Ubuntu Kurmama Rağmen Windows Direk Açılıyor

Başlatan mrtdnz, 02 Eylül 2014 - 13:31:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mrtdnz

Kurulumu usb ile yaptım sonra reboot etmemi istedi ettim ama direk windows açıldı. Grub menüsü karşıma çıkmadı. Kurulum diskini taktıktan sonra oradan hard diskteki hataları düzelttim. Ancak tekrar reboot ettiğimde yine aynı sorun oldu. Bir acemi olarak yardımlarınızı bekliyorum.
İşletim sistemi:windows 8
Bilgisayarın modeli: Hp envy dv6 7200et

tefoski

BirDost

Gam Kenarı

Anladığım kadarıyla sizin yapmanız gereken sadece grub menünüzü güncelleştirmek. Bu sorunu aşağıdaki *bağlantıda bulunan önerileri takip ederek halledebilirsiniz.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair

mrtdnz

Alıntı yapılan: Gam Kenarı - 02 Eylül 2014 - 15:33:37
Anladığım kadarıyla sizin yapmanız gereken sadece grub menünüzü güncelleştirmek. Bu sorunu aşağıdaki *bağlantıda bulunan önerileri takip ederek halledebilirsiniz.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Boot-Repair
boot repair usb si oluşturup orada söylenilen talimatları yaptım ve güncel olduğunu söyledi şimdi ne yapmalıyım. ilginiz için teşekkür ederim.

yasin y.

@mrtdnz bilgisayarının bios ayarlarında  "boot"  sekmesi altında bilgisayarında kurulu olan işletim sistemlerinin bir sıralamasını göreceksin, Ubuntu'yu birinci sıraya taşı, ayarlarını kaydettikten sonra bilgisayarını yeniden başlat, grub ekranı seni karşılayacaktır.

if

@@mrtdnz, Ubuntu'nun kurulduğundan emin misiniz? UEFI var mı? Bizim kurulum belgesini takip ettiniz mi? Harici bir diske mi kurulum yapılıyor yoksa?

mrtdnz

Alıntı yapılan: if - 02 Eylül 2014 - 23:34:42
@@mrtdnz, Ubuntu'nun kurulduğundan emin misiniz? UEFI var mı? Bizim kurulum belgesini takip ettiniz mi? Harici bir diske mi kurulum yapılıyor yoksa?
UEFI vardı.
Kurulumu C den ayırmış olduğum bir bölüme yaptım.
Kurulduğunu düşünüyorum.
Bios umdaki boot options adlı bölümün resmi: @yasin y.
http://i.hizliresim.com/Y3AYjk.jpg
Kurulumdan önce secure boot açık kalmış sizce bu sorun olmuş olabilir mi?

heartsmagic

Boot-Repair tam olarak nasıl bir tepki veriyor çalıştırınca?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mrtdnz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2014 - 02:20:27
Boot-Repair tam olarak nasıl bir tepki veriyor çalıştırınca?
@heartsmagic 2 hata bulup duzelttigi ve grub un guncel oldugu

heartsmagic

BIOS tarafında da Ubuntu seçeneği görünmüyor ilginç bir şekilde, tabi yanlış yorumlamıyorsam. Şu an güvenli başlangıç da iptal ve o şekilde de görünmüyor değil mi Grub? Hızlı başlangıç (fast boot) gibi bir ayar var mı sağda solda?

mrtdnz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Eylül 2014 - 04:19:24
BIOS tarafında da Ubuntu seçeneği görünmüyor ilginç bir şekilde, tabi yanlış yorumlamıyorsam. Şu an güvenli başlangıç da iptal ve o şekilde de görünmüyor değil mi Grub? Hızlı başlangıç (fast boot) gibi bir ayar var mı sağda solda?
Fast bootu windows un içinden kapattım. Daha önce open suse yüklerken de böyle bir şey başıma gelmişti.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Eylül 2014 - 14:38:18

Tekrar kurmayı denerken windowsu silince bir şey yapmaya gerek kalmadı yardımlarınız için teşekkürler.

yasin y.

Uefi boot order başlığı altındaki "Os boot manager"in içine girebiliyormusun ?  Büyük ihtimalle orada görebilirsin yüklü sistemleri. Ayrıca güvenli başlangıç şuan sorun çıkarmıyo sanırım ben açık şekilde kullanıyorum Secure Boot'u.Bioslarımız aynı ama içeriği farklıymış. Benim bios alttaki gibi:

mrtdnz

Alıntı yapılan: yasin y. - 03 Eylül 2014 - 16:45:51
Uefi boot order başlığı altındaki "Os boot manager"in içine girebiliyormusun ?  Büyük ihtimalle orada görebilirsin yüklü sistemleri. Ayrıca güvenli başlangıç şuan sorun çıkarmıyo sanırım ben açık şekilde kullanıyorum Secure Boot'u.Bioslarımız aynı ama içeriği farklıymış. Benim bios alttaki gibi:

sıkıntı kalmadı yanlışlıklar windows sildim şu anda rahat rahat ubuntu kullanıyorum.

tlg

heartsmagic

Tam bir çözüm diyemiyoruz Windows'u silmeye, o nedenle doğrudan kapatalım başlığı :)