3TB USB 3.0 HDD'yi SATA olarak bağlama

Başlatan sinir kupu, 19 Ağustos 2014 - 19:12:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinir kupu

arkadaşlar merhaba, öncelikle linux işlerinde yeniyim onu belirteyim.
Çalıştığım lab'da Dell PowerEdge 2950 cihaza 32bit Ubuntu server versiyonu yüklü. Bu cihaza bağlı 3TB boyutunda diski sata-usb dönüştürücü ara birimi ile (zaten o şekilde satılıyor) usb'den depolama için kullanırken daha hızlı bir çözüm sordular bana. Ben de server'ı açıp baktığımda boş SATA controller olduğunu görüp bu diski USB değil de SATA üzerinden bağlamayı düşündüm. Cihaza bağladığımda BIOS'tan kontrol ettim ve 3000MB larak görüyor. Ubuntu başladığında ise fdisk ve parted ile görebiliyorum ama içeriğe ulaşamıyorum. Yaptığım araştımalar da çözüm olmadı. Herkes ayrı bir şey söylüyor.
- 3TB disk desteklenmiyor deniyor (e eskiden USB üzerinden görüyorduk kullanıyorduk. ve BIOS da görüyor). Böyle bir durum varsa 2TB bir disk de aldırabilirim.
- USB üzerindeki cluster boyutu ile SATA ile olan arasında fark olması konusunda bazı yorumlar var. bu durumda diski şimdilik yedekleyip formatlayıp kullanabilirim.

Kısacası format mı, yeni disk mi yoksa başka bir şey mi emin olamadım.

plazma

İlk olarak içindeki verileri yedekleyin :) Ubuntu server 32 bit derken hangi sürüm tam olarak 14.04 mü 12.04 yoksa daha mı eski ?

3 tb Hdd ile ilgil olarak server kasaya sahipsiniz :

şunu not düşmüşler :

Alıntı Yap
Storage

Hard Drives:
    2.5 inch SAS (10K rpm): 36GB1 , 73GB1 and 146GB1
    2.5 inch SAS (15K rpm): 36GB1 and 73GB1
    3.5 inch SAS (10K rpm): 146GB1 , 300GB1 and 400GB1
    3.5 inch SAS (15K rpm): 36GB1 , 73GB1 , 146GB1 and 300GB1
    3.5 inch SATAu (7.2K rpm): 80GB1 , 160GB1 , 250GB1 , 500GB1 and 750GB1

Maximum Internal Storage:
    Up to 4.5TB1 : 6 x 750GB1 SATA HDD (7.2K rpm)

http://www.dell.com/us/dfb/p/poweredge-2950/pd

yani 750 gb olacak 7200 rpm boyutundaki sabit disk maks. 6 adet 4.5 Tb boyuta ulaşıyor tabloya göre o yüzdende sistem usb arabirimi ile bağlamışlar gibi duruyor 3tb sabit diski belki bir kontrol kartı eklenerek bu durum çözülebilr araştırmak lazım dell e bence konu ile ilgili bir epsota atın eğer bir çözüm yolu varsa donanım ile iligli sizi bilgilendireceklerdir.

buda size çözüm değil ama 3tb ile başka bağlantılar olaki başka birininde başına gelirse en azından başlıkta bulunmasında fayda var :

http://askubuntu.com/questions/84538/trouble-creating-3tb-ext4-partition-due-to-msdos-partition-table-imposed-error
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1908753
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2138970
http://askubuntu.com/questions/215565/full-hdd-capacity-not-recognised-on-new-additional-disk
http://amaras-tech.co.uk/article/158/Ubuntu,_formatting_a_3TB_drive

heartsmagic

Diskin dosya biçimi nedir? Boyut ve destek konusu Linux için mi soruluyor? Onun için dosya sisteminin bilinmesi lazım. ext4 için örneğin: 
Alıntı YapThe ext4 filesystem can support volumes with sizes up to 1 exbibyte (EiB) and files with sizes up to 16 tebibytes (TiB).
Gerçi dosya sistemi işin bir ayağı, LVM kullanılıp kullanılmaması, gpt veya mbr olup olmaması gibi durumlar da var.

Ben boyut sorunu olacağını sanmıyorum. fdisk ile görebiliyorum demişsin.
fdisk -l
ne diyor?

İçeriğe ulaşmak için neler yaptın? Elle bağladın mı örneğin? Denediysen sorun mu çıkarttı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sinir kupu

Alıntı yapılan: plazma - 19 Ağustos 2014 - 19:32:15
İlk olarak içindeki verileri yedekleyin :) Ubuntu server 32 bit derken hangi sürüm tam olarak 14.04 mü 12.04 yoksa daha mı eski ?

3 tb Hdd ile ilgil olarak server kasaya sahipsiniz :

şunu not düşmüşler :

Alıntı Yap
Storage

Hard Drives:
    2.5 inch SAS (10K rpm): 36GB1 , 73GB1 and 146GB1
    2.5 inch SAS (15K rpm): 36GB1 and 73GB1
    3.5 inch SAS (10K rpm): 146GB1 , 300GB1 and 400GB1
    3.5 inch SAS (15K rpm): 36GB1 , 73GB1 , 146GB1 and 300GB1
    3.5 inch SATAu (7.2K rpm): 80GB1 , 160GB1 , 250GB1 , 500GB1 and 750GB1

Maximum Internal Storage:
    Up to 4.5TB1 : 6 x 750GB1 SATA HDD (7.2K rpm)

http://www.dell.com/us/dfb/p/poweredge-2950/pd

yani 750 gb olacak 7200 rpm boyutundaki sabit disk maks. 6 adet 4.5 Tb boyuta ulaşıyor tabloya göre o yüzdende sistem usb arabirimi ile bağlamışlar gibi duruyor 3tb sabit diski belki bir kontrol kartı eklenerek bu durum çözülebilr araştırmak lazım dell e bence konu ile ilgili bir epsota atın eğer bir çözüm yolu varsa donanım ile iligli sizi bilgilendireceklerdir.

buda size çözüm değil ama 3tb ile başka bağlantılar olaki başka birininde başına gelirse en azından başlıkta bulunmasında fayda var :

http://askubuntu.com/questions/84538/trouble-creating-3tb-ext4-partition-due-to-msdos-partition-table-imposed-error
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1908753
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2138970
http://askubuntu.com/questions/215565/full-hdd-capacity-not-recognised-on-new-additional-disk
http://amaras-tech.co.uk/article/158/Ubuntu,_formatting_a_3TB_drive

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2014 - 20:44:29
Diskin dosya biçimi nedir? Boyut ve destek konusu Linux için mi soruluyor? Onun için dosya sisteminin bilinmesi lazım. ext4 için örneğin: 
Alıntı YapThe ext4 filesystem can support volumes with sizes up to 1 exbibyte (EiB) and files with sizes up to 16 tebibytes (TiB).
Gerçi dosya sistemi işin bir ayağı, LVM kullanılıp kullanılmaması, gpt veya mbr olup olmaması gibi durumlar da var.

Ben boyut sorunu olacağını sanmıyorum. fdisk ile görebiliyorum demişsin.
fdisk -l
ne diyor?

İçeriğe ulaşmak için neler yaptın? Elle bağladın mı örneğin? Denediysen sorun mu çıkarttı?

Toplu cevap vereyim.
Şimdi cihazı orada gözüken 6 adet ön slota değil de kasayı açtığınızda gözeken ekstra 2 adet sata (sata_a ve sata_b) bağlantılarından birisi ile bağlayıp denedim. Ve BIOS'da 3000 MB olarak görebiliyor. Ancak baktığım zaman daha yeni versiyonlarda görülse bile sıkıntı yaratmıyacağını garanti etmiyor Dell firması.

- Fdisk dediğimde ne dediğini maalesef kopyalamamıştım. Şimdi ise aleti tekrar USB üzerinden bağladım.

- benim okuduğum bazı yerlerde 512 ve 4096 bit olma meselesi var şeklinde yorumlar var. Zaten Ubuntu da başlangıçta ekteki dosyada görünen mesajı veriyor. (32 bit 10.0 sürümü olması lazım.)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Başlangıçta bağlayamamış, S deyip geçebilirsin. Sonrasında fdisk çıktısına bakar, elle bağlamayı deneriz. En azından ne hata veriyor belki görmüş oluruz.

sinir kupu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2014 - 21:30:05
Başlangıçta bağlayamamış, S deyip geçebilirsin. Sonrasında fdisk çıktısına bakar, elle bağlamayı deneriz. En azından ne hata veriyor belki görmüş oluruz.

bir kaç açıklama ve soru:
1) Cihazı uzaktan kontrol ettiğimiz için bir daha oraya gittiğimde denerim tekrar paylaşırım burada. En sağlıklısı sanırım içeriği yedeklemek daha sonra ubuntu üzerinden partition etmek. Peki bu durumda disk taşınabilir olacak mı? Yani gidip başka cihaza taksam okuyabilecek mi? Servera bağlı diğer cihazlardan ikisine  12.04 LTS 64 bit sürümü kurdum. Sürüm yükseltsem sorun kalkabilir mi?

2) Ancak aklıma takılan sistemin içerisinde şimdi SATA girişi konmuş 2 tane. Ve 3TB'yi kendi biosu da görüyor 3000MB olarak. toplamda SAS bağlantı yerlerinde zaten 4 tane RAID 5 yapılmış (3 tanesi RAID biri yedek) 250GB'lik 10K RPM diskler var. Yani teoride 4.5 TB'yi de geçmemiş oluyorum.

3) Şimdi hız istediğimiz için soruyorum. Cihaz içerisinde PCI Ex 4x ve 8x slotlar da var boşta. Bu cihazlar çıktığında daha piyasada usb 3.0 yoktu muhtemelen. ben oraya bir PCI USB 3.0 kartı alıp taksam çalışır mı? Hızı ne olur?

heartsmagic

Başka cihaz dediğin ne örneğin? Taşınabilirlik meselesi tamamen karşı tarafın senin bu diski biçimleyeceğin dosya sistemi ile alakalı bir durum. ext4 yaparsan, karşı taraf Windows ise tanımaz elbette. Yok, diğer cihazlar Linux ise sorun çıkacağını sanmıyorum. Fakat illa ki diski bağlaman gerekecektir. Şu an Ubuntu sürümü nedir? Mesele sürümle alakalı olmayabilir. Diskin dosya sistemi ne ben hâlâ cevap alamadım :)

Son soru hakkında cevap verebilecek kadar bilgim yok ne yazık ki.

sinir kupu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Ağustos 2014 - 23:58:56
Başka cihaz dediğin ne örneğin? Taşınabilirlik meselesi tamamen karşı tarafın senin bu diski biçimleyeceğin dosya sistemi ile alakalı bir durum. ext4 yaparsan, karşı taraf Windows ise tanımaz elbette. Yok, diğer cihazlar Linux ise sorun çıkacağını sanmıyorum. Fakat illa ki diski bağlaman gerekecektir. Şu an Ubuntu sürümü nedir? Mesele sürümle alakalı olmayabilir. Diskin dosya sistemi ne ben hâlâ cevap alamadım :)

Son soru hakkında cevap verebilecek kadar bilgim yok ne yazık ki.
aslında ben ona cevap verdim. 10.04 sürümü 32 bit yüklü sisteme. sistem bu diski usb 2.0 olarak bağlanınca köküne kadar görebiliyor. kafam karışık bu durumda. yani aynı dski sata bağlasam da görmesi gerekir sanırım.
şimdi aklımdakileri bir sıralayayım.
1) cihazın sata girişine herhangi bir disk bağlayıp partition edeceğim. eğer görürse demek ki sata görüyor diyeceğim. bu durumda 3 TB cihazı da bu şekilde formatlayıp bağlasam görecektir.
2) dosya sistemi tabi ki ext4 olacak GPT formatlı. cihaz mac ve linux yüklü cihazlarla kullanılcak sadece.
3) kısacası eğer sistemim 3 TB diski tanıyabiliyorsa (BIOS tanıyor ve fdisk de boyutu 3TB çıkıyorsa sadece dosyaları açamıyorsam) sata bağlandığında bunun formatla alakalı olduğunu düşünüyorum. tek şey linux 3TB cihazın USB ya da SATA bağlanıp bağlanmadığına bakar mı?

plazma

Simdi sen benim yazdığımı yanlış anlamışsın yazılımsal olarak ext4 yaptığında sorun olmaz ama o cihaz 1slota 750gb düşecek toplamda 4.5 tb geçmeyecek şekilde ayarlanmış bu ürün üretimden kalkmkş bende diyorumki dell desteğe bir ticket ac yada eposta yaZ ondan sonra biz yazılımsal kısmı ile uğraşalım, birde raid kısmından bahsetmemiştin bence donanım tam olarak aktar buraya heartamagic disk yapısı derken suan 3tb lık disk tek parçamı biçimi ext3-4 yada başka birşeymi onu sordu galiba orada

sinir kupu

Alıntı yapılan: plazma - 20 Ağustos 2014 - 00:25:31
Simdi sen benim yazdığımı yanlış anlamışsın yazılımsal olarak ext4 yaptığında sorun olmaz ama o cihaz 1slota 750gb düşecek toplamda 4.5 tb geçmeyecek şekilde ayarlanmış bu ürün üretimden kalkmkş bende diyorumki dell desteğe bir ticket ac yada eposta yaZ ondan sonra biz yazılımsal kısmı ile uğraşalım, birde raid kısmından bahsetmemiştin bence donanım tam olarak aktar buraya heartamagic disk yapısı derken suan 3tb lık disk tek parçamı biçimi ext3-4 yada başka birşeymi onu sordu galiba orada
Şimdi dediğim gibi bu cihaz madem 6*750 destekliyorsa USB üzerinden takılan 3TB'yi nasıl görüyor. benim o cihaz hakkında okuduğum üzere 6*750 OK ama ön slotlardan SAS yuvasından takılıdığı zaman. cihazın üçerisinde bu yuvalardan bağımsız 2 adet sata noktası var. ve aslında ilginç şekilde de backpanele yakınlar. artı 3 tb cihazı buradan bağladığımda da bios görüyor. bu denilen 750 GB 10K RPM meselesi cihazın power kapasitesi ile alakalı bile olabilir. bizim cihazda raid5 yapılmış 4 adet 250 GB bağlı. 3 TB'lik disk ise usb üzerinde tek parça olarak bağlı. bu bilgilerle yorum yapılamıyorsa ben dediğim gibi yarın hem cihazı tekrar bağlar fdisk cevabının resmini çekerim. hem sata bağlantısından daha düşük bir dikt takıp denerim. yani mevzu doanımsal mı yazılımsal mı? donanımsal ise boyutla mı yoksa bağlantı şekli ile mi ilgili. yok yazılımsal ise partition şekli mi yoksa ubuntu sürümü ile mi ilgili bir emin olmam lazım.

plazma

Usb ile harici bağladığında farketmiyor durum her sekilde calisir tek partition primary vs olması hiçre önemli değil biosta 3000mb görmesininde önemi yok stabil çalışmadıktan sonra sonuc olarak bu 3tb sabit disk depo olarakmı kullanılcak raid sistemin yanına ilave olarak bağlanıcak değil mi, yedeklerini al ozaman 750 lik bölümlere ayırıp dene derin ozaman

sinir kupu

Alıntı yapılan: plazma - 20 Ağustos 2014 - 01:08:22
Usb ile harici bağladığında farketmiyor durum her sekilde calisir tek partition primary vs olması hiçre önemli değil biosta 3000mb görmesininde önemi yok *kararlı çalışmadıktan sonra sonuc olarak bu 3tb sabit disk depo olarakmı kullanılcak raid sistemin yanına ilave olarak bağlanıcak değil mi, yedeklerini al ozaman 750 lik bölümlere ayırıp dene derin ozaman
3TB raid sisteminin deposu olacak. gelen programların önemli gördüğü veriler oraya aktarılıyor. yani backup da değil raid parçası da. sadece sistemdeki programlara belirli durumlarda oraya dosya göndermesi emredilmiş durumda