root/kullanıcı login olamama sorunu.

Başlatan exe, 05 Eylül 2014 - 21:51:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

exe

Merhaba arkadaşlar,

Foruma 5 yıldır üyeyim, fakat ilk mesajım. Yanlış yere açıyor isem, kusura bakmayın.

Geçen akşam, KDE kurdum, ve ayarları ile oynuyordum. Fazla bilgim olmadığından, acaba karşıma ne çıkacak, ne olacak gibisinden, deneme/yanılma yaparak, terminalde birçok komut uyguladım.

Bugün bilgisayarımı açıyorum, oturum açma ekranına kadar geliyor. Kullanıcı adım: Ferhat, şifreyi doğru giriyorum, şifreyi kabul ediyor, giriş butonuna bastığımda, ekran kararıyor, ve tekrar login penceresine geri dönüyorum. Gnome, KDE vb. şekilde oturum açamıyorum. Fakat, "Konuk Oturumu" hesabına sorunsuz girebiliyorum. Terminalden, root girişi yapamıyorum, kullanıcı hesabı değiştiremiyorum. Bundan ötürü yapabileceklerim sınırlı kalıyor.

Laptop kullanıcısıyım, ve pc'min ekranı kırık, bu sebepten vga kablosu aracılığı ile, bir lcd ekrana bağlı kullanıyorum. Bundan ötürü, bios, veya text tabanlı hiçbir pencereye erişemiyorum. Text modunda açsam dahi, karşıma ne çıktığını görmediğim için, * bir şey yazamıyorum. En başta bilgisayarı açtığımda, görüntünün geldiği ilk ekran, oturum açma ekranı oluyor yani.

Yardımlarınızı bekliyor, saygılarımı sunuyorum.

heartsmagic

İlk olarak şunu deneyelim. Giriş ekranında geldiğinde ctrl+al+f1 ile uçbirime düş, giriş yap ve şu komutu uygula:

rm -f .Xauthority

Not: Dikkat et, dosyanın başında "nokta (.)" var.

Sonra alt+f7 ile giriş yöneticisine gel, normal şekilde girmeyi dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

exe

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Eylül 2014 - 16:52:09
İlk olarak şunu deneyelim. Giriş ekranında geldiğinde ctrl+al+f1 ile uçbirime düş, giriş yap ve şu komutu uygula:

rm -f .Xauthority

Not: Dikkat et, dosyanın başında "nokta (.)" var.

Sonra alt+f7 ile giriş yöneticisine gel, normal şekilde girmeyi dene.

İlgi ve yardımınız için öncelikle teşekkür ederim. Fakat; yukarıda da yazdığım gibi, text tabanlı giriş yapamıyorum. Açabildiğim tek uçbirim, masaüstünde ctrl + t tuş kombinasyonu ile gerçekleşmekte.

Ubuntu'yu tekrar kurmamı tavsiye eder misiniz? Windows'tan bende kalan bir alışkanlıktırda, kusura bakmayın. Yada düzeltebileceğim farklı bir yöntem var ve paylaşabilirseniz, mutlu olacağım.

Teşekkürler.

matrax_41

@exe, uçbirimi nasıl açtığının bir önemi yok. ctrl+alt+f1 ile ulaştığın da aynı kabuk. Ctrl+t ile açtığın uçbirimde de uygulayabilirsin komutları.

heartsmagic

ctrl+alt+t dediğin konuk oturumundakiyse iş görmez. Bize diğer taraf lazım, sen de ctrl+alt+f1 yapsan bile göremiyorsun bir şey öyle mi?
Görmen çok sorun değil, ilk gelecek şey giriş ekranı. Doğru bir şekilde kullanıcı adını yaz enter tuşuna bas, aynı şeyi parolan için yap. Giriş yaptığını düşünüyorsan yukarıda verdiğimiz komutu aynen yaz, sonra yeniden başlat sistemi.

Tabi sorun bu dosyadan kaynaklanıyorsa çözülür ancak, onu da doğru uygulaman lazım. Yeniden kurulumdan önce farklı şeyler denenebilir, örneğin Canlı CD ile sistemi açıp kurulu bölüme chroot yapar, yine o dosyayı sileriz her türlü. Fakat mesele o dosya olsun. Bu arada sen "uçbirimde komutlar denedim" demişsin, nelerdi o komutlar?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.