[Çözüldü] Manjaro ile sorun yaşıyorum :(

Başlatan eronis, 02 Eylül 2014 - 10:59:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eronis

Manjaro'da şu sorun yüzünden 3 kez format attım, sonunda linux lite yükledim;

Bilgisayarı normal kullanıyorum, 3-5 kez açılıkp kapandıktan sonra xdm mi deniyor "xfce display manager" kısaltma olarak nasıl yazılıyor bilmiyorum ama sorun, display manager gelmiyor... :( ctrl+alt+f1,yada f2 yapıyorum, terminal açıyorum. Şifremi girip oturum açıyorum, "startx" komutunu veriyorum, ancak bu sefer de wireless gibi "benim için kritik" şeyler devreye girmiyor... Sonuçta her işimi internet üzerinden hallediyorum...

Bilgisayarım biraz eski, belki driver sorunudur diye yazıyorum;

ASUS-F5SL
İntel Core 2 Duo
2 GB DDR 2 RAM
ATİ HD 3470

Bilen varsa ve yardım ederse çok iyi olur gerçekten :) Manjaro'yu çok beğendim gerçekten :)
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

Quaoar

sudo systemctl enable NetworkManager
sudo systemctl start NetworkManager

Komutlarını uygulayın.
systemctl status NetworkManager
Komutlarının çıktısını buraya aktarın.
Ayrıca Arch tabanlı dağıtımlarda wifi ye sudo wifi-menu wlan0 komutuyla bağlanabilirsiniz. Ardından "sudo apt-get install slim" komutu ile slim' i yükleyin. "sudo systemctl disable xdm && sudo systemctl enable slim && sudo killall Xorg.bin" komutunu uygulayarak X'i tekrar başlatın

eronis

dostum sen bunları bana güzel yazmışsın sağol ama bana şunu yaz, bunu yaz diyerek yardım edemezsin. Burada görürüm 1 kere yazarım sonra unuturum. Bana bu tür şeyleri öğrenebileceğim bir kaynak verebilirmisin ? Arch Linux'u bütün ayrıntıları ile öğrenebileceğim. Daha önce Slackware kurdum, kullandım 1-2 hafta, sonra çok sıkıntılı bir sistemdi (tek tek kaynak koddan derleme ile kim uğraşacak abi ? doğrudan slackware için paket bulmak ayrı dert, kurmak ayrı dert) manjaro'ya geçtim. Ancak sanırım manjaro için Arch bilgisi'de gerekli ?  Arch Linux'u da bir denemek isterim doğrusu... Arch Linux için elitist insanların kullandığı bir dağıtım diyorlar. (Kimi bu elitist lafını takıntılı olarak değerlendirecek, elitist'in anlamı zor beğenen demektir.) Arch Linux'u öğrenebileceğim bir kaynak verirsen çok güzel olurdu :) bir kitap ismi, yada bir sayfa vs...

Sonuçta Ubuntu kullandığım için debian'da zorluk çekmiyorum, çünkü ubuntu tabanını debian'dan almış. Ancak eğer debian kullanmayı tam olarak öğrenirsem misal ubuntu'yu daha iyi kullanırım... Aynı mantık...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Eylül 2014 - 20:27:59

az biraz verdiğin kodları inceledim, sanırım şu systemctl start komutu Slackware'de de çalışıyordur ? Daha önce slackware'de de network sorunu yaşamıştım'da Network Configuration'u yapamamıştım. Bu komutlar bütün Unix sistemlerde çalışırmı ?
The Linux philosophy is 'Laugh in the face of danger'. Oops. Wrong One. 'Do it yourself'. Yes, that's it. --Linus Torvalds

heartsmagic

Alıntı yapılan: eronis - 02 Eylül 2014 - 20:09:25
dostum sen bunları bana güzel yazmışsın sağol ama bana şunu yaz, bunu yaz diyerek yardım edemezsin. Burada görürüm 1 kere yazarım sonra unuturum. Bana bu tür şeyleri öğrenebileceğim bir kaynak verebilirmisin ?

Yaşanan her sıkıntıyı anlatabilecek tek bir kaynak? Öyle bir kaynak yoktur, dağıtımlar, uygulamalar hep tecrübe ile öğrenilir. Sorun yaşıyorum, bana öyle bir kaynak verin ki hepsini çözeyim demek pek makul değil.

Alıntı Yap
Daha önce Slackware kurdum, kullandım 1-2 hafta, sonra çok sıkıntılı bir sistemdi (tek tek kaynak koddan derleme ile kim uğraşacak abi ? doğrudan slackware için paket bulmak ayrı dert, kurmak ayrı dert) manjaro'ya geçtim.

Derleme ile uygulama kurma sıkıntı olarak addedilmemeli, eğer öyle addedilecekse Slackware'e geçmemeli. Ön araştırma şart, öteki türlü şikayet etmek doğru değil.

Alıntı Yap
Arch Linux için elitist insanların kullandığı bir dağıtım diyorlar. (Kimi bu elitist lafını takıntılı olarak değerlendirecek, elitist'in anlamı zor beğenen demektir.)

Bence eğer o sıfatı kullanacaksan iki türlü yanlış yaparsın.

1. Eğer doğruysa yukarıda söylediklerin, sen bildiğin Archlinux kullanmayanları aşağılamış oluyorsun. O söylediğin sıfat bence seçici olmaktan öte, "seçkin" anlamı yüklüyor daha doğrusu yüklemeye çalışıyor karşı tarafa. Şu durumda Archlinux kullananlar seçkin, üst düzey, ehil kullanıcılar oluyor bizlerse?
2. Eğer ifade doğru değilse sen olmayan bir şeyi olmuş, oluyormuş gibi göstermiş oluyorsun.

Ha, sağda solda Archlinux, Gentoo, Slackware kullanıp da diğer kullanıcıları "küçümseyen" küçük insanlar mevcut, o ayrı bir konu. Fakat bu insanların o dağıtımların kullanıcısı olmaları, o dağıtımların suçu değil.

Alıntı Yap
Arch Linux'u öğrenebileceğim bir kaynak verirsen çok güzel olurdu :) bir kitap ismi, yada bir sayfa vs...

İkilem yaşıyorsun kendi içinde. Eğer Archlinux kullananları seçici olarak sınıflandırıyorsan bu soruyu sormamalısın. Bilgiyi, belgeyi nerede bulurum diye forumda soru soracaksan yanlış dağıtıma bakıyorsun demektir. Gerçi bu konu dağıtım bağımsız, Ubuntu kullanacaksan da önce bilgi ve belgeyi kendin aramalısın, nerede bulurum diye sormamalısın.
https://wiki.archlinux.org/

Konuyu da Diğer Dağıtımlar bölümüne taşıyalım, konu Ubuntu haricinde bir konu çünkü.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eronis

Alıntı yapılan: heartsmagicAlıntı yapılan: eronis - Bugün, 20:09:25dostum sen bunları bana güzel yazmışsın sağol ama bana şunu yaz, bunu yaz diyerek yardım edemezsin. Burada görürüm 1 kere yazarım sonra unuturum. Bana bu tür şeyleri öğrenebileceğim bir kaynak verebilirmisin ?

Yaşanan her sıkıntıyı anlatabilecek tek bir kaynak? Öyle bir kaynak yoktur, dağıtımlar, uygulamalar hep tecrübe ile öğrenilir. Sorun yaşıyorum, bana öyle bir kaynak verin ki hepsini çözeyim demek pek makul değil.

AlıntıDaha önce Slackware kurdum, kullandım 1-2 hafta, sonra çok sıkıntılı bir sistemdi (tek tek kaynak koddan derleme ile kim uğraşacak abi ? doğrudan slackware için paket bulmak ayrı dert, kurmak ayrı dert) manjaro'ya geçtim. 

Derleme ile uygulama kurma sıkıntı olarak addedilmemeli, eğer öyle addedilecekse Slackware'e geçmemeli. Ön araştırma şart, öteki türlü şikayet etmek doğru değil.

AlıntıArch Linux için elitist insanların kullandığı bir dağıtım diyorlar. (Kimi bu elitist lafını takıntılı olarak değerlendirecek, elitist'in anlamı zor beğenen demektir.)
Bence eğer o sıfatı kullanacaksan iki türlü yanlış yaparsın.

1. Eğer doğruysa yukarıda söylediklerin, sen bildiğin Archlinux kullanmayanları aşağılamış oluyorsun. O söylediğin sıfat bence seçici olmaktan öte, "seçkin" anlamı yüklüyor daha doğrusu yüklemeye çalışıyor karşı tarafa. Şu durumda Archlinux kullananlar seçkin, üst düzey, ehil kullanıcılar oluyor bizlerse?
2. Eğer ifade doğru değilse sen olmayan bir şeyi olmuş, oluyormuş gibi göstermiş oluyorsun.

Ha, sağda solda Archlinux, Gentoo, Slackware kullanıp da diğer kullanıcıları "küçümseyen" küçük insanlar mevcut, o ayrı bir konu. Fakat bu insanların o dağıtımların kullanıcısı olmaları, o dağıtımların suçu değil.

AlıntıArch Linux'u öğrenebileceğim bir kaynak verirsen çok güzel olurdu bir kitap ismi, yada bir sayfa vs...
İkilem yaşıyorsun kendi içinde. Eğer Archlinux kullananları seçici olarak sınıflandırıyorsan bu soruyu sormamalısın. Bilgiyi, belgeyi nerede bulurum diye forumda soru soracaksan yanlış dağıtıma bakıyorsun demektir. Gerçi bu konu dağıtım bağımsız, Ubuntu kullanacaksan da önce bilgi ve belgeyi kendin aramalısın, nerede bulurum diye sormamalısın.
https://wiki.archlinux.org/

Konuyu da Diğer Dağıtımlar bölümüne taşıyalım, konu Ubuntu haricinde bir konu çünkü.
Senin ne demek istediğini anlıyorum, ancak bana göre linux kullanacaksan her dağıtımın iyi olduğu bir konu var. Ubuntunun iyi olduğu konu, fazla uğraştırmayan bşr sistem, iyi bir çalışma alanı. Ubuntuyu kullanmam Manjaro kullanmamamı gerektirmiyor. Ayrıca linuxta bu kadar dağıtımın olmasının bir sebebi var, rekabet. Eğer insanlar sürü halinde tek bir dağıtıma gitselerdi şuan o dağıtım Windows gibi bir konuma gelirdi, parayla satılmasın geçtim, özgür olmazdı. Burası Ubuntu forumu diye sınırlandırmanıza açıkçası çok kızıyorum. Çünkü ubuntu değil bizim konumuz, bizim konumu linux. Diyelim ki manjaro için manjaro forumuna girecez, ama manjaro forumunda adam akıllı bakan yok, bu forum ise arch ve manjaro kullanıcısı dolu. Gentoo kullanıcısı bile gördüm. Forum özgür değil iken biz özgür yazılım tartışıyoruz ? Abzürt bir durum değilmi bu ? Tamam buranın adı Ubuntu Forum, ancak bu forumun geneline bakarsan %30-40 arası diğer dağıtımları kullanan adam mevcut. Herkes ubuntu kullanmıyor. Bu forum bir anlamdada türkiyenin linux forumu haline geldi. Adam pardusta kullansa, slackware, gentoo, arch, redhat, suse, mandriva... vs. ne dağıtım kullanırsa kullansın ilk sorduğu yer burası oluyor. Bu yüzden hala buraya ubuntu forumu demenize kızıyorum. Burası türkiyenin linux forumu halini aldı, siz hala diğer dağıtımları kullananları eziyorsunuz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Eylül 2014 - 21:34:29

Alıntı yapılan: QuaoarKod: [Seç]sudo systemctl enable NetworkManager
sudo systemctl start NetworkManagerKomutlarını uygulayın.
Kod: [Seç]systemctl status NetworkManagerKomutlarının çıktısını buraya aktarın.
Ayrıca Arch tabanlı dağıtımlarda wifi ye Kod: [Seç]sudo wifi-menu wlan0 komutuyla bağlanabilirsiniz. Ardından "sudo apt-get install slim" komutu ile slim' i yükleyin. "sudo systemctl disable xdm && sudo systemctl enable slim && sudo killall Xorg.bin" komutunu uygulayarak X'i tekrar başlatın
Sorunum çözüldü, ilgilendiğin için teşekkür ederim. systemctl komutu sanırım sistem ayarlarını değiştirmeye yarıyor ? ufak ufak çözdüm galiba. bir kitap buldum internetten onu okumaya başladım. Bundan sonrasını ben hallederim sağol :)

meda

Ecnebilerin bir sözü vardır. Bilmeyen absürt sorular soran, araştırmayan kişiler için : ''okuyun si.... in belgelerini ''  orjinali RTFM.
http://www.tux.org/lkml/

Sistemler güncel olduğu gibi wiki sayfalarıda güncel: Arch ve Gentoo
Hele bir Manjaro Wiki sayfası var ki doğru düzgün ingilizce bilmek gerekmez  Arch Wiki sadeleştirilmiş hali.
Yani okumak, öğrenmek isteyene belge çok. :)

Sistemi güncellerken mutlaka görmüşsündür. Ama neyi güncelliyor terminale bakmamışsan güncellemeyi program ile yapıp merak edip bakmamışsan burada da gelip o ne işe yarar bu ne işe yarar gibi matah bir üslüp takınırsan en büyük ayıbı edersin.
https://wiki.archlinux.org/index.php/systemd
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Alıntı yapılan: eronis - 02 Eylül 2014 - 21:14:44
Senin ne demek istediğini anlıyorum,

Aksine, pek anlaşılmamış gibiyim :) Hatta hiç anlaşılmamış gibiyim.

Alıntı Yap
Ubuntuyu kullanmam Manjaro kullanmamamı gerektirmiyor. Ayrıca linuxta bu kadar dağıtımın olmasının bir sebebi var, rekabet. Eğer insanlar sürü halinde tek bir dağıtıma gitselerdi şuan o dağıtım Windows gibi bir konuma gelirdi, parayla satılmasın geçtim, özgür olmazdı.

Elbette, Ubuntu ile beraber Manjaro da kullanabilirsin. Hatta Ubuntu olmadan tek başına da kullanabilirsin. Kullanmamanı söylemedim ki.

Alıntı Yap
Burası Ubuntu forumu diye sınırlandırmanıza açıkçası çok kızıyorum. Çünkü ubuntu değil bizim konumuz, bizim konumu linux. Diyelim ki manjaro için manjaro forumuna girecez, ama manjaro forumunda adam akıllı bakan yok, bu forum ise arch ve manjaro kullanıcısı dolu. Gentoo kullanıcısı bile gördüm.

Aksine, isteyen istediği dağıtımı kursun, kullansın. Eğer kendi topluluğundan yardım alamıyorsa burada da yardım istesin. Ha, konu yanlış bölüme açılma konusu ise ne yazık ki onu devam ettirmek zorundayız. Yetişemeyiz ne yazık ki her yere. Gün gelir de herkes toplanırsa buraya ne yazık ki önceliğim Ubuntu olacak, zira diğerlerine yetişecek insan gücü yok burada.

Alıntı Yap
Forum özgür değil iken biz özgür yazılım tartışıyoruz ? Abzürt bir durum değilmi bu ? Tamam buranın adı Ubuntu Forum, ancak bu forumun geneline bakarsan %30-40 arası diğer dağıtımları kullanan adam mevcut. Herkes ubuntu kullanmıyor. Bu forum bir anlamdada türkiyenin linux forumu haline geldi. Adam pardusta kullansa, slackware, gentoo, arch, redhat, suse, mandriva... vs. ne dağıtım kullanırsa kullansın ilk sorduğu yer burası oluyor.

Şimdi, forumun özgür olmadığını sadece bölüm meselesi üzerinden mi çıkarttın? E, burası Türkiye Linux forumu değil ne yazık ki, keşke olabilsek ancak değil. Olmaya kalkanların durumunu görüyoruz, kapanıp gittiler birer birer. İnsan gücü sınırlı ise hiç yapamamaktansa sadece bir dağıtım için yardım sağlamak daha makul değil mi? Büyük konuşmaktansa, küçük işler yapmayı, ancak gerçekten yapmayı yeğelerim kendi adıma. Burası Linux Türkiye değil Ubuntu Türkiye. Buna rağmen diğer dağıtımları dışladığımızı gördün mü?

Alıntı Yap
Bu yüzden hala buraya ubuntu forumu demenize kızıyorum. Burası türkiyenin linux forumu halini aldı, siz hala diğer dağıtımları kullananları eziyorsunuz.

Ezmek? Lütfen, bilakis sırf şu başlıkta ezilenleri korumaya çalıştım ben. Sen ezme yoluna doğru gidiyorsun çünkü ve farkında değilsin. Eğer Archlinux kullananlara "elitist!" dersen bildiğin diğer dağıtımları kullananları ezmiş oluyorsun. Düzeltmek istediğim yanlış buyken bizi diğer dağıtımları ezmekle suçlamak biraz garip kaçtı.

Neyse, dileyen dilediği dağıtımı kullansın ancak kendi kullandığı dağıtım üzerinden "Ben mükemmel Linux'cuyum, diğerleri 'noob'.'" havası içine girmesin. Eğer söyleyeceksek şunu söyleyeyim Linux dağıtımları değildir elit olan, kullanıcıları da elit değildir, sevmem o sözü zaten. Tecrübeli kullanıcı vardır sadece, o da her dağıtımda işini görmeyi bilen kişidir. Dağıtım manyaklığı yoktur, dağıtım fetişi değildir, diğer insanları da sırf bir X dağıtımını kullanıyor diye ezmeye kalkmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.