Ati Catalyst Yukleme Sorunu - Çift Ekran Kartı

Başlatan lordofthelbs, 10 Eylül 2014 - 13:13:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lordofthelbs

Çift ekran kartı var,hiç bir zaman Ati'yi kullanamadım.Control center'ı yüklersem belki geçiş yapabilirim dedim ama açılmadı.Ati ekran kartı sürücüsünü indirdim,gerekli adımları yaptım yüklmedim.Aşağıdaki hatayı verdi.

"Catalyst Control Center Linux sürümü başlatılırken bir sorunla karşılaşıldı.  Aşağıdaki sebeplerden birinden dolayı oluşmuş olabilir.

Hiçbir AMD grafik sürücüsü kurulmadı veya AMD sürücüsü düzgün çalışmıyor.
Lütfen AMD donanımınıza uygun AMD sürücüsünü kurun, veya aticonfig'i kullanarak yapılandırın."

nitty@nitty-gritty:~$ lspci | egrep "VGA|3D|Display"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun PRO [Radeon HD 8570A/8570M] (rev ff)

glxinfo | grep render
direct rendering: No (If you want to find out why, try setting LIBGL_DEBUG=verbose)
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile

nitty@nitty-gritty:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun PRO [Radeon HD 8570A/8570M] (rev ff)
02:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros QCA8172 Fast Ethernet (rev 10)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)

Deadpool

lordofthelbs

Amd'nin kenti sitesinden indirip kurdum.
Switcheroo özelliğini kullanayım dedim,ubuntu kökten gitti sistem açılmıyor.Yeniden kuracağım.

if

vgaswitcheero için ne yaptıysanız geri alın. Sonra açık kaynak sürücüye geçin[1].

[1] https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43214.0

Deadpool

@if'in dediklerine ek olarak sisteminize tekrar ulaştığınızda vereceğim komutlar ile kurmayı deneyin.
sudo apt-get install fglrx veya sudo apt-get install fglrx fglrx-pxpress

lordofthelbs

@heartsmagic o yazılanlarda sonuncu hariç hata çıkmamıştı o yüzden diğerlerini koplayaladım ve pencereyi kapattım.O işlemlerden sonra sistem açılmadı siyah ekran geldi.Sonra sudo apt-get remove --purge fglrx* yazarak sürücüleri kaldırdım ve sistem açıldı.
Ne yapmam lazım ? , hep aynı şey söyleniyor ve hep aynı sonuç.

Driver menüsünde ise fglrx leri seçince sistem açılmıyor.Yeşil işaret doğru çalıştığını göstermiyor mu ? Eğer öyleyse niye sorun var ? 

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Şu an açık kaynak sürücüleri kullanıyor. Bu ekrandan değil de, @Deadpool'un söylediği gibi bir kurar mısın? Çıktıları da sistemi yeniden başlatmadan buraya geçersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lordofthelbs

nitty@asus:~$ sudo apt-get install fglrx
[sudo] password for nitty: 
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following packages were automatically installed and are no longer required:
  linux-headers-3.13.0-32 linux-headers-3.13.0-32-generic
  linux-image-3.13.0-32-generic linux-image-extra-3.13.0-32-generic
  linux-image-generic
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
The following extra packages will be installed:
  fglrx-amdcccle
The following NEW packages will be installed:
  fglrx fglrx-amdcccle
0 upgraded, 2 newly installed, 0 to remove and 59 not upgraded.
Need to get 64,2 MB of archives.
After this operation, 275 MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue? [Y/n] Y
Get:1 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty/restricted fglrx amd64 2:13.350.1-0ubuntu2 [59,2 MB]
Get:2 http://tr.archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty/restricted fglrx-amdcccle amd64 2:13.350.1-0ubuntu2 [5.079 kB]
Fetched 64,2 MB in 31s (2.044 kB/s)                                            
Selecting previously unselected package fglrx.
(Reading database ... 286255 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../fglrx_2%3a13.350.1-0ubuntu2_amd64.deb ...
Unpacking fglrx (2:13.350.1-0ubuntu2) ...
Selecting previously unselected package fglrx-amdcccle.
Preparing to unpack .../fglrx-amdcccle_2%3a13.350.1-0ubuntu2_amd64.deb ...
Unpacking fglrx-amdcccle (2:13.350.1-0ubuntu2) ...
Processing triggers for ureadahead (0.100.0-16) ...
ureadahead will be reprofiled on next reboot
Processing triggers for bamfdaemon (0.5.1+14.04.20140409-0ubuntu1) ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index...
Processing triggers for gnome-menus (3.10.1-0ubuntu2) ...
Processing triggers for desktop-file-utils (0.22-1ubuntu1) ...
Processing triggers for mime-support (3.54ubuntu1) ...
Setting up fglrx (2:13.350.1-0ubuntu2) ...
update-alternatives: using /usr/lib/fglrx/ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/x86_64-linux-gnu_GL.conf (x86_64-linux-gnu_gl_conf) in auto mode
update-alternatives: using /usr/lib/fglrx/alt_ld.so.conf to provide /etc/ld.so.conf.d/i386-linux-gnu_GL.conf (i386-linux-gnu_gl_conf) in auto mode
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Loading new fglrx-13.350.1 DKMS files...
First Installation: checking all kernels...
Building only for 3.13.0-36-generic
Building for architecture x86_64
Building initial module for 3.13.0-36-generic
Done.
fglrx:
Running module version sanity check.
 - Original module
   - No original module exists within this kernel
 - Installation
   - Installing to /lib/modules/3.13.0-36-generic/updates/dkms/
depmod........
DKMS: install completed.
update-initramfs: deferring update (trigger activated)
Processing triggers for ureadahead (0.100.0-16) ...
Processing triggers for bamfdaemon (0.5.1+14.04.20140409-0ubuntu1) ...
Rebuilding /usr/share/applications/bamf-2.index...
Setting up fglrx-amdcccle (2:13.350.1-0ubuntu2) ...
Processing triggers for initramfs-tools (0.103ubuntu4.2) ...
update-initramfs: Generating /boot/initrd.img-3.13.0-36-generic
Processing triggers for libc-bin (2.19-0ubuntu6.3) ...

heartsmagic

sudo aticonfig --initial -f
komutunu denemiş miydin peki? Şu an durum nedir?

lordofthelbs

hocam sorunun çözüldüğünü düşünüyordum ama switcheroo(tüm komutları sorunsuz çalıştı) ile atiye geçtiğimde hala inteli kullandığını gördüm.
glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ivybridge Mobile
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp, GL_NV_packed_depth_stencil,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

dpkg -l | grep -i fglrx
ii  fglrx                                                 2:13.350.1-0ubuntu2                                 amd64        Video driver for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-amdcccle                                        2:13.350.1-0ubuntu2                                 amd64        Catalyst Control Center for the AMD graphics accelerators
ii  fglrx-pxpress                                         1:0.2.91.7                                          amd64        transitional package for ubuntu-drivers-common

sudo: aticonfig: command not found

heartsmagic

amdconfig ile denediğinde ne oluyor? İkisi de kullanılıyormuş sonradan öğrendiğim kadarıyla. Gerçi onda sorun varsa bunda da yapacaktır. 
fglrx paketleri hâlâ kurulu değil mi?

lordofthelbs

sudo: amdconfig: command not found
amd config ile ne yapacağım ki ?
fglrx paketleri kurulu.
bu arada sistem switcheroo ile böyle açılıyor."hybridopts=ON,DIS,OFF

ayrıca şu konudaki işlemleri yaparak buralar geldim,aynı hataları alıyordum.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=44712.0
o konuda arkadaş çalıştı demiş ama amd kartına geçmemiş.

heartsmagic

Kurulu olmasına rağmen neden aticonfig ve amdconfig yok anlamıyorum. Bir de neden switcheroo? ATI Catalyst yok mu? Onunla geçiş yapılamıyor mu?

lordofthelbs

catalyst de yok malesef.
sonra fglrx-updates'i de yükledim.yine aynı.ati 'ye geçmiyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Ekim 2014 - 11:08:42

aticonfig fglrx altına yüklendiği için çalışmıyormuş.
sudo ln -s /usr/lib/fglrx/bin/aticonfig /etc/alternatives/aticonfig
sudo ln -s /etc/alternatives/aticonfig /usr/bin/aticonfig
bu kodları yazınca aticonfig çalıştı ama bu seferde bu hatayı verdi.
sudo aticonfig -f --initial --adapter=all
Unable to open /etc/ati/control, please reinstall the driver.
aticonfig: No supported adapters detected

sonra
sudo ln -s /usr/lib/fglrx/bin/aticonfig /usr/bin/aticonfig
sudo ln -s /usr/lib/fglrx/etc/ati/ /etc/ati

sudo aticonfig --initial
aticonfig: No supported adapters detected

[eklenti yönetici tarafından silindi]

ahmedf.1

Hayırlı Günler dilerim.
man radeon
kodu hangi radeon sürücüsünün desteklendiğini gösterir.Oradan baktığımızda ise Sun pro(radeon hd 8570a/8570m) serisi henüz desteklenmediğini görüyorum.Yada diğer türlü internetten de bakılabilir.
2.
Fglrx ve updates yüklendiğinde aşağıdaki sorun ortaya çıkıyor.
Running module version sanity check.

Original module
No original module exists within this kernel
Installation
Installing to /lib/modules/3.13.0-37-generic/updates/dkms/

depmod.....
14.04.1 ile intel uyuşmazlığı giderilmişti.Zannedersem yine önümüzdeki sürümde de bu sorun çözümlenecektir.O yüzden 1-2 haftadır uğraşmadım pek fazla. Ben yine askubuntu da da bu konuyu dile getirdim.Benden 1-2 gün öncesinde benim gibi bir arkadaş daha dile getirmiş.Oradan da yanıt bekliyorum.Bunun dışında diğer yerlerde de araştırmalarımı sürdüreceğim ne olur ne olmaz.1-2 gün içerisinde yine bir deneme yapacağım.Denemenin sonucunu haberdar ederim kendi yerimden yine.Sevgilerimle.

lordofthelbs

şuan ubuntuyu yeniden kurdum , güvenli modda girmeyince low graphic mode hatası alıyorum.

ahmedf.1

Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 3.4, 256 bits)  olduysa biraz kötü olmuş.Ne yaptı isen geri almanı öneririm.
Şundan dolayı. 13.10 sürümünda intel ve Amd çalışmazken(uyumsuz iken)  benim bulduğum geçici çözümlerin amacı bu sürücüyü çalıştırmaktı.. Grub menüsünde nomodeset parametresini eklediğin vakitte de bu çıkar.Performans Konusunda kötüdür.Bir video açtığında işlemciyi fazlası ile kasar.Son çare olarak kullanılan bir sürücüdür yani.Şuan sanırım ne intel ne de amd driver çalışıyordur. :-\ 

lordofthelbs

Daha önceki amd config komutları takır çalışıyor.istersem hariciye istersem dahiliye geçiyorum ama low graphic mode hatası alıyorum.r
edit1:bios tan kapattım sistemi açtım.sonra biostan tekrar switchable graphics i seçtim.low graphics mode hatası almadan sistem açıldı.ama artık amdconfig komutları çalışmıyor,catalyst te silinm iş uygumlama menusunden.switcheroo ile ati'ye geçme komutunu yazıyorum ama yine glxinfo | grep render de intel ekran kartı gözüküyor.

xorg.conf dosyası boş olunca low graphic mode hatası vermiyor,yedeğini yükleyince veriyor.amd config'in ve switcheroo nun çalışmamasıda bu yüzden.
Ne yapmam lazım ?
Ayrıca açık kaynaklı sürücüde sorun olmadığı söyleniyor.Açık kaynaklı sürücü oyun için işimi görmez mi ?

if

@lordofthelbs, vgaswitcheroo ile fglrx sürücüsü beraber kullanılamaz. vgaswitcheroo'yu açık kaynak sürücüyle kullanabilirsiniz ki artık pek de gerek yok kullanmaya. Hem benim anlatım güncelliğini yitirmiş olabilir.

Şimdi, vgaswitcheroo kullanmak için ne yaptınız?

lordofthelbs

senin anlatımındaki 4.adıma kadar yaptım.

if

Tamam. Önce açık kaynak sürücüye geçelim.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43214.0

Bütün çıktılara bakayım.

lordofthelbs

ubuntuyu yeniden kurmuştum ve bu sefer fglrx paketlerini yüklemedim.Sadece açık kaynaklı sürücüyü sizin verdiğiniz kodlardan yüklemiştim.
xorg.conf dosyası ile ilgili olan kod dizin bulunamadı hatası vermişti.diğer kodlar sorunsuz çalışmıştı.

if

Tamam. Önce tüm güncellemeleri alalım @lordofthelbs.