Yazılım Merkezi Kayboldu ve apt-get komutu çalışmıyor

Başlatan medussa985, 03 Eylül 2014 - 15:52:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

medussa985

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle Ubuntuya 2 gün önce geçtiğimi ve 2 belirtmek isterim.
Sorunum şu:
Yazılım merkezi yüklü idi ancak başka bir programı (openjdk7) kaldırmak isterken uç birime yazdığım bi autoremove komutunu çalıştırdıktan sonra Yazılım merkezi kayboldu.
Formda bu konu ile ilgili yazıları okudum ama hiç biri derdime derman olmadı. Çünkü artık apt-get komutu da hiç bir şekilde çalışmıyor.
sudo: apt-get: command not found her seferinde bu uyarı ile karşılaşıyorum.
apt-get komutunu /usr/bin/ içinde taşıdım yine olmadı.
bu sorunumu halletmeden hiçbir şey yapamıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

ubuntu 14.04 LTS işletim sistemim.

if

LC_ALL=C sudo apt-get update
LC_ALL=C software-center
çıktılarını buraya geçin.

heartsmagic

Normal değil apt-get'in çalışmaması, apt uygulamasını hiçbir şey autoremove ile kaldırmaz, çok ama çok büyük yanlışlar yapmış olman gerekiyor bunun için. @if'in istediği çıktıların yanında lütfen şu çıktıları da geç buraya:

dpkg -l | grep apt

Bir de "apt-get komutunu /usr/bin içine taşıdım" derken ne demek istedin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

medussa985

Artık çok geç tekrar ubuntu kurdum:(
Ama söylediğim gibi apt-get yazdığımda bu komut bulunamadı hatasıyla karşılaşıyordum.
apt-get komutunun locate ile nerde olduğuna baktım. Bir sitede bu komutun /usr/bin/ içinde olması gerektiği yazılıydı bunun için cp yaptım ama yinede olmadı.
Ben işime kaldığım yerden devam ediyorum. Artık:(

heartsmagic

apt-get zaten /usr/bin içindedir, sende orada olmama durumu çok küçük bir ihtimal. İki durum oluşmuş olabilir:

1. Sistemde birçok paketi uçurmuşsundur bunun arasında da apt vardır.
2. Kullanıcı ayarlarını karıştırmışsındır ikilik uygulamaların olduğu yolların bozulmuştur. Kısacası yol değişkenlerin karışmıştır.

Yeniden kuruluma gidilmeden biraz uğraşarak çözülebilecek sorunlar bunlar, Linux'un güzel ve eğlenceli tarafı bu. Yeniden kuruluma gidildiği için doğrudan kapatalım konuyu.

Kapatmadan önce sorayım apt-get'i nereden kopyaladın /usr/bin içine?

medussa985

Haklısınız  ama bir gün boyunca uğraştım bunu halledebilmek için proje yapmam gerek ve sürek kısıtlı bu yüzden tekrar yükledim.
Dediğim gibi locate apt-get komutu ile yerini öğrendim ve /usr/share/bash-completion/completions/apt-get içerisinde olduğu gördüm bu yüzdem /usr/bin/ içerisine de kopyalamıştım.

heartsmagic

O dosya apt-get'in kendisi değil, kabukta komut tamamlama için olan bir dosya. Böyle durumlarda bir yerden dosya alınıp başka bir yere taşımaktan öte daha farklı yöntemler izleyebiliriz, aklında olsun. Konumuzu kapatalım, cevap verdiğin için teşekkürler.