Acer 5920 Wireless Açma ve Kapama Sorunu

Başlatan Hexa, 01 Kasım 2008 - 11:36:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hexa

Öncelikle herkese merhaba aranıza yeni katıldım. Orta seviye Ubuntu bilgisine sahibim ve 1,5 yıldır Ubuntu kullanıyorum. Daha önce masaüstünde Ubuntu kullandığım için sorun yoktu ama dizüstüne geçince ve wireless olayına girince biraz teklemeler oldu.

Sorunumu özetlersem;

-Acer Aspire 5920 T7500 bilgisayarım var ve Ubuntu 8.10 kurulu. Donanımlarımın hepsini markası ve modeline kadar sorunsuz tanıdı.

-Intel 3945 Wireless donanımına sahip bilgisayarım ve Ubuntu 8.10 ilk kurulduğunda çok güzel bir şekilde wirelessden bağlanabiliyordum. Hatta diğer kablosuz bağlantılarıda çok rahat görebiliyordum.

-Sonra bilgisayarın üzerindeki wireless açma kapama düğmesine bastım ve wirelessi kapattım. Çünkü ethernetten bağlanıyordum evde. Daha sonra tekrar wirelessi açmak için düğmeye bastım fakat antenler çalışmadı. Sorun burada antenler çalışmıyor. Donanım olarak görüyor intel 3945 olarak fakat "wireless disabled" yazıyor.

Bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba? Yardımlarınızı bekliyorum.

erginemr

Aramıza hoş geldiniz. :)

Ubuntu 8.10 ile birlikte, uzun bir hata listesi yayınlandı. Sizin kablosuz adaptör için iki henüz çözülmemiş hata girişi yapılmış:
http://www.ubuntu.com/getubuntu/releasenotes/810#Cannot%20reactivate%20Intel%203945/4965%20wireless%20if%20booting%20with%20killswitch%20enabled
http://www.ubuntu.com/getubuntu/releasenotes/810#Only%20US%20wireless%20channels%20enabled%20by%20default%20on%20Intel%203945

Birincisinde; bilgisayarın kablosuz ağı tanıması için kablosuz açma kapama düğmesinin başlangıçta açık olması ve kapatılmaması gerektiğinden bahsedilmiş. Yakında çıkartılacak bir yama ile bu sorun çözülecekmiş.

İkincisinde; Intel 3945 yonga setleri için varsayılan olarak sadece Amerika uyumlu (US) kablosuz ağ protokolünün aktif kaldığı, diğer ülkeler; örneğin Avrupa ülkeleri (EU) için, /etc/modprobe.d/options dosyasına yeni bir satır eklemek gerektiği anlatılmış:
gksudo gedit /etc/modprobe.d/options
ile açılan dosyanın sonuna yeni bir satıra:
Alıntı Yapoptions cfg80211 ieee80211_regdom=EU
ifadesinin eklenmesi gerekiyormuş.

Hexa

@ergin

Çok teşekkür ediyorum sayende sorunum çözüldü. Vermiş olduğun kodu uyguladım ve yeniden başlattım sorun bitti. Artık Wirelessi istediğim zaman açıp kapayabiliyorum ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Çok teşekkürler.

Hexa

Az önce güncelleştirme var dedi yaptım tekrar bağlantı gitti. Şimdi bir gelip bir gidiyor:D galiba biraz beklemek gerekecek yamanın çıkması için.

heartsmagic

Bu aralar sık sık güncelleme olabilir, takip etmekte fayda var. Güncellemeden sonra aynı dosyayı kontrol ettin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Hexa

@heartsmagic

Evet kontrol ettim dosya düzenlediğim gibi duruyordu. Şimdi yeniden başlatınca görüyor wirelessi fakat sistem açıkken kapatınca tekrar açamıyorum önceden hiç açamıyordum ama şimdi en azından tekrar başladığında açılıyor.

Galiba güncellemeyi beklemem gerekecek.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 01 Kasım 2008 - 13:14:56
Aramıza hoş geldiniz. :)

Ubuntu 8.10 ile birlikte, uzun bir hata listesi yayınlandı. Sizin kablosuz adaptör için iki henüz çözülmemiş hata girişi yapılmış:
http://www.ubuntu.com/getubuntu/releasenotes/810#Cannot%20reactivate%20Intel%203945/4965%20wireless%20if%20booting%20with%20killswitch%20enabled
http://www.ubuntu.com/getubuntu/releasenotes/810#Only%20US%20wireless%20channels%20enabled%20by%20default%20on%20Intel%203945

Birincisinde; bilgisayarın kablosuz ağı tanıması için kaplosuz açma kapama düğmesinin başlangıçta açık olması ve kapatılmaması gerektiğinden bahsedilmiş. Yakında çıkartılacak bir yama ile bu sorun çözülecekmiş.

İkincisinde; Intel 3945 yonga setleri için varsayılan olarak sadece Amerika uyumlu (US) kablosuz ağ protokolünün aktif kaldığı, diğer ülkeler; örneğin Avrupa ülkeleri (EU) için, /etc/modprobe.d/options dosyasına yeni bir satır eklemek gerektiği anlatılmış:
gksudo gedit /etc/modprobe.d/options
ile açılan dosyanın sonuna yeni bir satıra:
Alıntı Yapoptions cfg80211 ieee80211_regdom=EU
ifadesinin eklenmesi gerekiyormuş.

Bu kodu ben de girsem, işe yarar mı acaba? Sorun aynı denilebilir. Wireless'i kapattığımda açmak için yeniden başlatmak durumunda kalıyorum bilgisayarı.

Wireless kartım;

Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG

erginemr

Alıntı yapılan: Hexa - 01 Kasım 2008 - 16:21:12
@heartsmagic

Evet kontrol ettim dosya düzenlediğim gibi duruyordu. Şimdi yeniden başlatınca görüyor wirelessi fakat sistem açıkken kapatınca tekrar açamıyorum önceden hiç açamıyordum ama şimdi en azından tekrar başladığında açılıyor.

Dediğim gibi:
...
Birincisinde; bilgisayarın kablosuz ağı tanıması için kablosuz açma kapama düğmesinin başlangıçta açık olması ve kapatılmaması gerektiğinden bahsedilmiş. Yakında çıkartılacak bir yama ile bu sorun çözülecekmiş.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erginemr - 01 Kasım 2008 - 21:18:20
Alıntı yapılan: Hexa - 01 Kasım 2008 - 16:21:12
@heartsmagic

Dediğim gibi:
...

Tamam, büyük bir heyecalna -ne heyecanı ise artık :P- bekliyorum. Teşekkürler erginemr. ;)

ironic

aynı wireless ethernet kartına bende sahibim. Her türlü güncellemeleri yapmama rağmen halen aynı sorun sürüyor. :( Çözüm bulabilen arkadaş var mı? @erginemr nin önerisi sorunu çözüyor mu?

garafatma

Alıntı yapılan: ironic - 20 Mart 2009 - 23:26:32
aynı wireless ethernet kartına bende sahibim. Her türlü güncellemeleri yapmama rağmen halen aynı sorun sürüyor. :( Çözüm bulabilen arkadaş var mı? @erginemr nin önerisi sorunu çözüyor mu?

Zamanında çözmüş, denedinmi?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

1hat

öncelikle herkese merhaba bend ubuntucu olarak aranıza yeni katıldım  :)
bendede acer 5720 war bende aynı sorunu yaşamıştım bu kodu denedim şimdi wireless ım gayet normal çalışıyor...