici size söylüyor zaten.Ya kütüphane bulunamadı ya da bu fonksiyon mevcut kütüphanelerde tanımlı değil gibi bir hata fırlatır eğer yanlış/eksik bir kütüphane kullanıyorsanız.

Ha ilerde destan gibi c kodu yazmaya başlarsanız inanın o zamn geldiğinde şu yukarıda söylediklerinizin sizin için bir önemi kalmamış olacaktır :)

Not:codeblocks gnu kütüphanesini ve derleyicisini kullanıyor arkaplanda.Yani sizin yerinize gcc -o bıttırıbıttırı hobadasupada.c komutunu çalıştırıyor hepsi bu :) Tek avantajı aynı kodları windows platformuna taşıyıp(codeblocks esas olarak windows tabanlı açık kaynak kodlu bir uygulama) orada da kullanabilmeniz(yine gnu derleyicisini kullanmak şartıyla)  (:

Tam emin değilim ama c++ da sizin yerinize makefile ı da oluşturuyor olması lazım.Bunun gibi bir kaç artısı var.Alışana kadar fazlasıyla işinizi görür.

Bu arada derleyici konusuna gelirsek emin olun bu konuda piyasada bulacağınız en iyi ve en sorunsuz derleyici iyi kullandığınız on parmağınız(ben iki kullanıyorum) ve kafatasınızın içinde taşıdığınız beyninizdir(bende de 1 adet).Eğer c de bir hata varsa genelde bunlardan kaynaklıdır.Derleyiciden değil :)

İyi çalışmalar.

mtilhan

Esrama bende Pardus'tan tamamen C yazıyorum :D
Çok kolay aslında.
Bir kere şunu bilmen gerek DevC++ Gcc motoru üzerine çalışıyor :D
Eğer aynı windowstaki gibi olmasını istiyorsan:
ncurses kütüphanesini yükle derlerken bi sonuna -lncurses ekleyeceksin.
O zaman conio.h kullanmaya gerek kalmıyor.
Bir tek clrscr sorunu var diyebilirsin o da :
system("clear");
komutu ile hallediliyor
veya:
main'den önce :
void clrscr(void) 

char str[] = " [H [2J"; 
    str[3] = str[0] = 27; 
    write(1, str, 7); 

dersin sonra clrscr() yazabilirsin.
Dos.h kalıyor ondan sonra windowstan eksik olarak bir de nedenini anlamadığım halde goto çalışırken gotoxy çalışmıyordu onu da şöyle hallettim:
int gotoxy(int x, int y) {
char essq[100]; // String variable to hold the escape sequence
char xstr[100]; // Strings to hold the x and y coordinates
char ystr[100]; // Escape sequences must be built with characters

/*
** Convert the screen coordinates to strings
*/
sprintf(xstr, "%d", x);
sprintf(ystr, "%d", y);

/*
** Build the escape sequence (vertical move)
*/
essq[0] = '\0';
strcat(essq, "\033[");
strcat(essq, ystr);

/*
** Described in man terminfo as vpa=\E[%p1%dd
** Vertical position absolute
*/
strcat(essq, "d");

/*
** Horizontal move
** Horizontal position absolute
*/
strcat(essq, "\033[");
strcat(essq, xstr);
// Described in man terminfo as hpa=\E[%p1%dG
strcat(essq, "G");

/*
** Execute the escape sequence
** This will move the cursor to x, y
*/
printf("%s", essq);

return 0;
}

diye bir fonksiyon buldum internetten bunu da mainden önce yazınca gotoxy çalışıyor.
Bi kütüphane yazmayı öğrenemeyim bunların kütüphanelerinide yazarım :D
You're beatiful but you will never be mine.
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul.

danher_zone

mbr arkadaslar bir sorunum var ben c++ programlarimi calisitramiyorum  gcc -o yaptigimda out datayi olusmuyor.bir turlu olusturamadim .eger bana yardimci olursaniz sevinirim...

heartsmagic

Alıntı yapılan: danher_zone - 15 Mayıs 2009 - 14:57:02
mbr arkadaslar bir sorunum var ben c++ programlarimi calisitramiyorum  gcc -o yaptigimda out datayi olusmuyor.bir turlu olusturamadim .eger bana yardimci olursaniz sevinirim...

C++ için g++ kullan.

danher_zone

cok tesekkurler evet calisitrdim . saolasin

m00dy

cok faydali bir baslik tesekkurler
http://www.erenyagdiran.com for further information