Ubuntu'da C++ derleyicisi?

Başlatan bluefire, 06 Nisan 2008 - 17:26:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bluefire

Arkadaşlar, ben Ubuntu kurdum fakat C++ derleyicisini bulamadım lütfen yardım edin!

Sypro

richard stallman 'ın istanbul'daki konuşmasından..

-Katılımcılardan biri: sürekli free software diyip duruyorsunuz, peki bunu yazacak editörü nereden bulmayı planlıyorsunuz?
-Richard Stallman:  ya, zamanında gcc diye bi şey yazmıştım ben... ona bir bakabilirsin..

:)

neyse..

sadece gcc ile yapabilecekleriniz kısıtlı.. açılımı GNU C Compiler olsa da g++ kütüphanelerini (c için) ve/veya g77 kütüphanelerini (fortran için) çekmeniz gerekli.

kullanmak için de yapmamız gereken bir C programı yazdıktan sonra onu bir metin düzenleyicisiyle -ubuntu için gedit mesela- .c uzantılı olacak şekilde (.c son eki ile) kaydedip, çalıştırmak için de
gcc -o program_adı.c
yazmanız yeterli.

dip not: gereksiz yere -birşey vurgulamadığınız zamanlarda- renkli yazıdan kaçınmanızı öneririm.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

SoulSmasher

c dersi görüyorum üniversitede, şunu belirtmek isterim. okullarda vs. gösterilen kodlarda standartlaşmış kütüphane girdileri yoktur. Misal; üniversitede c derlerken getch(); yada system("PAUSE"); ile beklemeye alırsınız programı, fakat gcc ile derlemeye kalkışırsanız bu kodlar çalışmaz. bu sorun linux ile alakalı değil, tamamen gösterim hatası, bu yüzden alışılmışlık adına ben c yada c++ derlerken gcc veya g++ yerine wine altından dev-c++ yada mingwstudio kullanmanızı öneririm.

Ha, ama sadece kod yazacağım, derlemesini boş verin diyorsanız geany aklıma gelen ilk güzel çözüm. :)

Sypro

Dev-Cpp ve Hex Editor 'ü wine ile çalıştırıyorum, gayet rahatım. Hatta çoğunlukla Python ile işlem yapmaya uğraşıyorum.. Kim uğraşacak parantez falan :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

SoulSmasher

dev-cpp derleme işlemine kadar mükemmel, herhalde derliyor da, fakat dos programları wine da açılmıyor sanırım. f9a basınca direkt derleyip kaydeder çünkü. spyro, sen command.com ve cmd.exe yi mi kopyaladın windows cdsinden ?

Sypro

fark ettim ki uzun zamandır c/c++ ile ilgilenmiyorum, python ile ilgili merak yüzünden. ve yine fark ettim ki dev-cpp hem Ubuntu'da hem de Ubuntu üzerine VBox ile kurulan windows xp'de var, ben derleme işlemlerini sorun çıkmaması için xp'de yapıyorum.. bunu fark edene kadar üç beş hello world kaydedemeyip sinir olmam gerekti az önce ama yapcak bir şey yok:)
ayrıca hayır, sadece cmd.exe yeterli olmuyor, hatta wine klasörünün içinde bir cmd.exe var..
işin içine kernel32.exe de dahil bir çok exe daha giriyor.. pek sağlıklı bir durum değil yani..

Intel C++ Compiler tarzı bir şey varmış ama.. onunla deneyip kesin sonuç alan varsa yardımı dokunabilir. ben lisans dosyasının taşınması konusunda kaldım, bir lisans dosyası bulamadığım için (.lic) taşıyamadım da haliyle:D

SoulSmasher

gcc ile derlerken pek çok kütüphane dev-cpp ye göre uyumsuzluk yapıuyor. ayrıca c++ olarka c kodları birebir aynısı olarak algılanır möı (yani .c++ içerisinde c kodu girilip derlendiğinde) emin değilim, denemedim onu bu yüzden  :-\

erenali

ben PHP dilini biliyorum.
C yi veya C++ yi öğrenmek istiyorum.
sanırım C ile başlamamız gerekecek doğru mudur ?

SoulSmasher

Alıntı yapılan: erenali - 19 Nisan 2008 - 12:04:58
ben PHP dilini biliyorum.
C yi veya C++ yi öğrenmek istiyorum.
sanırım C ile başlamamız gerekecek doğru mudur ?

php yi paketlemiş biri iseniz emin olabilirsiniz c de hiç zorlanmayacaksınız, php c den türeme bir dil zaten :)

döngüler fonksiyonlar birebir aynı, sadece gösterimde printf içerisinde %+5.5d gibi değerler var kafa karıştırabilir, bir de makinaya özel ram adresine tekabül eden & işareti vs. ama sökünce c çok kolay bir dil. c den c++ a geçiş de bir o kadar kolay(mış)

matafleur

erenali

C yi daha önceleri incelemiştim, yeniden incelemeye koyulunca PHP kadar kolay bir dil olduğunu çözdüm :)

matafleur

pointerların ucunu bucağını kaybetmeye başladığında tekrar konuşalım bunu  (:

Sypro

MeBuNtU

Alıntı yapılan: Sypro - 26 Nisan 2008 - 13:31:12
Python öğrenin python =)
Evet python öğrenin bence.Python hem çok kolay bir dil.Yazması c,c++,java gibi dillere göre daha kolay.Bir çok platformda işinize yarar.S60 telefonlarda ve N seri lerinde python çalıştırabilirsiniz.(Tabi herkes javada çalıştırabilirsiniz diyecektir ama ben iki dili de denedim.python daha verimli ve python la daha çok iş yaparsınız.)

heartsmagic

Alıntı yapılan: matafleur - 26 Nisan 2008 - 13:11:13
pointerların ucunu bucağını kaybetmeye başladığında tekrar konuşalım bunu  (:

Hehe. İsabetli yorum. Zaten oraya kadar C gayet kolay görünür.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tachibana

sudo apt-get install geany

Ubuntu'da bu program üzerine derleyici tanımam. gcc, g++, g77 yada diğer compilerlarla entegre çalışıyor. Kod yazarken renkli olarak da vurguluyor. Ayrıca DevC++ kadar da baştan savma bir editör görmedim. Allah bizi pencerelerin elinden kurtaranlardan gani gani razı olsun.

Eğer dağıtımın ubuntu değilse buda adresi. Kolay gelsin.

hucreceperi

geany derleyicisini çalıştırmak için yapmamız gereken ayrı bir işlem var mı. kondoldan programı kurdum ama hello world programında bile 4-5 hata buldu. stdio kütüphanesini bile göremiyor derleyici.

portalturks

Alıntı yapılan: hucreceperi - 01 Haziran 2008 - 20:56:17
geany derleyicisini çalıştırmak için yapmamız gereken ayrı bir işlem var mı. kondoldan programı kurdum ama hello world programında bile 4-5 hata buldu. stdio kütüphanesini bile göremiyor derleyici.

Soldaki New in sağındaki ok a basıp , c de yazıcaksan onu işaretliyorsun. Programını yazıyorsun ,kayıt edip sırası ile komut satırını takip ederek F8-F9 ve F5 e basıyorsunuz.

kikiri

Bende Ubuntu 8.04 severek kullandığım işletim sistemi.C++ konsoldan yazdığım kodları derleyemiyorum ve ayrıca Kdevelop kurdum bu progaramda derliyorum fakat bana gerekli olan dosyaları vermiyor mesela cpp,h bunlar tamam bunu yanında o uzantılı dosyayı yapmıyor nedenini anlamadım (örnek.cpp örnek.h ve örnek.o)Teşekkürler.
"Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok, Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..."

MEVLANA

heartsmagic

Elle nasıl derlemeye çalışıyorsun? Geliştirme paketlerini kurdun mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

j1647

Arkdaşlar wine uzeridne dev-c++ kullanıyorum. en absıtınden hello word yazdım oki hata vermiyor derliyor ama  xp deki gibi dos ekranında goremiyorum. bu sorunu nasıl asıcam.. yardımcı olursanız çok sevinirim... ciddi bi soru cunku bu bende  :(

matafleur

neden wine üzerinden dev-c++  ?

j1647

cunku dev-c++ gayet guzel bi program... geany  yukledim ama hiç kullanıslı gelmedi bana.herbişeye hata veriyor. derlemede bile sorun cıkartıyor.

matafleur

mümkünse linux üzerinde linux programlarını kullanmaya özen göstermeni tavsiye ederim.wine bir alternatif ama çok da güzel bir alternatif değil

Eğer dev c++ kullanmaya alıştıysan daha öncede yazdığım gibi codeblocks u bir denemeni öneririm.

http://www.codeblocks.org/downloads/5

erginemr

Alıntı yapılan: j1647 - 16 Temmuz 2008 - 15:57:52
cunku dev-c++ gayet guzel bi program... geany  yukledim ama hiç kullanıslı gelmedi bana.herbişeye hata veriyor. derlemede bile sorun cıkartıyor.

Geany'nin kullanımı için şu başlığı okumanızı öneririm. Belki bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1699.0