Ubuntu 14.04 LTS Disk Paylaşımı

Başlatan filmtakip, 02 Eylül 2014 - 23:58:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

filmtakip

Herkese Merhaba,

Bir bilgisayara Ubuntu 14.04 LTS yükledim. Daha sonra bu makineye 2 adet harddisk bağladım. Bu disklere tam paylaşım verdim. Bu diskler depo olarak kullanılacaktır.

Amacımız diğer makinelerden ki diğer makinelere Win7 yüklüdür, Ubuntudaki bu disklere erişip dosyaları Win yüklü makinelere almak, çalışmayı yaptıktan sonra tekrar Ubuntudaki yerine kopyalamak.

Sorun şu; Win7 yüklü makineler ağda Ubuntu üzerindeki verdiğimiz paylaşımları görüyor. (Bu arada paylaşımı "media" adlı klasörün içerisinden verdim.) Ama erişim yapılması mümkün olmuyor. Sanırım "ağ yolu bulunamadı" gibi bir hata veriyor. Ancak garip olan Win7 makineler Ubuntu yüklü makineyi görüyor. Üstüne tıkladığımda verdiğim 2 adet harddiskin paylaşımını gösteriyor. Ancak disklerin içine girmeye çalıştığımda hata veriyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim. Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Not 1: Makinede 3 adet disk vardır. 1. diskte işletim sistemi yüklüdür. 2 ve 3. disklerde ise işlerimizde kullandığımız dosyalar olacaktır. Paylaşımı 1. diskte yaptığımda Win7 yüklü makineler bu klasöre erişim sağlayıp içine veri yazabiliyor.

Not 2: Paylaşım verdiğim 2 ve 3. diskler daha öncede Ubuntu yüklü bir makinede idi. İçindeki dosyalarda yine aynı şekilde Win7 yüklü makinelerden bağlanılarak yazılmış dosyalarla doludur.

heartsmagic

İki ve üçüncü diskin dosya biçimi nedir? ext4 gibi bir şey mi yoksa ntfs mi?
/media altındaki bağlama noktalarının izinleri ne durumda?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

filmtakip

disklerin yapısı ext4 veya onun gibi bir şey, ntfs değil. Makineye şu anda yakın olmadığım için kesin olarak ne olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak NTFS değil. Çok uzun zaman önce ben yapmıştım zaten. Bu diskler arşiv olarak kullanılıyor. Media altındaki bağlama noktalarının izinleri de tam yetki verilmiş durumda. Okuma ve yazma yapılabilir halde.

if

@filmtakip, Windows işletim sistemi Linux dosyalama sistemlerini - ext4 dahil - okuyamaz. Harici diskleri Ntfs olarak biçimlendirmeliydiniz. Diskler bağlı iken
sudo fdisk -l
sudo blkid
ls -l /media/$(whoami)
çıktılarına bakalım yine de.

heartsmagic

Esasında izinleri görsek yine güzel olur. Peki Samba ayarları nasıl? Anonim olarak bağlanılabiliyor mu yoksa kullanıcı grupları mı var? Windows tarafında uçbirimden:
net use \\hostname
gibi bir komutla bağlanılabiliyor mu sunucuya?
Şu şekilde kullanımı da varmış:
net use \\hostname /user:kullanıcı_adı

@if, paylaşım yapıldığı için ext4 sorun olmayacaktır burada sanırım zira araya Samba giriyor. Dosya sistemi tarafındaki izinler sorunsuzsa Samba tarafı sıkıntı yapıyor olabilir, oraya da bakmak gerekir ileride. Bu nedenle sordum Samba ayarlarını. @filmtakip o ayarları da geçerse güzel olur.

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2014 - 23:42:59
@if, paylaşım yapıldığı için ext4 sorun olmayacaktır burada sanırım zira araya Samba giriyor.

Dosya sisteminden bağımsız erişim yapılabildiğni bilmiyordum Samba'yla.

heartsmagic

Samba'nın ayrıntıları bana da uzak biraz, fakat paylaşım yapıldığı için alt yapı olarak kendi dosya sistemini kullanıyor diye bilmekteyim.

if

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2014 - 23:54:05
Samba'nın ayrıntıları bana da uzak biraz, fakat paylaşım yapıldığı için alt yapı olarak kendi dosya sistemini kullanıyor diye bilmekteyim.

Sen öyle biliyorsan öyledir @heartsmagic:) Samba hakkında bilgim yok denecek kadar az.

heartsmagic

Çaktırmayalım, benim de kabaca var zaten :)

filmtakip

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. Ancak ne yaptıysam olmadı. Bütün sorun sistem kendisini güncelleyince oldu. Bende bilgisayara işletim sistemini yeniden kurdum. Güncellemeleri kapattım. Şu anda sorunsuz çalışıyor.

plazma

Tekrar kurmadan önce sambayı kaldırıp tekrar kurulum yapsaydınız, birde ubuntu yüklü olan bilgisayar sabit bir yerel ip de mi yoksa dinamik mi ip alıyor DHCP den ?