ubuntu 14.04 kurulumu yardım

Başlatan joydivision, 22 Ağustos 2014 - 04:19:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

joydivision

yaklaşık 4-5 senedir ubuntudan uzağım. az çok bilgimi de bu zaman zarfında kaybettim.
bugün tekrar ubuntu ya geçeyim dedim "D" deki dosyalarımı korumak istiyorum
kurulumda diski sil ve yükle seçeneği komple diski silecek anladığım kadarıyla. o yüzden başka bişey i seçiyorum.
orda karşıma direk 750 küsür gb lık diskim gözüküyor. ben c ve d olarak ikiye ayrı diskimi neden burda tek bir halde görüyorum.
ne yapmamı öneriyorsunuz acaba bu saatte öylece kalakaldım.

neynefes

Hocam bu sıkıntı için fixparts uygulaması önerildi genel olarak yanlız tam bilgim yok konu hakkında ayrıca aynı başlıklar forumda var arama yaparsanız oradakileri deneyin takıldığınız yer olursa burdan devam ederiz.

joydivision

foruma bakındım fakat benim sorunumun aynısına denk gelemedim yükleme sorunu diye aratınca bir kamyon sonuç çıkıyor haliyle. fixparts ı araştıracağım. bir de ubuntuyu dene kısmından bölümlere gparted (isminden tam emin değilim şuan) dan bakıp görebilirsem ordan kurma imkanım var mı? yani deneme kısmından kuruluma girersem farklı sonuç alabilir miyim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2014 - 04:31:13

anahtar kelimeleri söylerseniz ordan yola çıkarak araştıradabilirim. benim aklıma gelmiyor çünkü :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2014 - 04:37:50

fixparts ile ilgili bir kaç şey buldum sanırım. sorunumu çözemezsem buradan yazarım tekrar. teşekkürler.

neynefes

joydivision

sudo fixparts /dev/sda bunu yazdiktan sonra

Loading MBR data from /dev/sda

NOTICE: GPT signatures detected on the disk, but no 0xEE protective partition!
The GPT signatures are probably left over from a previous partition table.
Do you want to delete them (if you answer 'Y', this will happen
immediately)? (Y/N):
onaylarsam D deki verilerimi kaybetme ihtimalim var mi cunku yedekleyecek bir yerim mevcut degil malesef

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Ağustos 2014 - 05:04:09

bir de w olayini anlamadim benim yazdigim koddan sonra y or n cikiyor buna ragmen w ya mi basacagim

neynefes

W anlamadım ama siz her ihtimale karşı verilerinizi bir şekilde yedekleyin ne olur ne olmaz.. Sisteminizde muhtemelen Uefi ve gpt disk biçimi var. Sizi de yanlış yönlendirmek istemiyorum bu konuda daha bilgili arkadaşlar var onlar yardımcı olurlar. Kusura bakmayın.

joydivision

bu gecelik bu kadar olsun o zaman yarin baska arkadaslarda gorup cevap verirler sanirim. verilerimi yedekleyecegim bi disk bulmak bir kac gun icinde cok zor. en azindan verilere bisey olup olmayacagini ogrenirim sabah. ona gore bi yol izlerim. cok tesekkurler gecenin hatta sabahin bu saatinde yardimlarin icin. iyi sabahlar :)

joydivision

Yedekleme yapmadan bu isi halledebilir miyim bilen var mi?

don_joganss

Aynı sorun bendede vardı win 8 mi kullanıyorsunuz şu anda....
''Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!"

xhektor

Alıntı yapılan: joydivision - 22 Ağustos 2014 - 14:20:59

Evet halledebilirsin. gparted dene. http://xhektor.wordpress.com/2011/04/24/gparted-ile-windowsdan-linuxa-yer-ayiriyoruz/

Zaten diskin tek parça görünüyormuş. ''D'' de bulunan belgelerin ve windows'a ait ne varsa gerektigi kadar alan ayırıp geri kalan kısmını boş alan olarak ayarlarsın. Daha sonra windows dosyalarını silersin.

joydivision

Alıntı yapılan: don_joganss - 22 Ağustos 2014 - 18:49:17
Aynı sorun bendede vardı win 8 mi kullanıyorsunuz şu anda....

evet 8.1 yüklü şuan

Alıntı yapılan: xhektor - 22 Ağustos 2014 - 20:32:17
Alıntı yapılan: joydivision - 22 Ağustos 2014 - 14:20:59

Evet halledebilirsin. gparted dene. http://xhektor.wordpress.com/2011/04/24/gparted-ile-windowsdan-linuxa-yer-ayiriyoruz/

Zaten diskin tek parça görünüyormuş. ''D'' de bulunan belgelerin ve windows'a ait ne varsa gerektigi kadar alan ayırıp geri kalan kısmını boş alan olarak ayarlarsın. Daha sonra windows dosyalarını silersin.

dediğinizi tam olarak anlayamadım ama deneyeceğim. teşekkürler.

neynefes

Verilen bağlantıda disk tek parça değil gparted ile bölümleme mümkün ama burda disk bölümleri görülmüyor. Fixparts'ı biraz araştırıp dönüş yaparım başlığa.

Bağlantı olarak bunu buldum. İngilizceniz varsa şu başlığı inceleyin.
http://www.rodsbooks.com/fixparts/

joydivision

Alıntı yapılan: neynefes - 23 Ağustos 2014 - 15:59:40
Verilen bağlantıda disk tek parça değil gparted ile bölümleme mümkün ama burda disk bölümleri görülmüyor. Fixparts'ı biraz araştırıp dönüş yaparım başlığa.

Bağlantı olarak bunu buldum. İngilizceniz varsa şu başlığı inceleyin.
http://www.rodsbooks.com/fixparts/

payaştığınız şeyi tam anlayacak seviyede değil şuan ingilizcem :)

harici harddisk buldum. bu akşam dosyalarımı yedekleyip gparted dan halletmeye çalışacağım.
olurda başaramazsam buradan yazarım şimdilik uğraştırmayayım sizleri. teşekkürler.

neynefes

Harici hdd bulduysanız öncelikle fixparts ı dener misiniz? Biz de merakımızı gidermiş oluruz :-)

joydivision

Alıntı yapılan: neynefes - 23 Ağustos 2014 - 16:45:55
Harici hdd bulduysanız öncelikle fixparts ı dener misiniz? Biz de merakımızı gidermiş oluruz :-)

tamamdır dosyalarımı aktarıp deneyeceğim. bilgilendiririm buradan :)

joydivision

Verileri kaybetmeden yapamıyormuşuz tüm harddisk i ilgilendirdiğinden komple siliyor.

neynefes

Fixparts denemesi sonucunda mı oldu bu?