Error: unknown filesystem. Grub rescue>

Başlatan MoShic, 07 Ağustos 2014 - 20:36:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MoShic

Konuyu hortlatmış oldum ama.. Win 8.1 kuracağım için diskin hemen hemen yarısını ayırdım Gparted ile ubuntu live cdden.  Grub rescue hatası alıyorum fakat Ubuntuyu silmiştim yani diski biçimlendirdim, ntfs yaptım win kuracağım kısmı, öteki alan boş. Ntfs olan kısmın başında sda1 yazıyor, onun değişmesi gerekiyor mu/nasıl bilmiyorum. Windows kurabilmem için grub rescue hatasını yok etmem mi gerek öncelikle yoksa sorun disk bölümlendirmemde midir? -ubuntu kurmayacağım şimdilik, sadece windows. ikisinin de dvdsi elimde mevcut.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Eski ID: Mar yJuana

bytan

Bölüm isimlerinin ne olacağının çok bir önemi yok. "Grub rescue" ibaresini görmenin sebebi, grub'un baktığı yerlerde aradığı dosyaları bulamıyor oluşu. Biçimlendirme yaptığın için gayet normal. Grub'u onarmana gerek yok. Doğrudan biçimlendirme yaparak win sistemini kurabilirsin. Win, kendisi için zaten gereken tüm düzenlemeleri bölümlendirmeleri yapacaktır ve/veya yönlendirmeni isteyecektir.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

MoShic

Doğrudan biçimlendirme dediğiniz şey nedir nasıl yapmalıyım, ben olan tüm bölümler için sil yapmıştım, şu an sadece boş bir bölüm ve ntfs olan 2. bölüm bulunuyor, ingilizce olduğu için de kafam karıştı açıkçası.. Komple silip, win kurarken mi ayarlayacağım ntfs kısmını ?

bytan

Doğrudan biçimlendirme derken, başkaca herhangi bir ayar vs yapmadan herhangi bir uygulamayla kurmak istediğin kısmı biçimlendirmen yeterli. Dilersen gparted ile biçimlendir ve sonrasında kurulum uygulamasını aç, dilersen kurulum uygulamasını aç ve onun biçimlendirmesini sağla. 

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

MoShic

Az önce başlatma kısmında hata yaptığımı düşünüp, biostan UEFI modda başlatmayı denedim dvdyi olmadı, PXE start over IP6 falan diyordu sonra normal haline (leagcy support) getirdim, yine aynı grub rescue çıkıyor karşıma. Ne yapmalıyım bu aşamada ?

bytan

PF @ ST

MoShic

1.si şimdi ben ubuntu dvdsi üzerinden diski biçimlendirdim ya linux silinmiş mi oldu ?
2.si ise sorun windowsdan mı yoksa linuxdan mı kaynaklı onu dahi anlayamadım çünkü grub hatası alıyorum ve bu hatadan dolayı (linux silindiyse hata vermesi garip) ilerleyemiyorum. Bu hata olmayacak şekilde mesela fabrika çıkışlı gibi bir disk nasıl yaparım ki sorunsuz win kurayım onun net açıklamasına erişebilmiş değilim aradıklarımla ?

not: win dvdsini taktıgımda herhangi bir simge vs yok sadece grub ekranı var.

heartsmagic

@Mar yJuana:

1. Evet, Linux kurulu bölüm silinmiş oldu.
2. İkisinden de kaynaklanmıyor. Grub gibi önyükleyiciler normal bölümlere kurulmazlar, diskin en başına kurulurlar. Kısacası sen sistemin kurulu olduğu bölümü silsen bile (1. maddedeki gibi) MBR denen yerde Grub kurulu kalır. Haliyle Linux tarafındaki dosyaların arar, bulamayınca da o hatayı verir.

Şu aşamada sen sadece Windows mu kuracaksın? Fazladan bir şey yapmana gerek yok. Elindeki Windows medyası ile doğrudan kuruluma geçeceksin, kendisi kurulumu bitirecek, MBR'yi de sıfırlayacak her zamanki gibi. O aşamadan sonra ortada Grub falan kalmayacağı için hatayı görmeyeceksin. Eğer elindeki medya ile kuruluma geçemiyorsan bu sorun Windows veya makinedeki ön yükleme sorunudur. Windows DVD'sini taktığında BIOS tarafındaki başlangıç sırası DVD'de olmalı. Eğer değile Grub hatasını görürsün. Eğer öncelik DVD'de ise yüklemeye geçmesi lazım, geçmiyorsa elindeki DVD sorunlu demektir.

Kısacası esasında konu Linux konusu değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MoShic

O kadar denememe rağmen ve dediklerinize baktığımda normalde yükleme aşamasına geçmesi gerekirken geçmiyorsa, dvd sorunlu, yeniden indirmeliyim. Tekrar Ubuntu kuracağım, gelişmeleri yazarım, Teşekkürler yardımlarınız için.

--Win dvdsini okuyucuya taktığımda gözükmedi hem dvd hem içerik ama ubuntunun çıkıyor dosyaları vs.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

MoShic

İso kalıbının yedeğini almadığım için sorunu başka bir windows indirerek hallettim.