[Çözüldü] tar.gz uzantili uygulamalarin kurulumu

Başlatan onur/35, 18 Ağustos 2014 - 02:23:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onur/35

Tar.gz uzantili uygulamalar indiriyorum ama kuramiyorum nasil kurabilirim

heartsmagic

@onur/35, forumda arama yapmış olsan bu konuya defalarca cevap verildiğini göreceksin. En yenilerinden bir tanesi:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=44578.0

Aynı cevap senin için de geçerli. tar.gz dediğimiz şey bir arşiv paketi sadece. Lütfen kurmak istediğin uygulamanın ayrıntılarını buraya geç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onur/35

kurmak istedigim bir cok uygulama oluyor java yuklemeye kalksam bile tar.gz olarak iniyo cinepaint diye bir uyulama daha var tar.gz uzantili

heartsmagic

Bağlantısını verdiğim aynı cevap yine geçerli ne yazık ki, değişen bir şey yok. Şöyle anlatayım, sen şuna benzer bir soru soruyorsun bizlere: "Yemek nasıl yenir?" Bunun tek bir cevabı var mıdır sence? :) Haliyle ne yiyeceğini bilmemiz gerekiyor ki sana öneri yapalım.

Java dediğin şeyin kurulumu gerekmez, doğrudan çalıştırılır. İndirdiğin uygulamaların dosyalarını çıkarttığında içinden INSTALL, README gibi şeyler çıkabilir, onlar sana gerekeni söyler. Uygulamanın nasıl ve neyle kodlandığı önemli. Şimdi ben sana:

./configure
make
sudo make install

derim, olmadı dersin. Derlenecek uygulama vardır, çalıştırılacak uygulama vardır, Java'sı vardır, Python'u vardır... Sen bu başlığı eğer anladıysan etiketle, bizler de kapatalım. Hangi uygulamayı kurmak istiyorsan ona göre başlık aç ayrı ayrı. Eğer depolarda yoksa, PPA'sı mevcut değilse tabi. Zira depolarda varsa hemen kurarsın, PPA'sı da varsa ve kendi sürümüne uyuyorsa yine hemen kurarsın. Biraz gerideyse belki halledilir, işin içinden çıkamazsan yine başlık açarsın. Fakat doğrudan tar.gz nasıl kurulurun cevabı yok ne yazık ki.

Örneğin Cinepaint için:
http://askubuntu.com/questions/311056/how-do-i-find-missing-dependencies-for-cinepaint-1-0-4-ubuntu-13-04

Gördüğün gibi oradaki kullanıcı da takılmış bağımlılık meselesinde. Bir uygulamayı kaynak kodundan derleyeceksen, derleme için geliştirme bağımlılıklarına ihtiyacın olur. Derlendikten sonra da varsa eğer çalıştırma bağımlılıklarını halletmen lazım. Dediğim gibi, sen ayrı ayrı başlıklar aç lütfen.

onur/35

./configure
make
sudo make install
.

bu kodu nereye yazmam gerekiyor peki ubuntuda çok yeniyim hiçbir şey bilmiyorum ne yazıkki bu yüzden yanlış birşey sorduysam kusura bakmayın sorularıma cevap verdiginiz için teşekkür ederim

heartsmagic

Lütfen bu başlığı etiketleyelim: cozuldukonusu
Ardından sen Yazılım/Yükleme Kaldırma bölümünde Cinepaint için bir başlık aç ve şu bağlantıda anlatımın olduğunu, yardım istediğini söyle:
http://askubuntu.com/questions/311056/how-do-i-find-missing-dependencies-for-cinepaint-1-0-4-ubuntu-13-04

Konuya oradan devam edelim. Yanlış bir şey sormuyorsun, sadece bazı taşların oturması lazım. Yeni olman senin için ne yazık ki bir eksi şu durumda, depolarda olmayan, PPA'sı hazırlanmamış, uygulama geliştiricisinin paketini yapmadığı bir uygulamaya el atmaya çalışıyorsun. Sitesinde doğru dürüst belgelendirmesi de yok kurulum adına. Sen başlığı bir aç, elimizden geleni yapmaya çalışırız yine.