Ekranı LCD Ekrana Yansıttığım Zaman Ölçek Sorunu

Başlatan firenems, 23 Ağustos 2014 - 13:42:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

firenems

Merhaba,

Benim küçük bir sorunum var. Bu sorunu bu başlıkta sormam doğru mu bilmiyorum fakat şöyle ki windows kullandığım zamanda lcd ekrana yansıttığım zaman intel grafik ayarları kısmından ekran boyutu ayarlamaları yapabiliyordum. Yani ekranı, LCD ekrana yansıttığım zaman yanlardan ve üstten kayma oluyordu ve ben intel grafik ayarlar kısmından el ile ayarlıyordum. Çünkü televizyonda ki ekran ayarlarından bu düzelmiyor.
Fakat bunu ubuntu da nereden düzenleyeceğimi bulamadım. Ekranı yansıttığım zaman yanlardan va üstten biraz gözükmüyor kayma oluyor. Bunu nasıl düzeltebilirim.

Teşekkür ederim.

neynefes

Ayarlar - - Ekran ayarları-- ikincil ekranı seçip düzenleme yapabilirsiniz.

firenems

Sadece çözünürlük ayarlanabiliyor o şekilde ben el ile sağdan soldan sıkıştırma yapmak istiyorum.

firenems

Orada söylenen seçenek bende çıkmıyor nedense :/ bir soru daha sormak istiyorum windows da ekran parlaklık ayarlarında örneğin ekranın kararmasını 15 dakika seçince bilgisayarda hiç bir şey yapmadığımız zaman 15 dakika içinde ekran kararıyor fakat ubuntu da ben film izlerken de kararıyor bu windows da olmuyor. Bunu nasıl windows da ki gibi yapabilirim.

neynefes

Masaüstü olarak gnome kullanıyorsanız. Gnome extension sitesinden caffein eklentisini sisteme entegre edin. Farklı masaüstü kullanıyorsanız caffein uygulamacığını yükleyin. Ayrıca bir başlıkta tek sorun konuşulsun.

firenems

Lcd ekran da film izlerken karşıma çıkan bir sorun olduğu için aklıma gelip tekrar bunun için başlık açıp kalabalık olmasın diye burada sordum, basit bir çözümü olabileceğini düşündüğüm için, unity arayüzü kullanıyorum bunun tek çözümü caffein uygulamacığını yüklemek midir? Sistemin kendi içinde bunu çözebilecek bir ayarı yok mu ?

burk

@firenems tek konu tek başlık uygulaması bilgi erişimi açısından verimli bir yöntem. Ekran taşması konusu çözüldü mü şu durumda?

if

@firenems, çözünürlüğü değiştirmek neden çözüm olmuyor. Kayma olması, sıkıştırma yapmak nasıl oluyor? Görsel olarak anlatma imkânınız var mı? LCD ekran bağlı iken xrandr -q çıktısına bakayım.

firenems

@burk anlıyorum bundan sonra bu konuya dikkat edeceğim :) Ekran taşması sorununu hala halledemedim.

@if maalesef şuan şehir dışında olduğum için dediğin çıktıları LCD ekrana bağlıyken alamayacağım.

Burada başka bir televizyona yansıttığım zaman görüntü tam olarak oturuyor hiç problem yok. Fakat dediğim gibi evdeki televizyonda taşma durumu hala devam ediyor. Bunu windows da "Intel(R) HD Grafikleri" isimli programda Control Panel den ekranı el ile ayarlayı seçtikten sonra sağdan, soldan, aşağıdan istediğim gibi kaydırma işlemi yapabiliyorum fakat ubuntu da bunu hala bulamadım. :/

burk

@firenems başka televizyonlarda aynı sorunun olmaması bence sorun için Ubuntu'dansa televizyonun ayarlarına bakmamız gerektirdiğini düşündüyor.

firenems

@if
Alıntı yapılan: if - 24 Ağustos 2014 - 17:10:11
Kayma olması, sıkıştırma yapmak nasıl oluyor? Görsel olarak anlatma imkânınız var mı?
demişsin. Eskiden tüplü monitörlerin üzerinde hatırlarsanız - ve + işaretleri vardı. Bunlar sayesinde ekranı sağdan soldan ya da aşağıdan yukarıdan küçültüp büyültebiliyorduk. Tabi ki o monitör ayarıydı fakat o ayar işletim sistemleri ile de yapılabiliyor. Televizyonda öyle bir ayar olmadığından, bende bu ayarı ubuntu ile ikinci bir ekrana yansıttığımda yapmak istiyorum. :)

@burk Söylediğim gibi ben bu sorunu daha önce, yani windows kullanırken yaşamıştım ve televizyonun tüm ayarları ile oynamıştım fakat olmadı. Sonra bunu windows ayarlarından yapabileceğimi düşündüm ve araştırma sonucunda intel grafik ayarları bölümünden ölçekler ile oynanabildiğini gördüm. Daha sonra ekranı lcd ekrana yansıttığım zaman ikincil ekrana ait ölçeklendirmeyi intel grafik ayarlarından el ile ayarladım. Taşmalar olmayacak şekilde rakamları azalttım ve bundan sonra ekranı televizyona her yansıttığımda ekran düzgün şekilde, taşma olmadan yansıtılıyordu yani her taktığımda baştan ayar yapmam gerekmiyordu. O ayarlar bölümünde söylediğim yerin ekran alıntısını da göstereyim.

İstediğim tek şey ubuntu da bu ölçek ayarlarını nereden yapabileceğim?

burk

@firenems bildiğim kadarıyla Intel'in Ubuntu için böyle bir arayüzü yok.