Forum Hesabımı Silmek İstiyorum

Başlatan reveler, 04 Eylül 2014 - 20:40:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reveler

Merhaba. Foruma üyeyim ancak hesabımı silmek istiyorum. Çünkü hiç girmiyorum artık. Nasıl silebilirim ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2014 - 20:41:27

Profil hesap ayarlarını çok karıştırdı bulamadım  ???

plazma

Daha öncede bu yönde istekler oldu kullanıcılar tarafından aradığınız cevabı arama yaparak bulabilirsiniz bu konuda.

alquirel

Üyelik silme işlemi uygulamıyoruz.

91011

Peki bu üyelik sözleşmesinde var mı ?*
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

plazma

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32631.0

Alıntı Yap12- Forumda gerçekleştirilecek herhangi bir iletişim sürecinde ortaya çıkacak olan bilgilerin; mesajlar, iletiler, IP numaraları vb. kayıt altına alınabileceği ve bu bilgilerin kullanıcı isteğiyle temizlenemeyeceği bilinmelidir.

billypostman

ben böyle saçma bir şey daha görmedim, silmek isteyenin hesabı her yerde silinir. benim hesabımı da silin lütfen.

marslı

Kişisel verileri koruma kanunu kapsamında forumda şu an yapılan kanuna aykıdır. Bu bilgilerin talep halinde silinmesi, talep üzerine de anonimleştirilmesi gerekmektedir. Kanunu açıp okuyabilirsiniz. Üye silmek istiyorum derse silmeli, kanuna uygun şekilde verileri 2 yıl boyunca saklamalı, süre sonunda da o verileri de yok etmelisiniz.

heartsmagic

"Hesap silmek" derken neyin istendiği önemli burada. Nedir örneğin silinmesi istenen? Daha önce defalarca tartıştık bu konuyu, biz topluluk olarak hesap silsek de iletileri koruma taraftarıyız. Bu iletilerin de "kişisel veri" altında değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Ha, bu benim düşüncem, hukuk bilgim yok ayrı. Kanunu okuruz okumasına ama buradaki "alsa sorunu" içeren bir başlığın kişisel veriyle ne ilgisi olabilir?

Kullanıcı adı mı kişisel? Onu ara ara değiştiriyorduk istekle zaten, yine yaparız. IP adresi falan zaten dışarıya açık değil. Her şeyi geçtim, burası bilgiyi çoğaltmayı hedefleyen bir topluluk. O kadar bilgi birikiminden sonra "silin hesabımı iletilerle beraber" denebilecekse eğer neden insanlara yardım için uğraşılıyor? Diğer yandan ben gelsem hesabımı iletilerle beraber silsem hoş olur mu? 65bin tane ileti uçacak, yerinde yeller esecek.

Forum zaten amacını çoktan yerine getirdi. Biz sırf arşiv niteliği olduğu için ayakta tutuyoruz burayı. Arkadan gelen birileri yok, elini yükün altına atmak isteyen yok, olacak gibi de değil. Zaman değişiyor, teknolojiler değişiyor, arşiv olarak kalsın istiyoruz burası. Böyle şeylerle de uğraşacaksak eğer, kapatalım gitsin

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if

Alıntı yapılan: marslı - 07 Şubat 2021 - 18:27:45
Kişisel verileri koruma kanunu kapsamında forumda şu an yapılan kanuna aykıdır. Bu bilgilerin talep halinde silinmesi, talep üzerine de anonimleştirilmesi gerekmektedir. Kanunu açıp okuyabilirsiniz. Üye silmek istiyorum derse silmeli, kanuna uygun şekilde verileri 2 yıl boyunca saklamalı, süre sonunda da o verileri de yok etmelisiniz.

"Forumda yapılanın" kanuna aykırı olduğunu söylerken "yapılan" ile kast ettiğiniz nedir? Kanunun hangi maddesine aykırıdır? "Bu bilgiler" derken tam olarak hangi bilgilerden bahsediyorsunuz? Anonimleştirme nasıl olmalı?

@marslı, 6 seneden fazladır forumumuzun üyesi olduğunuz için sizden bir ricam olacak. Gördüğüm kadarıyla siz bahsedilen kanuna hakim birisiniz, belki de bu kanun üzerinde uzmanlaşmış bir avukatsınız. Şu toplulukla bu konudaki bilgilerinizi paylaşır mısınız? Hatta topluluk için danışmanlık yapar mısınız avukatsanız? Bilgimi paylaşayım, birilerine yardımcı olayım derken gecemi gündüzüme katıp çırpınmanın sonucu kanuna aykırı bir şey yapıp da ceza yemek ise, emeklerime acımadan ben de pılımı pırtımı toparlayayım.

marslı

@if Avukat yada hukuk danışmanı değilim. Mesleğimin getirdiği gereksinimlerden dolayı kişisel verileri koruma kanununu iyice öğrenmek zorunda kaldım o kadar. Tabi ki bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.

Tabi en iyi bilgiyi yine tabi avukatlar verecektir. Bu arada herkese öneri, asla ama asla daha önce bilişim davalarına bakmamış, bilişim hukukundan bi haber avukatlarla çalışmayın bu KVKK konusunda. Tecrübe konuşuyor, sonuçları ağır oluyor.

Burada kanuna aykırı olan şey; kullanıcı, kendisine ait kişisel verilerin forumdan kaldırılmasını istemiş, forum yönetimi ise üyeliklerin silinmediğini beyan etmiş. Buraya kadar sorun yok. Kanuna aykırı olan kısım şurası; kullanıcı bilgilerim silinsin derken aslında şunu da KVKK kapsamında talep etmiş oluyor; Verilerimi kullanma, işleme, yasal zorunluluk haricinde inceleme, kimseyle paylaşma, bana ait verileri yasal zorunluluk sonrasında ise sil. Forum yönetimi ise bunun olamayacağını söylüyor.

@heartsmagic Aslında kişisel veri dediğimiz şey bu forum için yalnızca kullanıcı adı değil. SMF altyapısının nasıl çalıştığına az çok hakimim. Çerez bilgilerim, kayıt tarihim, kayıt IP adresim ve kayıt meta bilgilerim hatta tema tercihlerim bile benim kişisel verimdir; mesela bu iletide bana ait veridir. Bu bilgilerin saklanma süresi 2 yıldır. Ardından silinmesi gerekir. Silinmemesi suç teşkil eder. Sağlayıcı Netinternet sizden sonra bağlantı kayıtlarını da 5 yıl süre ile kayıt altına almak zorundadır.

Elbette kullanıcının talebi üzerine mesajlarıyla birlikle silmek, zamanla forumdaki konuların anlaşılmaz hale gelmesine sebep olacaktır -ki bir çok başlıktan kayıt eksileceği için başlık çöp olacaktır. İzlenmesi gereken yol, kullanıcıların açık bilgilerini diğerlerinden ayırt edilmeyecek hale getirmek, yani anonimleştirmek.

Diyelim ki @if arkadaşımız forum üyeliğini sonlandırmak istedi. if kullanıcı adı "silinmiş kullanıcı" olarak değiştirilir. Bende hesabımı silmek istersem keza benim ismimde aynı şekilde değiştirilir. Bu iki kullanıcının mesajlarları böylece dışarıdan meta bilgileriyle eşleştirilemeyecek hale gelir. Yasal zorunluluk sonrasında IP bilgileri ve diğer veriler silinir. Diğer yandan iletiler de veri sayılır, buna çözüm olarak kullanım koşullarına yahut KVKK metninde hesabın silinmesi talebinde herkese açık mesajların silinmeyeceğini belirtmek gerekir.

Bir de unutulma hakkı denilen bir yasa üzerinde çalışıyordu bir siyasi parti. Yasanın kabulü durumunda 6 yıl önceki iletimi unutulma hakkı kapsamında silme hakkına sahibim. Bana ait bir veri herhangi bir sitede/platform da ise talebim üzerine silinmek zorunda. Forum yönetiminin buna benzer yasaları takip edip çözüm getirmesi gerekiyor. Forumda gördüğüm kadarıyla Gizlilik Politikası, kullanım koşulları ve KVKK metni de bulunmuyor.

Aslında bu bahsettiklerim kolay kolay sorun olmaz ama herhangi bir talep yada şikayet gelirse yaptırımlar çok ağır olabiliyor. Kişisel veri konusuna şu sıralar gerçekten önem veriyorlar. Başkasına ait mesajları ve fotografları depolamak, paylaşmak ve arşivlemek nasıl suçsa; kişisel verileri de amacı dışında kullanmak, saklamak ve işlemek o kadar suçtur.

if

@marslı, buradaki sorun kişisel verinin ne olduğu.

Alıntı Yap
Kanunda yer alan kişisel veri tanımı doğrultusunda gerçek bir kişiyi belirli veya belirlenebilir kılan her türlü bilginin kişisel veri olarak kabul edilmesi gerekmektedir.
[1]

Buna göre forumda paylaşılan içerikler kişisel veri olarak sayılamaz. Forumdaki herhangi bir üyenin iletisi üzerinde yola çıkıp o üyenin gerçek kimliğine ulaşılamayacağı için iletiler kişisel veri değildir. E-posta adresi ve IP kişisel veri olarak değerlendirilebilir. Bu iki veriyi sadece yöneticiler görebilmekte, yani bunlar kamuya açık veri değil. Ayrıca bu iki veri forumun işleyebilmesi için zorunlu. Takma adlara gelince:

Alıntı Yap
Örneğin, takma isimler tek başına veya başka kaynaklarla birleştirildiğinde kişiyi tanımlamayı sağlayabilecek nitelikte ise bu tarz veriler de kişisel veri olarak kabul edilir.
[2]

Forum üyesi takma adını gerçek adı ve soyadı olarak kullandığında kişisel veri olacaktır. Diğer türlü gri bir alan. Kanun kapsamındaki kısmî istisna hallerine bakalım.

Alıntı Yap
Bu kapsamda, Kanunun amacına ve temel ilkelerine uygun ve orantılı olma şartı ile bazı hükümlerden muaf tutulan haller şunlardır;
a) Kişisel veri işlemenin suç işlenmesinin önlenmesi veya suç soruşturması için gerekli olması,
b) İlgili kişinin kendisi tarafından alenileştirilmiş kişisel verilerin işlenmesi,
c) Kişisel veri işlemenin kanunun verdiği yetkiye dayanılarak görevli ve yetkili kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarınca, denetleme veya düzenleme görevlerinin yürütülmesi ile disiplin soruşturma veya kovuşturması için gerekli olması,
ç) Kişisel veri işlemenin bütçe, vergi ve mali konulara ilişkin olarak Devletin ekonomik ve mali çıkarlarının korunması için gerekli olması.

b maddesinde belirtildiği üzere forum üyesi forumda kişisel verisini kendi beyan ediyorsa, bu durumda bu kişisel veri olmayacaktır.

Yakın zamanda forum yönetimi olarak bu sorulara yönelik aldığımız tedbirleri ve hesap silinmesi talebinde izleyeceğimiz yöntemi anlatan bir ileti yayınlayacağız.

[1] https://www.kvkk.gov.tr/yayinlar/K%C4%B0%C5%9E%C4%B0SEL%20VER%C4%B0LER%C4%B0N%20KORUNMASI%20KANUNU%20VE%20UYGULAMASI.pdf
[2] https://www.kvkk.gov.tr/SharedFolderServer/CMSFiles/7d5b0a2f-e0ea-41e0-bf0b-bc9e43dfb57a.pdf