Ubuntu yüklemede yaşadığım sorun.

Başlatan whirlybird, 10 Eylül 2014 - 13:00:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

whirlybird

Merhaba arkadaşlar,
Ubuntu işletim sisteminde henüz 1 haftamı doldurdum onun verdiği heyecanla her türlü kodu uç birime yazdım sistem bozuldu ve çözüm aramak yerine direk format atmayı düşündüm. Sorunum windows' 8.1in yanına kuracağım ancak disk bölümleme aşamasında tüm harddiski boş ( bölünmemiş ) olarak göstermekte. Kurulumu iptal ediyorum Windows açılıyor ve tüm bölünmeler mevcut dosyalarım sağlam durumdadır. Yardım edebilecek var m?
Not: Daha önceden Windows yanına ubuntu kurdum kurulumda hic bir sorun olmamıştı.

Şimdiden teşekkürler.

whirlybird

Sayın İf,
İlginize sonsuz teşkkürler. Vermiş olduğunuz bağlantıyı en ince detayına kadar inceledim ve bahse konu programı indirdim ve dinamik diski basit disk olarak çevirdim; ancak hiç bir değişiklik olmadı. Aşağıdaki ekrandaki gibi disk bölümleri gözükmekte ancak kurulumda boş alan olarak göstermektedir.

Ekran görüntüsü;

utabatu01

ubuntu cd/dvd si sorunlu olabilir yeniden indirip diske yazmanı önerebilirim

whirlybird

Sayın utabatu01,
Görüşünüz benim için değerlidir teşekkür ederim, önerinizi denerim; ancak daha önce aynı DVD ile 2-3 kez kurulum yapmıştım hiç bir sıkıntı yoktu; ama şuan neden böyle oluyor anlamadım. :-\

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Eylül 2014 - 23:21:49

Ayrıca belirtmek isterim ki arkadaşlar, aşağıdaki resimde göreceğiniz üzere disklerim basit durumdadır;

if

@whirlybird, rica ederim. Yardım etmeyi sevdiğim için burdayım zaten:)

3 tane birincil bölüm görünüyor. Yeni bir birincil bölüm oluşturamazsınız şu durumda. Aslında oluşturursunuz fakat bu bölüm genişletilmiş alan olur. D bölümü boş görünüyor. D bölümü ile Ayrılmamış yazan alanı birleştirin. Bu birleşen alanı genişletilmiş bölüm yapın. Genişletilmiş bölüm içinde Ubuntu'yu kurmak için 20 GB'lık bir yer ayırın. 1 GB'lık bir swap alanı ayırın. Geri kalan bölümü depo olarak kullanacaksanız tek parça NTFS bölüm yapın.

whirlybird

Sayın İf,
Sizin gibi yardım sever arkadaşların burada olduğunu öğrenmek ayrı bir sevinç kattı çok sağ olun; lakin benim sorunum halen devam etmektedir aşağıdaki ekran gibi diskleri ayarladım en son artanı da NTFS (depo) yapacaktım; ama halen Ubuntu kurulum aşamasında Diski 500 gb boş şeklinde görülmektedir.

if

@whirlybird, Ubuntu canlı cd/usb'yi kullanıp Ubuntu'yu kurmadan dene seçeneğiyle Ubuntu'yu açın. Masaüstüne düşünce ctrl+alt+t ile uçbirimi açın ve sudo fdisk -l komutunu yürütüp çıktısını buraya geçin.

whirlybird

Sayın İf,
Çıktı aşağıdadır sanırım bir hata var ama anlayamadım; yorumunuz için şimdiden teşekkürler.
ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x10fbbe6e

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      718847      358400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          718848   245759999   122520576    7  HPFS/NTFS/exFAT

if

GPT disk kullanıyormuşsunuz. fdisk GPT diskleri okuyamıyor diyelim. Fakat bulunan iki bölümü göstermiş. Uçbirimi kapatmadıysanız sudo apt-get install gdisk komutunu yürütün. Ardından sudo sgdisk -v /dev/sda komutunu yürütün, çıktısını buraya geçin.

whirlybird

Buyrun,

ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt-get install gdisk
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
gdisk is already the newest version.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo sgdisk -v /dev/sda
Invalid partition data!
Verification may miss some problems or report too many!

Warning! Mismatched GPT and MBR partition! MBR partition 1, of type 0x07,
has no corresponding GPT partition! You may continue, but this condition
might cause data loss in the future!

Warning! Mismatched GPT and MBR partition! MBR partition 2, of type 0x07,
has no corresponding GPT partition! You may continue, but this condition
might cause data loss in the future!

Warning: 0xEE partition doesn't start on sector 1. This can cause problems
in some OSes.

Identified 2 problems!

if

Önce bölümleme tablsunu yedekleyelim: sudo sfdisk -d /dev/sda > parts.txt komutu ile. Bu parts.txt dosyasını bu diskten başka bir yere kopyalayın. Ardından sudo gdisk /dev/sda komutu çalıştırın. Çıktısına bakayım.

whirlybird

sayın ıf,
aşağıdaki çıktıyı aldım ben de ikinciyi girmedim
gireyim mi?
ubuntu@ubuntu:~$ sudo sfdisk -d /dev/sda > parts.txt

WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '/dev/sda'! The util sfdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.

if

sudo sgdisk -b parts.gpt /dev/sda olarak değiştirin komutu.

whirlybird

Sayın İf, yazmış olduğunuz yeni kodun çıktıları aşağıdadır;

ubuntu@ubuntu:~$ sudo sgdisk -b parts.gpt /dev/sda
Invalid partition data!

ubuntu@ubuntu:~$ sudo gdisk /dev/sda
GPT fdisk (gdisk) version 0.8.8

Partition table scan:
  MBR: MBR only
  BSD: not present
  APM: not present
  GPT: present

Found valid MBR and GPT. Which do you want to use?
1 - MBR
2 - GPT
3 - Create blank GPT
Your answer:

Cevap ne diyeyim?

Parts.txt'nin içerisinede yazanlar da aşağıda, ben e-mailime yedekledim.
# partition table of /dev/sda
unit: sectors

/dev/sda1 : start=     2048, size=   716800, Id= 7, bootable
/dev/sda2 : start=   718848, size=245041152, Id= 7
/dev/sda3 : start=        0, size=        0, Id= 0
/dev/sda4 : start=        0, size=        0, Id= 0

if

@whirlybird, Found valid MBR and GPT. Which do you want to use?
1 - MBR
2 - GPT
3 - Create blank GPT
Your answer:
kısmında 2 deyip devam edin.

whirlybird

Sayın İf, geri dönüşünüz için çok teşekkürler, aşağıdaki kod çıktısı geldi ne yapmalıyım?

Your answer: 2
Using GPT and creating fresh protective MBR.

Command (? for help):

if

v yazıp Enter tuşuna basın. ? tuşuna basarsanız size seçenekleri gösterecektir.

whirlybird

Bu çıktıyı veriyor,
Command (? for help): v

No problems found. 976773101 free sectors (465.8 GiB) available in 1
segments, the largest of which is 976773101 (465.8 GiB) in size.

Command (? for help):

if

@whirlybird, tamam. Sorun yokmuş diskte. Yaptığımız işleri baştan yapmak durumundayız çünkü değişiklikleri kaydetmeden çıktık.
Ubuntu canlı cd/usb ile bilgisayarı başlatıp sudo gdisk /dev/sda komutunu yürütüp Found valid MBR and GPT. Which do you want to use?
1 - MBR
2 - GPT
3 - Create blank GPT
Your answer:
adımında 2'yi seçin, ardından w tuşuna basın. Böylece değişiklikler kaydedilecek. Sonra Yeniden başlatıp kuruluma geçin.

whirlybird

Sayın İf,
Tamamdır teşekkür ederim, 2 gün şehir dışında olduğumdan deneyemeyeceğim, pazartesi kesin bilgi veririm, ilgi ve alakanıza sonsuz teşekkür ederim.

if

Rica ederim. Eğer bu adımlardan sonra yine tek parça görünürse bu sefer aynı adımları yapıp 1 seçeneğini yani MBR'yi seçin.