Yeni bir bölüm oluşturmak

Başlatan xxx3, 01 Kasım 2008 - 20:07:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

Arkadaşlar bir arkadaşımın bilgisayarına ubuntu kurucam fakat arkadaşımın iki farklı bölümü var c ve d. D bölümü kurtarma bölümü için ayrılmış arkadaşım o bölüme dokunmayalım dedi benim şimdi sorum söyle.
c de çok yer var acaba xp üzerinden partition magıc isimli programla yada sizin önereceğiniz bir programla yeni bir bölüm oluştursam formatlayıp ubuntu kursam gerek xp gerekse ubuntu için bir sorun oluşturur mu?

aslında ubuntu kurulumu sırasında da bu işlemi yapabilirim fakat arkadaşım xp üzerinden yer açmak için  ısrar ediyor sizce nasıl bir yöntem izlemeliyim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .  ???  ::)

foma

Eğer c'yi sorunsuz bölmeyi başarırsan sorun oluşturmaz.Bu işi linux altından yapmak için gparted yazılımı var.Hangisinin kullanımına hakimsen ondan yap.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

ironic

Bu konuda zaten bir yazılım kullanıyorsanız xp üzerinden bölümleme yapın. Aynı dizinde iki tane işletim sistemi olmaz. Mecbur c 'den yeni bir bölüm oluşturmanız gerek.

xxx3

sanırım xp  üzerinden bölümleme yapıcam çünkü gparted yazılımı pek kullanmadım bakalım veri kaybı olmadan bu işi başarabilecekmiyim

ihtiyar said

Ubuntu kuracaksınız, öteki linux bölümüne yazıyorsunuz. Bir de konu dışına açmışsınız konuyu. Lütfen biraz dikkat. Bu konu hakkında biraz araştırma yaparsanız, çözüme ulaşacağınızı tahmin ediyorum. Forum arama motorunu ve foruma entegre edilmiş google arama motorunu kullanın lütfen.

heartsmagic

Windows üzerindeki lisanssız Partition Magic insanların başına ağrılar soktuğunu bizzat gördüm.
Konuyu doğru yere taşıyalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Ben olsam öncelikle önemli verileri yedeklerdim.

Bedreddin

Serkan abi doğru söylüyor, ben de kullanıyorum Partition Magic (8.0 yanlış hatırlamıyorsan) bende hiç sorun olmadı ama arkadaşım bu program yüzünden sabit sürücüsünü biçimlendirmek zorunda kaldı, ben tavsiye etmiştim hem de. gParted kullanımı zor bir program değil, grafik tabanlı zaten. Kullanmadan önce bir araştırın bug falan yoksa güncel sürümde, kullanın bence.

Konusu geçmişken ufak bir not, Partition Magic'le deneyimlediğim bir durum var, sürücünüzün bölümleri üzerinde oynama yaptığınızda bölümleme tablosu değişiyor. Örneğin eskiden /dev/sdax'te bağlı bölüm /dev/sday'ye kayabiliyor. Herhangi bir Linux dağıtımı kuruluyken Partition Magic kullanacak arkadaşlar Linux sistemlerinde sürücü bağlama sorunları yaşayabilirler.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

tasy

Ben aynı işlemi okuldaki 20 tane bilgisayara uyguladım. partition magic elimizde yoktu ve tek ip ile internete çıkış yaptığımız için rapidide bir başkası kullanıyordu. ubuntunun kurulum esnasındaki kendi bölümlendirme programını kullandım. Hiç bir sorunla karşılaşmadım ancak; diskin sonunda veri olabilme ihtimalina karşı tüm bilgisayarların c'sini disk birleştiricisi ile birleştirdim. Bilgisayarları düzgün bir şekilde kapattım çünkü ntfs düzgün kapatılmadığında linux tarafından erşilemiyor. Bu önlemleri aldıktan sonra kurulumu gerçekleştirdim.

NOT: c'nin yedekleri bulunuyordu (image) sizinde yedek almanızı öneririm...

Kolay gelsin...

xxx3

Öncelikle konuyu yanlış yere açtığım için özür dilerim yardımlarınız için teşekkür ederim. Gparted ile bölümleme yapıcam anlaşıldı gene en iyisi özgür yazılımlarda.  ;D