Harici SSD ye Ubuntu/Kubuntu kurabilirmiyim ?

Başlatan aezeg187, 09 Ağustos 2014 - 00:41:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aezeg187

Kolay gelsin beyler

insallah konuyu yanlis yere acmamisimdir :)

harici ssd ye bilgisayara usb ile baglayarak Kubuntu kurmak istiyorum normal kuruluma kadar hersey ok fakat benim istedigim kubuntunun kendi grub ekrani degilde windows un kendi boot/Grub ekraninin gelmesini istiyorum neden diye sorulacak olursa olurda ssd yanimda olmassa grub hatasi veriyor makina bunun onune gecebilmek icin

2. sorum ise ssd ye yukledigim kubuntu yu nasil diger makinalarda acip kullanabilirim

simdiden tesekkürler yardimlariniz icin..
Zaman denilen cesmenin altinda insan oglu yikanirken, unutmamak gerek ALLAH yolunda neyi nasil yapilmasi gerek..

neynefes

Ben ikinci sorunuza yorum getireyim. Başka bilgisayarlarda sağlıklı açılmaz. Siz kendi sisteminize göre sürücüleri tanımlıyorsunuz.

yasin y.

Merhaba, Windowsun kendi önyükleyicisi (boot loader) diğer işletim sistemlerini pek sevmiyor diye biliyorum osx86 denemelerimden kalan tecrübeyle, bu yüzden grub 2'yi usb aygıtına yükle bios ekranından başlamak istediğin diski seçersin, ikiside birbirine bulaşmaz ilerde başın ağrımaz. Ama wubi ile windowsun yanına Ubuntu'yu yüklediğinde bootloader'e bir girdi oluşturuyordu diye hatırlıyorum. Son olarak uefi olmayan bir sistemin varsa EasyBCD programını araştır onunlada Windows'un bootloader'ine girdi ekleyebiliyorsun.

aezeg187

Bilgi için tşk
Ama dün bir test yaptım harici USB ye Kubuntu yu yükledim boot menüden USB secmeme rağmen standart işletim sistemi geldi canımı sıktı bir türlü USB den açılmadı USB yi çekincede grub gelmez oldu linux da basit hemen onariliyor ama Windows baş ağrısı yapıyor malesef bi ara grub yükleme seçeneğini kaldirabiliyorduk onu kaldırınca Windows un seçenek Bölümü geliyordu Son linux dagitimlarinda bu yok malesef yada ben görmedim
Linux çalışmak ve öğrenmek için daha iyi oyuzden bu zahmet é değer bence :)
Zaman denilen cesmenin altinda insan oglu yikanirken, unutmamak gerek ALLAH yolunda neyi nasil yapilmasi gerek..

if

@aezeg187, standart işletim sistemi hangisi? Grub2'yi dahili diskin başına kurarsan haridis ssd takılı olmasa da göreceksin. Eğer Harici ssd takılı iken Kubuntu'yu seçersen Kubuntu'yu açarsın. Harici ssd takılı değilken seçersen açılmaz ama dahili diskteki herhangi bir işletim sistemini seçersen başlar.

aezeg187

@if hocam Standard isletim sistemim win 8.1 eger dedigin gibi grub2 kurup usb takilmadan da is gorecekse sorun yok ama yinede windows secicisi iyi olurdu :D

Yanlis hatirlamiyorsam kubuntu ile grub kuruluyor sadece grub2 yi sonradan manuel kurmak lazim di diye hatirliyorum dogrumuyum acaba ?

heartsmagic

Hayır, güncel tüm Ubuntu sürümlerinde çok uzun zamandır Grub2 kurulur, Grub değil.
@neynefes'in önerisi de makul, istediğin zaman diski takar açarsın sistemi. O konuda neden diski başa alınca normal sistem açılıyor diye araştırma yapman gerekiyor sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aezeg187

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ağustos 2014 - 11:28:27
Hayır, güncel tüm Ubuntu sürümlerinde çok uzun zamandır Grub2 kurulur, Grub değil.
@neynefes'in önerisi de makul, istediğin zaman diski takar açarsın sistemi. O konuda neden diski başa alınca normal sistem açılıyor diye araştırma yapman gerekiyor sanırım.

Onu denedim hocam diski secerek acmayi ama bir turlu hariciye kurdugum acilmadi hep normal siatem acildi boot menuden dahi girdim secim yaptim ama yinede standart sistem aciliyor grub 2 olayima gelince eger bir etki yapiyorsa bende neden yaptiki acaba ben denemek icin yukledim hariciye grub ekrani geldi hariciyi cikarinca normal sistem grub hatasi verip acilmadi acaba grub u yanlislikla hariciye kurdugum icin mi ?

heartsmagic

Biraz karışık yazdığın için net olarak anlayamıyorum, ancak eğer Grub harici diske kurulu olsa o hatayı almazsın muhtemelen. Zira sadece o diski takınca Grub yüklenir.

aezeg187

@heartsmagic
olabilir hocam bayadir tr de olmadigim icin türkcem bozulmus

söyle anlatmak gerekirse ben harici diske kubuntuyu yukledim ve grub harici diske yuklenmis sabit laptop a degil onun tam tersini yapmak mumkün mü acaba laptop a grub secim ekranini yukleyip harici diske bu ise karistirmamak ?

heartsmagic

O durumda disk takılı değilse sıkıntı çıkabilir ama, neticede Grub kök bölümü arayacaktır. En iyi yöntem yine dahili diski hiç bulaştırmayıp harici ile işini görmen sanırım. Bir de Pendrive tarafındaki "Univeral USB Installer" ile yapılabileceği, Grub'un gerekmediği, diskin başlatılabilir bayrağının yeteceğini söyleyenler var.

aezeg187

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ağustos 2014 - 17:09:43
O durumda disk takılı değilse sıkıntı çıkabilir ama, neticede Grub kök bölümü arayacaktır. En iyi yöntem yine dahili diski hiç bulaştırmayıp harici ile işini görmen sanırım. Bir de Pendrive tarafındaki "Univeral USB Installer" ile yapılabileceği, Grub'un gerekmediği, diskin başlatılabilir bayrağının yeteceğini söyleyenler var.
Penndrive hemen bakiyorum hocam
Aslinda windows un direk kendi secme listesi gelse(mavi Beyaz win8 themali) boyle seylere gerek kalmaz ama bir turlu windoesdan onu basaramadim simdi easy bcd diye bir programla deniyorum umarim ur bu sefer

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ağustos 2014 - 22:13:30

beyler benim istedigim secim ekrani grub degil windows un kendisininki (resimdeki gibi aynen ) bunu nasil yapabilirim beyler daha acik heralde boyle anlatabiliyorum :)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

@aezeg187, forumda sadece beyler yok :)

Eğer Windows'un başlatıcısı ile kullanmak istiyorsan Windows tarafında arama yapmalısın. Neticede kurulu olan Ubuntu'yu onun başlatıcısına eklemen gerekiyor.

aezeg187

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Ağustos 2014 - 21:35:38
@aezeg187, forumda sadece beyler yok :)

Eğer Windows'un başlatıcısı ile kullanmak istiyorsan Windows tarafında arama yapmalısın. Neticede kurulu olan Ubuntu'yu onun başlatıcısına eklemen gerekiyor.

sorry Bayanlar ve Beyler düzelteyim :)

sorunda orda windows da bulamiyorum boot sistemi degistirilmis malesef yeni anakartlarinda adam akilli birsey yok bilgide yok malesef wubi uzerinden kursak sorun yok gibi gözüküyor ama wubi ile kurulan ubuntu/kubuntu tam performans vermiyor malesef buda can SIKICI bir durum malesef

neynefes

Hocam görüntü olarak boot ekranı arıyorsanız. Ubuntu üzerinde burg kurulumu yapıp tema değiştirebilirsiniz.

aezeg187

Alıntı yapılan: neynefes - 11 Ağustos 2014 - 23:06:19
Hocam görüntü olarak boot ekranı arıyorsanız. Ubuntu üzerinde burg kurulumu yapıp tema değiştirebilirsiniz.
Yok hocam goruntu olarak degil boot secimini gorevini windows a birakmak istiyorum simdi ubuntu 14.04 kurdum normal bir sekilde 1. Acilisi yapiyor ikinciyi yapmiyor grub2 ekrani geldimi de windows u deniyorum windows da acilmiyor mbr hatali onarimi yapiniz diyor sinirimi bozdu bu yeni anakartin bios sistemi adam akilli istedigimi bir turlu yapamadim deli edecek beni bu makina malesef

neynefes

aezeg187

Alıntı yapılan: neynefes - 12 Ağustos 2014 - 00:03:09
https://neosmart.net/EasyBCD/
Denediniz mi Windows tarafında?

Burda da aynı programdan bahsetmiş.
http://askubuntu.com/questions/230878/dual-boot-windows-8-and-ubuntu-with-windows-8-boot-manager
Onuda denedim dostum neyi nasil dediyse aynen oyle yaptim ama bu boot menudeki uefc mi nedir tam hatirlayamiyorum o zimbirti yuzunden duzgun yuklenmiyor malesef
W8.1 boot menuden securty boot u kapatiyorum yine bir ise yaramiyor direk win.aciliyor ubuntu ekrana dahi gelmiyor malesef
Simdi win8.1 mbr sini onariyorum onardiktan sonra yine denecem ama sinirimi bozmaya basladi yavas yavas artik :@

yasin y.

@aezeg187 Bios'a girip Boot sekmesi altında önce boot edilecek sistem windows göründüğü için büyük ihtimalle kurulumdan sonra windows açılıyor. Oradan ubuntuyu ilk sıraya getirirseniz ubuntu masaüstünüze kavuşacaksınız sanırım. Sisteminizde uefi olduğu için başlangıç seçimini işletim sistemi ile değil bios'tan yapmak zorundasınız yani ne Grub2 den windowsu başlatabilirsiniz nede Windows önyükleyiciden Ubuntuyu. @neynefes'in verdiği çözüm eski sistemler için yazılmış yani uefi olmayan sistemler için, oyüzden bir çözüme ulaşamıyorsunuz. Uefi kaydını bozmadıysanız yada onardıysanız eğer bios'tan seçim yaparak ubuntutyu açabilirsiniz.

aezeg187

Alıntı yapılan: yasin y. - 12 Ağustos 2014 - 15:43:58
@aezeg187 Bios'a girip Boot sekmesi altında önce boot edilecek sistem windows göründüğü için büyük ihtimalle kurulumdan sonra windows açılıyor. Oradan ubuntuyu ilk sıraya getirirseniz ubuntu masaüstünüze kavuşacaksınız sanırım. Sisteminizde uefi olduğu için başlangıç seçimini işletim sistemi ile değil bios'tan yapmak zorundasınız yani ne Grub2 den windowsu başlatabilirsiniz nede Windows önyükleyiciden Ubuntuyu. @neynefes'in verdiği çözüm eski sistemler için yazılmış yani uefi olmayan sistemler için, oyüzden bir çözüme ulaşamıyorsunuz. Uefi kaydını bozmadıysanız yada onardıysanız eğer bios'tan seçim yaparak ubuntutyu açabilirsiniz.
yasin hocam bilgi icin tesekkür ediyorum ama bu yeni bios larin artik nasil sacma bir özelligi ise nereden once boot yapacagina izin vermiyor yani onu ben kendim bir türlü secemedim secemiyorum vermiyor o özgürlügü bana malesef
3 secenek var dedigin gibi windows basta ama bir türlü ubuntuyu yukari tasiyamiyorum izin vermiyor bios buna neyi denediysem olmadi bakalim biraz daha kurcalayacam ama saglik bir cozum yok malesef suana kadar.

neynefes

O zamn her girişte boot menüsüne girip ordan mı seçim yapılması gerekecek?

aezeg187

Alıntı yapılan: neynefes - 12 Ağustos 2014 - 16:20:10
O zamn her girişte boot menüsüne girip ordan mı seçim yapılması gerekecek?

ben uefi yi kapadim tamamen ve usb yi acik biraktim yuklendikten sonra isletim sistemi en basta usb yi ariyor boot yapmak icin onu bulamayincada grub hatasi veriyor onuda gecersek bios a geri donup uefi yi acinca ubuntuyu yok sayiyor bios ve direk windows u calistiriyor yani duzenli bir yol bulamadim bende

oyuzden grub yerine windows secme ekrani gelirse yani secimi windows a birakirsam bu kadar sorun olacagini sanmiyorum ama nedense 2 restart dan sonra ubuntu kafayi yemeyi basliyor ve acilmiyor bir türlü malesef

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Ağustos 2014 - 16:28:43

peki arkadaslar bilen varmidir yanlis hatirlamiyorsan onceki surumlerde grubu kurup kurmayacagimizi soruyordu bize makina bu sürümde 14.04 LTS de grub u kurmak istememe gibi bir durumumuz varmi acaba ?

neynefes

Uefi kapattığınız vakit iki sisteme de erişemezsiniz zaten. Bende de uefi kurulu Windows ve Ubuntu var. Grub2 de de sistem gözüküyor. Yanlız arkadaşın da dediği gibi Ubuntu boot sırasında ilk sırada olmalı.

aezeg187

Alıntı yapılan: neynefes - 12 Ağustos 2014 - 16:28:47
Uefi kapattığınız vakit iki sisteme de erişemezsiniz zaten. Bende de uefi kurulu Windows ve Ubuntu var. Grub2 de de sistem gözüküyor. Yanlız arkadaşın da dediği gibi Ubuntu boot sırasında ilk sırada olmalı.

bendeki makina Lenovo y580
ubuntuyu bir türlü yukariya tasiyamadim malesef ne yaptiysam olmadi onceden eski bios larda istedigimiz secebiliyorduk bunda malesef bir türlü secemedim yani anlamadim gitti neden böyle sacma birsey yapiyor bu makina

neynefes

Bios görüntüm. Üste taşımak için boot option üzerinde Enter a basıyorum çıkan menüden seçim yapıyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]