[Çözüldü] DELL 5520 SÜREKLİ FAN ÇALIŞMA SORUNU

Başlatan kfy-1907, 17 Ağustos 2014 - 00:47:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kfy-1907

Alıntı yapılan: if - 20 Ağustos 2014 - 00:57:16
Değerlerde bir yanlışlık var gibi. sudo /etc/init.d/i8kmon start ne diyor?

fan bi anda durdu :D

* Starting Dell fan/cpu-temperature monitor i8kmon                      [ OK ]

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2014 - 01:51:20

Alıntı yapılan: kfy-1907 - 20 Ağustos 2014 - 01:48:25

fan bi anda durdu :D

bir daha girdim aynı kodu bu sefer böyle yaptı şu an hiç çalışmıyor fan hafiften ısınmaya başladı

* Starting Dell fan/cpu-temperature monitor i8kmon                      [fail]

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2014 - 01:55:17

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +65.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +61.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +65.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

i8k-virtual-0
Adapter: Virtual device
Right Fan:      0 RPM
CPU:          +63.0°C 

normal mi değerler hocam?

heartsmagic

Fan hiç mi devreye girmiyor şu an? Çok normal değil değerler. tlp uygulamasına da bakabilirsin.
Ayrıca bu aracın başlangıçta devreye girmesi için şunu yapmalısın:
echo "set config(daemon) 1" | sudo tee -a /etc/default/i8kmon

Ancak, lütfen komutları doğru uygula, kopyala yapıştır yap yani. Diğer komutlardan birini yanlış uygulamışsın muhtemelen. Parametrelerin bir önceki iletimde düzelttiğimiz şekilde olmaması gerekir. Tek bir parametre ekletir bizim verdiğimiz komutlar. Ayrıca, her komut iki üç defa uygulama. Zira bazıları yapması gerekeni yapar, bir daha uygulanmamalıdır. Örneğin parametre ekleme, yukarıdaki ayarı ekleme gibi. @if'in verdiği son komut gibi, zaten başlamış olan bir servisi tekrar başlatmaya çalışıyorsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kfy-1907

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ağustos 2014 - 20:21:31
Fan hiç mi devreye girmiyor şu an? Çok normal değil değerler. tlp uygulamasına da bakabilirsin.

Ancak, lütfen komutları doğru uygula, kopyala yapıştır yap yani. Diğer komutlardan birini yanlış uygulamışsın muhtemelen. Parametrelerin bir önceki iletimde düzelttiğimiz şekilde olmaması gerekir. Tek bir parametre ekletir bizim verdiğimiz komutlar. Ayrıca, her komut iki üç defa uygulama. Zira bazıları yapması gerekeni yapar, bir daha uygulanmamalıdır. Örneğin parametre ekleme, yukarıdaki ayarı ekleme gibi. @if'in verdiği son komut gibi, zaten başlamış olan bir servisi tekrar başlatmaya çalışıyorsun.

hocam kopyala yapıştır yapıyorum hepsini zaten @if'in verdiği komuta stop diyerek devre dışı bıraktım aşırı ısındı bilgisayar bi şey olur diye yapcak bi şeyim yoktu her şeyin düzgün çalıştığını kontrol etmek için hangi komutu vereyim şu an düzgün gibi:

set config(daemon) 1

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2014 - 21:14:45

Physical id 0:  +61.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +58.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +61.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

i8k-virtual-0
CPU:          +65.0°C 

hocam bi komut falan verin de bilgisayarı eski haline bari döndüreyim yoksa donanıma zarar gelcek

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2014 - 21:17:39

Alıntı yapılan: kfy-1907 - 20 Ağustos 2014 - 20:49:13

hocam kopyala yapıştır yapıyorum hepsini zaten @if'in verdiği komuta stop diyerek devre dışı bıraktım aşırı ısındı bilgisayar bi şey olur diye yapcak bi şeyim yoktu her şeyin düzgün çalıştığını kontrol etmek için hangi komutu vereyim şu an düzgün gibi:

set config(daemon) 1

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2014 - 21:14:45

Physical id 0:  +61.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +58.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +61.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

i8k-virtual-0
CPU:          +65.0°C 

hocam bi komut falan verin de bilgisayarı eski haline bari döndüreyim yoksa donanıma zarar gelcek

git gide ısınıyor mecbur windows'a geçiyorum şu an

burk

@kfy-1907 öncelikle @if'in verdiği komut fanın çalışması içindi, çıktıda da bir hata basmamış ancak fanın çalışmadığı aşikâr.
sudo /etc/init.d/i8kmon restart
komutunun çıktısı nedir?

Ayrıca endişe etmen için bir sebep yok, aldığın ısı değerleri çok yüksek değil, ola ki çok ısınırsa alet kendini kapatacaktır zaten.

kfy-1907

Alıntı yapılan: burk - 21 Ağustos 2014 - 00:03:56
@kfy-1907 öncelikle @if'in verdiği komut fanın çalışması içindi, çıktıda da bir hata basmamış ancak fanın çalışmadığı aşikâr.
komutunun çıktısı nedir?

Ayrıca endişe etmen için bir sebep yok, aldığın ısı değerleri çok yüksek değil, ola ki çok ısınırsa alet kendini kapatacaktır zaten.

hocam şu an ağırdan çalışıyor fan ısınma sorunu da yok ses sorunu da yok şu an memnunum yani kodu girmesem sıkıntı olur mu?

Physical id 0:  +53.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +46.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +53.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

i8k-virtual-0
Right Fan:   84000 RPM
CPU:          +50.0°C 

burk

@kfy-1907 işin öncesine çok dahil olamadım ancak şu noktadan sonra eğer sen durumdan şikayetçi değilsen olur zira ısı değerlerin yüksek değil.

kfy-1907

Alıntı yapılan: burk - 21 Ağustos 2014 - 00:23:11
@kfy-1907 işin öncesine çok dahil olamadım ancak şu noktadan sonra eğer sen durumdan şikayetçi değilsen olur zira ısı değerlerin yüksek değil.

yok hocam kontrol ediyorum düzeldi galiba fan otomatik devreye giriyor artık hep yüksek hızda çalışmıyor kontrol edebileceğim bi kod varsa ediyim

if

@kfy-1907, i8kmon'un çalışıp çalışmadığına ps aux | grep i8k ile bakabilirsin. Boş dönmüyorsa çalışıyordur. i8kctl durumu gösterir.
http://manpages.ubuntu.com/manpages/saucy/man1/i8kctl.1.html

kfy-1907

Alıntı yapılan: if - 21 Ağustos 2014 - 20:32:50
@kfy-1907, i8kmon'un çalışıp çalışmadığına ps aux | grep i8k ile bakabilirsin. Boş dönmüyorsa çalışıyordur. i8kctl durumu gösterir.
http://manpages.ubuntu.com/manpages/saucy/man1/i8kctl.1.html

hocam ilk komut böyle:

berat     3501  0.0  0.0  17304   920 pts/2    S+   21:27   0:00 grep --color=auto i8k

diğeri:

1.0 A14 27KRCS1 48 -1 3 -1 84000 -1 -1

sensors komutunu yazarak sürekli kontrol ediyorum cpu sıcaklığı hep 50-51 derecede duruyor eğer normalse sıkıntı yok

burk

Çıktı da değeler de normal, şu durumda eğer sorun yaşamıyorsan: cozuldukonusu

kfy-1907

Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim ubuntu'ya daha fazla alan ayırmak için tekrar kurdum aynı komutları verdim sorunsuz çalışıyor. İlgilenen herkese tekrar çok teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2014 - 01:39:19

Arkadaşlar sorunum yoktu gene bi sorun başladı şu komutu girdiğimde:

sudo /etc/init.d/i8kmon start

/etc/init.d/i8kmon: 1: /etc/default/i8kmon: Syntax error: "(" unexpected

çıktısı böyle oluyor önceden [OK] yazıyordu ve gene sürekli çalışıyor fan i8kmon yazınca da hiç çalışmıyor yeniden başlatınca çalışıyor sadece bu işlemlerin hepsini kaldırıp baştan nasıl yapabilirim? Sürekli bi sorun çıkıyor doğru düzgün kullanamadım şu sistemi bu sorunlardan dolayı yeniden temiz kurayım dedim gene sorun çıktı. Yaptıklarımın hepsini silip tekrar nasıl baştan uygulayabilirim sırasıyla hepsini yaptım ama düzelmedi önceden düzelmişti

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2014 - 01:51:27

Alıntı yapılan: kfy-1907 - 24 Ağustos 2014 - 23:57:02
Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim ubuntu'ya daha fazla alan ayırmak için tekrar kurdum aynı komutları verdim sorunsuz çalışıyor. İlgilenen herkese tekrar çok teşekkür ederim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2014 - 01:39:19

Arkadaşlar sorunum yoktu gene bi sorun başladı şu komutu girdiğimde:

/etc/init.d/i8kmon: 1: /etc/default/i8kmon: Syntax error: "(" unexpected

belki düzelir diye bıraktım öyle bekliyorum hala son hızda çalışıyor inşallah sorunu çözebilirim

çıktısı böyle oluyor önceden [OK] yazıyordu ve gene sürekli çalışıyor fan i8kmon yazınca da hiç çalışmıyor yeniden başlatınca çalışıyor sadece bu işlemlerin hepsini kaldırıp baştan nasıl yapabilirim? Sürekli bi sorun çıkıyor doğru düzgün kullanamadım şu sistemi bu sorunlardan dolayı yeniden temiz kurayım dedim gene sorun çıktı. Yaptıklarımın hepsini silip tekrar nasıl baştan uygulayabilirim sırasıyla hepsini yaptım ama düzelmedi önceden düzelmişti

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2014 - 01:57:51

installed post-installation script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü : 2
mesa-utils (8.1.0-2) ayarlanıyor...
İşlem sırasında hatalar bulundu:
i8kutils
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

böyle bir hata veriyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2014 - 02:45:50

yardım edecek kimse yok mu?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Ağustos 2014 - 04:55:24

uyumadım cd'yi takarak eski ubuntu'yu silip sıfırdan tekrar kurdum ilk başta olduğu gibi fan hep çalışıyor en azından hata falan almıyorum tamamen hatasız kurabileceğim komutları yazabilir misiniz?

burk

@kfy-1907 öncelikle şunu sorayım, çalışıyor iletinden sonra neden:

komutunu verdin? Hangi sorun seni tekrar bu komutu vermeye itti? Öncesinde başka bir işlem yaptın mı?

kfy-1907

Alıntı yapılan: burk - 25 Ağustos 2014 - 18:10:13
@kfy-1907 öncelikle şunu sorayım, çalışıyor iletinden sonra neden:

komutunu verdin? Hangi sorun seni tekrar bu komutu vermeye itti? Öncesinde başka bir işlem yaptın mı?

Hocam sistemi silip tekrar kurdum şu an bir şey yüklü değil

burk

Silinmeden önceki halinde sormuştum zaten.

Ekran kartı sürücüsne karışmadan şuna bir bakalım:

sudo apt-get install i8kutils
echo i8k | sudo tee -a /etc/modules
sudo touch /etc/modprobe.d/i8k.conf
echo "options i8k force=1" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/i8k.conf
sudo modprobe i8k force=1
i8kmon

kfy-1907

Alıntı yapılan: burk - 25 Ağustos 2014 - 22:06:57
Silinmeden önceki halinde sormuştum zaten.

Ekran kartı sürücüsne karışmadan şuna bir bakalım:

sudo apt-get install i8kutils
echo i8k | sudo tee -a /etc/modules
sudo touch /etc/modprobe.d/i8k.conf
echo "options i8k force=1" | sudo tee -a /etc/modprobe.d/i8k.conf
i8kmon

hocam son komutu yazdığımda bir çıktı geçmiyor yüklenmiştir galiba

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Ağustos 2014 - 01:21:41

i8k-virtual-0
CPU:          +61.0°C 

coretemp-isa-0000
Physical id 0:  +63.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +59.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +63.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

yükledikten sonra değerler bu şekilde gene hiç çalışmıyor fan sorunlardan bir türlü kurtulamadım

burk

lsmod | grep i8k
çıktıları nedir?

kfy-1907

Alıntı yapılan: burk - 26 Ağustos 2014 - 16:59:52
lsmod | grep i8k
çıktıları nedir?

i8k                    14421  0

* Stopping Dell fan/cpu-temperature monitor i8kmon                      [ OK ]

2. komutu girdikten sonra çalışır gibi oldu sonra tekrar durdu. 2-3 kez denedim her seferinde 2 saniye çalışıyor sonra tekrar duruyor

burk

@kfy-1907 eğer ısı değeri yükse değilse yoğun çalışmaması normal, mesele ısı değeri yükseldiğinde de devreye girmemesi olur. Ancak anladığım kadarıyla sen hiç çalışmamasından bahsediyorsun.

Bigisayar ısınmaya başlamışken önce:  sudo /etc/init.d/i8kmon restart sonra da sensors komutunu ver ve çıktıları buraya da geç. İkinci komut için yükedik mi hatırlamıyorum ancak yüklü değilse sudo apt-get install lm-sensors ile kurulum yap lütfen.

kfy-1907

Alıntı yapılan: burk - 27 Ağustos 2014 - 10:21:44
@kfy-1907 eğer ısı değeri yükse değilse yoğun çalışmaması normal, mesele ısı değeri yükseldiğinde de devreye girmemesi olur. Ancak anladığım kadarıyla sen hiç çalışmamasından bahsediyorsun.

Bigisayar ısınmaya başlamışken önce:  sudo /etc/init.d/i8kmon restart sonra da sensors komutunu ver ve çıktıları buraya da geç. İkinci komut için yükedik mi hatırlamıyorum ancak yüklü değilse sudo apt-get install lm-sensors ile kurulum yap lütfen.

hocam sensors'u zaten kurdum verdiğiniz komutu girince de 2 saniyeliğine çalışıyor fan sonra tekrar duruyor daha yeni açtım bilgisayarı fan hiç çalışmıyor ne kadar ısınırsa ısınsın devreye girmiyor değerler böyle:

CPU:          +61.0°C 

coretemp-isa-0000
Physical id 0:  +62.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +60.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +62.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

burk

Peki şunu deneyelim:
komutundan sonra

ile fanın çalışması lâzım. Sonrasında yine sensors ile kontrol edelim.

kfy-1907

Alıntı yapılan: burk - 28 Ağustos 2014 - 12:26:17
Peki şunu deneyelim:
komutundan sonra

ile fanın çalışması lâzım. Sonrasında yine sensors ile kontrol edelim.

gene aynı şeyi yaptı hocam 2 saniye çalışıp sustu değerler böyle:

CPU:          +53.0°C 

coretemp-isa-0000
Physical id 0:  +56.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +51.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +56.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

if

kfy-1907

Alıntı yapılan: if - 28 Ağustos 2014 - 17:22:41
lsmod | grep intel çıktısına bakayım.

buyrun hocam

intel_rapl             18773  0
intel_powerclamp       14705  0
kvm_intel             143060  0
kvm                   451511  1 kvm_intel
ghash_clmulni_intel    13216  0
aesni_intel            55624  0
aes_x86_64             17131  1 aesni_intel
lrw                    13286  1 aesni_intel
glue_helper            13990  1 aesni_intel
ablk_helper            13597  1 aesni_intel
cryptd                 20359  3 ghash_clmulni_intel,aesni_intel,ablk_helper
snd_hda_intel          52355  5
snd_hda_codec         192906  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_conexant,snd_hda_intel
snd_pcm               102099  4 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec,snd_hda_intel
snd_page_alloc         18710  2 snd_pcm,snd_hda_intel
snd                    69238  20 snd_hwdep,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_conexant,snd_pcm,snd_seq,snd_rawmidi,snd_hda_codec,snd_hda_intel,snd_seq_device,snd_seq_midi

if

sudo apt-get install thermald kurun ve gözlemleyin sistemi.

kfy-1907

yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim verilen komutları uygulayınca düzeldi fan sorunum şu an normal çalışıyor