AMD ekran kartı fan kotrolü ve küçük ekran sorunu.

Başlatan moons94, 03 Eylül 2014 - 18:44:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

moons94

Ubuntu işletim sistemine yeni geçtim. Dün 2 dk oyun oynadım "gerçekten 2dk oynadım" hiç bir sorun yoktu.
Bugün okuldan gelince oyun oynamak istedim. Daha introda görüntüler bir birine girmeye başladı (L4D2 oyun) sonra görüntü tamamen gitti ve gelmedi reslemek sorunda kaldım. 2-3 kere böyle oldu.
TF2 oyununu açtım aynı sorun oldu.
Isı ölçme programları  kurdum. GPU hariç herşeyin sıcaklığını veriyorlar.
Bu olay AMD driver kurudktan sonra oldu.
Windows da iken BF3 ve BF4 giriyordum başak oyunlar oynuyordum hiç sıkıntı yoktu. (Wİndowsda iken dediğim 2 gün önce)
Benim tahminimce ekran kartım ısınınca fan hızını artırmıyor büyük ihtimal hep %30 da çalıştırıyor. Çünkü elimle test amaçlı FAN hızını %100 çektiğim oldu çıkardığı sesi biliyorum.
ÖZET: Bana AMD GPU FAN kotrolü lazım.
Ekran kartı: ASUS Radeon HD 7870 DirectCU II TOP

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2014 - 18:57:46

Bir yöntem buldum tehlikeli duruyor denemedim. Daha az tehlikeli olan birşey biliyormusunuz ?
http://doctus.org/showthread.php?t=35258
AMD GPU %100 FAN: CTRL + ALT + T
aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 100"

brun0_

ısı konrolü bilmem ama farklı sürücüler deneyebilirisinz. sistem ayarları > yazılım ve güncelleştirme > ek sürücüler kısmında başka sürücüler deneyerek kontrol edin. bakalım ne olacak
fatih university computer engineering, #linux, #ubuntu, #freesoftware, #lyk2014

moons94

Yapmayı düşündüm ama o seçenekleri kullanamıyorum. TIklanmıyor. AMD driver kurmadan önce eski driver sil hatası veriyordu. Bende eski driver silme komutları buldum bu forumdan acaba ondan mı ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2014 - 19:08:23

Tüm AYARLAR/ Ayrıntılar
"Genel Görünüm" sekmesinde
Grafik: VESA: PITCAIRN yazıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2014 - 19:26:33

Wine ile ASUS firmasına ait olan driver kurmayı düşünüyorum. Oradan FAN ayarı yapılıyordu. Bir denicem

heartsmagic

Wine ile sürücüler çalışmaz, o yönde bir uğraşa girme.

lspci | egrep "VGA|3D|Display"
fglrxinfo

ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

moons94

İlginiz için teşekkür ederim. Başta eklediğim WEB sitesindeki bilgielri denedim olmadı. Bende format attım. Şuanda düzgün çalışıyor.

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Pitcairn XT [Radeon HD 7870 GHz Edition]
ovunc@ovunc-desktop:~$ fglrxinfo
fglrxinfo: komut bulunamadı
ovunc@ovunc-desktop:~$ fglrxinfo
fglrxinfo: komut bulunamadı
ovunc@ovunc-desktop:~$

heartsmagic

Yeniden kuruluma gerek olmayabilirdi, önce bir sürücüleri kaldırsaydın keşke. Şu aşamada sürücü kurmamışsın. Eğer kurmayacağım diyorsan başlığı yeniden kurulum yapıldığı için kaldıralım. Sürücü kurarım, denerim diyorsan açık kalsın. Sorun yine olursa tartışırız konuyu, sorun olmazsa geri bildirim yaparsın yine kapatırız konuyu.

moons94

Sıkıntı çıkar diye kurmayı düşünmüyorum fakata bana yardımcı olabilceğiniz bir konu var. Yani umarım olabilirisiniz. Ekranın köşeleri siyah. Onu nasıl düzeltebiliriz ?
X.org X server ... kullanınca sorun yok kenarlar normal ama oyundan 30-40 fps alıyorum
AMD grafik hızlandırıcısı... kullanınca 120 FPS alıyorum ama bu seferde kenarları siyah oluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2014 - 00:21:38

ALAKAN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

heartsmagic

X.org X server kullanınca derken? Çift kart mı var makinede, lspci çıktısı tek kart basmış.

nuked

Alıntı yapılan: moons94 - 04 Eylül 2014 - 00:21:19
Sıkıntı çıkar diye kurmayı düşünmüyorum fakata bana yardımcı olabilceğiniz bir konu var. Yani umarım olabilirisiniz. Ekranın köşeleri siyah. Onu nasıl düzeltebiliriz ?
X.org X server ... kullanınca sorun yok kenarlar normal ama oyundan 30-40 fps alıyorum
AMD grafik hızlandırıcısı... kullanınca 120 FPS alıyorum ama bu seferde kenarları siyah oluyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Eylül 2014 - 00:21:38

ALAKAN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

amd grafik hızlandırıcı şeçiliyken amd catalyst control center dan overscan/scale yada ölçekleme ayarı olması lazım onun değerini sona çekerseniz siyah kenarlar gitmiş olacak.

moons94

Tamam aga sağol.
Format atmadan önce elle kurduğum AMD DRİVER böyle bir seçenek yoktu.
Teşekkür ederim.

nuked

Alıntı yapılan: moons94 - 04 Eylül 2014 - 20:08:17
Tamam aga sağol.
Format atmadan önce elle kurduğum AMD DRİVER böyle bir seçenek yoktu.
Teşekkür ederim.

aşağıdaki resimdeki gibi menüde ölçekleme seçenekleri bölümü yok mu sizde