İşletim Sistemi Geliştirme

Başlatan Quaoar, 08 Ağustos 2014 - 22:38:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Quaoar

Merhaba, son birkaç gündür c ve c++ ile kendi işletim sistemimi oluşturmaya çalışıyorum.* tabi ki c kütüphanelerini de baştan yazmak gerekiyor. "stdio.h" kütüphanesinden sadece "printf"(muadili) aktarabildim.  Öncelikli amacım "printn(int a)" fonksiyonunu oluşturup klavye sürücüsü yazıp "scanf" fonksiyonunu da aktarmak. Internetten bulduğum kodların hiçbiri çalışmadı. Bu konuda ne yapabilirim? Teşekkürler.
Kodları github'a yükledim: https://github.com/egeoz/Quaoar-OS

SerkanK

Merhaba Ben Bununla ilgili Eskiden uğraşmıştım. 
İlk uğraştığım zamanlarda Bir arkadaşımda Bios ve Kesmeler Adında bir kitap vardı onunla Birşeyler yapmıstık arkadasla.
En son 2 sene kadar önce yine bir esti kafama internette baya bir araştırdım ve Örnekler Buldum 32bit Protected Mooda Çalışan
Bir sistemi nasıl yapılır anlatıyor. Tamamen Yeterli değil ama Seni Biryerlere Getirir.
C , C++ , Pascal , Assemler ornekleri falan var ve Bulabileceğin En iyi kaynak

http://wiki.osdev.org/Main_Page işte buraya gir ve Örnekleri yapmadan önce iyi bir oku. Ayrıca  16bir Real Mod ile ilgili Kısımalara fazla takılma.

Yazılım bilgin iyise Basit bir konsol uygulamasını cok cabuk yaparsın.
işletim sistemi yaparken en cok uğraşıcagın konu Kesmeler , Kesme Tabloları ve RealTime konusu olur.
Aslında Cok zor birşeyde değil ama vakit lazım işte. BolBol Test , Deneme falan yapmak lazım.
RealTime Olayında  bırakmıstım ben..

Ordaki Örneklerde Consol dan Calısıcak bir işletim sistemi yapıcak kadar bilgi bulabilirsin ama EkranKartı surucusu yapıcak kadar bilgi yok. Bu tip Şeyleride Kendin araştırman lazım
Bu arada Driverlarla ilgilide bir ip ucu vereyim Bu konuda ilerlersen ilerde sana lazım olur.
Windowsta Aygıt yöneticisine girip bir Cihazın özelliğini açıp Kaynaklar Sekmesini girersen
Giriş Çıkış aralığı , IRQ , Bellek Aralığı gibi bazı veriler Görceksin.
işletim sistemi yaparken Bu Verileri Kullanarak Bu Cihazlar icin Driver yapabilirsin.
Baktıgın Cihazı, Giriş Cıkıs aralıklarını falanda internette aratıp Birazdaha detaylı bilgi bulabilirsin

Quaoar

Mesajınız için teşekkürler :) Oraları inceleyeceğim.