C'mi yoksa C++'mı?

Başlatan zigzak, 17 Ağustos 2014 - 20:18:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zigzak

Arkadaşlar Linux camiası neden C++ yerine C diline önem veriyor? Halbuki C++ daha üstün değilmi siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

freeman

Böyle bir genellemeye ben katılmıyorum. Yani her ikisi de gayet yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ama C++, C diline göre biraz daha zor olduğu için C dili belki biraz daha fazla kullanılıyor olabilir.  Ama çok büyük bir fark olacağını sanmam.
Bir de Linux çekirdeği C ile yazıldığı için, bu da kullanımını artıracaktır. Donanımların da C dili ile yazıldığını unutmamak gerek.
Şahsen ben, Linux için yazılım geliştirecek olsam C++/Qt ikilisini seçerdim.

Sevdiğiniz dili kullanın. Mesela RMS 'nin en sevdiği dil Lisp 'tir. C değil.. :D
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

huysuzpars

Ben C++ daha kolay sanırdım. Sonuçta C'nin geliştirilmiş hali.

don_joganss

Öncelikle merhaba,
Dünyada yaklaşık 2000 tane yazılım programı varmış.Çoğunun genel özelliği ise bi programı yazarken onu fonksiyonlara yani parçalara ayırmandır. Yani programımızın temel parçası fonskyionlar idi. C++ da ise programlarımızın temel birimi nesnelerdir. Bu yüzden C++  kolay ve en önemlisi de gerçeğe daha uygundur. O yüzden çoğu oyun C++ ile yapılır.
Alıntı YapFarklı bir örnekle konuyu açıklamaya çalışalım. Mesela programımızda "otomobil" diye bir nesnemizin olduğunu düşünelim. Bu nesnenin direksiyon, fren, kapı gibi elemanları oldugu gibi gitmek, hızlanmak gibi özellikleri de olmalıdır. Hatta bu alt elemanların da kendilerine ait elemanlari ve özellikleri olduğunu ve otobomil nesnesinin de üyesi olduğu daha kompleks bir nesne olduğunu düşünebiliriz. Işte C++ bize böyle karmaşık yapıyı kolayca tasarlayabileceğimiz bir araç sunuyor. Bu yapıyı program içinde C de olmayan yeni bir anahtar sözcük (keyword) olan class (sınıf) ile kuruyoruz. class yapılarının C deki struct veri yapısına benzediği kısmen doğrudur fakat artık class yapıları içinde fonksiyon tanımlayabiliyoruz.
Çoğunun genel özelliği ise bi programı yazarken onu fonksiyonlara yani parçalara ayırmandır. Bunu demiştik zaten diceksin :D o yüzden insanlar biraz daha fonksiyonlara alışmış durumda, daha çok kullanım nedeni bu olabilir. C ile yazdığın herşeyi C++ ile yazılabilir. Tam terside geçerlidir....Ben ubuntuda C++ kullanıyorum hiç bi problem yok, keyfine bak derim. :D
Alıntı YapBöyle bir genellemeye ben katılmıyorum. Yani her ikisi de gayet yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ama C++, C diline göre biraz daha zor olduğu için C dili belki biraz daha fazla kullanılıyor olabilir.  Ama çok büyük bir fark olacağını sanmam.
Bir de Linux çekirdeği C ile yazıldığı için, bu da kullanımını artıracaktır. Donanımların da C dili ile yazıldığını unutmamak gerek.
Şahsen ben, Linux için yazılım geliştirecek olsam C++/Qt ikilisini seçerdim.

Sevdiğiniz dili kullanın. Mesela RMS 'nin en sevdiği dil Lisp 'tir. C değil.. :D
Yüzde yüz katılıyorum @xFoxMulder 'e
Alıntı YapAma C++, C diline göre biraz daha zor olduğu için C dili belki biraz daha fazla kullanılıyor olabilir.
Sadece bu bölüme katılamıcam bu da benim kişisel fikrim olsun... :D
''Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!"

freeman

Merhabalar,
@don_joganss;
Sizin C\C++ ile ilgili yorumlarınızı da gerçekten öğrenmek isterim. Yanlış anlamayın, bilmediğimiz birşey varsa öğrenelim diye. :)

Aslında şu adreste, çok değerli yorumlar yapmışlar. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim:
http://stackoverflow.com/questions/497786/why-would-anybody-use-c-over-c
Good morning and welcome to the Black Mesa Transit System. This automated train is provided for the security and convenience of the Black Mesa Research Facility personnel.

don_joganss

Merhabalar @xFoxMulder ,
Benim yazdığım şeyler genellikle bütün yazılımla ilgilen arkadaşların bildiği şeyler, yazımdaki ana konuda aslında ne istersen onu kullandı....Tam olarak gerçekten demek istediğinizi anlamadım. Ben yukarıda zaten kişisel yorumumu yaptım bence c++ daha basit dedim ama dikkatinizi çekerim bence dedim. :-) Sizce belki visual basic daha basittir. Yada başkası için java daha basittir. Gerçi c ögrenilmeden java enteresan olur ama ne biliyim işte ama eminim siz ne demek istediğimi anladınız...
''Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!"

Reverser

C temellerini öğrenmeden C++ öğrenmek garip bence. Ben şahsen C++ yerine C kullanmaya çalışıyorum

XFCE ROCKS !