Qt Designer Hakkında

Başlatan ernuynk, 03 Eylül 2014 - 00:02:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ernuynk

Merhaba arkadaşlar, elektrik-elektronik mühendisliği okuyorum. Bölümümde C# dersleri gördüm. Programlama ilgi duyduğum içinde Python ve Java dilleriylede ilgilenmeye başladım. Gerek bu siteden gerekse farklı kaynaklardan Python dilini takip etmekteyim. Kafama takılan bir sorunu sizlerle paylaşmak istedim.

C# dilini görmeye başladığım zaman ilk önce (1 dönem boyunca) konsol programlama (dos ekranı) gördüm. Sonrasında görsel programlama ve nesne yönelimli programlamaya geçiş yaptık. Fakat mesleğimle ilgili projelerde daima Visual Studio kullanarak görsel arayüzler tasarladım ve gerekli yerlerde programlamaları yaptım. Fakat python dilini takip ederken kaynakların bir çoğu görsel programlamayıda kod satırları şeklinde anlatmaktıyor. Bunun nedeni nedir? Bir diğer sorumda Ubuntu ile python çalışıyorum ve Qt Designer programını bulamadım/çalıştıramadım yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

freeman

Programlama dillerine görsel özellikler sağlayan şey, sadece bir kaç kütüphanedir. Tüm programlama dilleri ile görsel programlar/terminal tabanlı programlar yazılabilir. Programlamaya ilk başlarken, konsolda başlanılır. Ki butondur, menüdür gibi gereksiz ayrıntılar ilk başta kafayı karıştırmasın. Python dilini öğreten kaynaklar da, ilk önce, dilin temel yapıtaşlarını öğretir. Ve bu temelleri verdikten sonra Tkinter, Qt, GTK gibi bir GUI araç takımını öğretmeye başlar.  

QtDesigner, yazılım merkezinde var. Oradan yükleyebilirsiniz. Fakat QtDesigner 'da sadece grafiksel arayüzü oluşturursunuz. Bu kadar. Visual Studio gibi, sizi programı derleyip, çalıştırmaz.  
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

ernuynk

Alıntı yapılan: xFoxMulder - 03 Eylül 2014 - 00:20:11
Programlama dillerine görsel özellikler sağlayan şey, sadece bir kaç kütüphanedir. Tüm programlama dilleri ile görsel programlar/terminal tabanlı programlar yazılabilir. Programlamaya ilk başlarken, konsolda başlanılır. Ki butondur, menüdür gibi gereksiz ayrıntılar ilk başta kafayı karıştırmasın. Python dilini öğreten kaynaklar da, ilk önce, dilin temel yapıtaşlarını öğretir. Ve bu temelleri verdikten sonra Tkinter, Qt, GTK gibi bir GUI araç takımını öğretmeye başlar. 

QtDesigner, yazılım merkezinde var. Oradan yükleyebilirsiniz. Fakat QtDesigner 'da sadece grafiksel arayüzü oluşturursunuz. Bu kadar. Visual Studio gibi, sizi programı derleyip, çalıştırmaz. 

Bilgiler için teşekkür ederim