[Çözüldü] Intrepid'de wireless kayboldu

Başlatan skinnycem, 01 Kasım 2008 - 11:32:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

skinnycem

Yine durup dururken kablolu ve kablosuz bağlantılarım kayboldu. Wireless ışığı hiç yanmıyor.  iwlist scanning yaptığımda :

atila@atila-laptop:~$ iwlist scanning
lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

wmaster0  Interface doesn't support scanning.

wlan0     No scan results

pan0      Interface doesn't support scanning.

bu çıkıyor..

Bu sistemde 2 gün öncesine dönme şansım var mı?

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

skinnycem

Çok enteresan şeylerle karşılaşıyorum. Pc mi açtığım yerde wireless yoktu. Laptop un wireless ışığı yanmayınca dikkatimi çekti. Yukarıdaki çıktıyı aldığımda da laptop da bağlantılarla ilgili hiçbirşeyin olmadığını gördüm. Ancak kablolu olarak nete bağlanabiliyordum bu şekilde yine. Evimde wireless var. Laptopu açtığımda ışık yine yanmamasına rağmen internete bağlandı. Sağ üstte yok olan ikonda çıktı. Enteresan olan wireless bağlantı olanağı olmadığında laptop da bağlantı emaresi yoktu. Yayın oldupunda ortaya çıktı.Şu andaki İwlist scaning döngüsü :

atila@atila-laptop:~$ iwlist scanning
lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

wmaster0  Interface doesn't support scanning.

wlan0     Scan completed :
          Cell 01 - Address: 00:12:BF:2C:5C:3F
                    ESSID:"atila"
                    Mode:Master
                    Channel:11
                    Frequency:2.462 GHz (Channel 11)
                    Quality=40/100  Signal level:-69 dBm  Noise level=-95 dBm
                    Encryption key:on
                    IE: WPA Version 1
                        Group Cipher : TKIP
                        Pairwise Ciphers (1) : TKIP
                        Authentication Suites (1) : PSK
                    Bit Rates:1 Mb/s; 2 Mb/s; 5.5 Mb/s; 11 Mb/s; 22 Mb/s
                              6 Mb/s; 9 Mb/s; 12 Mb/s; 18 Mb/s; 24 Mb/s
                              36 Mb/s; 48 Mb/s; 54 Mb/s
                    Extra:tsf=0000003f5cf411b6
                    Extra: Last beacon: 100ms ago

pan0      Interface doesn't support scanning.

lspci döngüsü:

atila@atila-laptop:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 5 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3400 Series
01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV620 Audio device [Radeon HD 34xx Series]
06:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
08:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8055 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (rev 13)
0a:03.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)
0a:03.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)
0a:03.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)

iwlist scanning de de görüldüğü gibi   yine kablolu bağlantı emaresi yok gibi. Ama kablo taksam bağlanıyorum.

Nerede gariplik var?

heartsmagic

iwlist scan kablo taraması yapmaz. Kablo için taramaya gerek yok zaten, takarsın kullanırsın.

Şu an sorunsuzca kablosuz ve kablolu ağlara bağlanabiliyor musun?

skinnycem

heartsmagic

O zaman ortada bir problem yok zira anlattıkların çok normal.

skinnycem

Yine bir güncellemeden sonra sistemde  wireless ın adı bile kalmadı. :(   ne network manager da adı geçiyor  ne de  hardware drivers da atheros driver ın ismi var. Kısaca kablosuz bağlantı tümden yokoldu. network manager ı sildim tekrar kurdum olmadı , ndiswrapper ı tekrar yükledim olmadı, atheros kartun driverını tekrar yükledim yine olmadı. Oysa 8.10 u ilk kurduğumda * her şey mükemmeldi. Yapılacak fazla * bir şey olmadığını bilmeme rağmen yine buraya yazmak istedim. En azından hayal kırıklığımı sizlerle paylaşıp teskin olmak istedim. Okuyanlara bile teşekkür ederim ...

heartsmagic

Klasik ağ tarama komutu ne döndürüyor?
Ağa bağlanıyor gibi mi oluyor yoksa IP almıyor mu?
Forumdaki kablosuz başlıklarında yakalamaya çalıştığımız bilgilere bakıp bir karşılaştırma yaptın mı?

skinnycem

forumdakileri ezberledim artık.. kablosuz namına sistemde hiç* bir şey yok maalesef

heartsmagic

Üzgünüm, demek ki bu kartta eski kablosuz problemi hortlamış oldu.

skinnycem

Uzun araştırmalardan sonra wireless problemime çözüm buldum. Aynı ve benzer sorunu olan arkadaşlara yardımcı olabilir düşüncesiyle burada paylaşıyorum. Ancak çözüm 8.10 İntrepid ve Atheros kartlar için geçerlidir.  Diğerleri içinde denemeye değer sanırım.
Synaptic paket yöneticinden linux-backports-modules-intrepid  modülünü bulup kutucukları işaretleyip yüklemesini yapıyoruz. Kutucukları diyorum zira 3 adet modül yüklüyor.Daha sonra Hardware Driver dan Atheros sürücüsünü bulup aktive ediyoruz. ( gerçi bende hala görünmüyor bu sürücü )
Eski modülleri blacklist yapmak için aşağıdaki komutu konsola yazıyoruz.

gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist

Daha sonra açılan blacklist sayfasının en alt satırına aşağıdaki 2 kodu ekleyip kaydedip çıkıyoruz.

blacklist ath_hal
blacklist ath_pci

Bigisayarımızı yeniden başlattığımızda wireless ile ilgili olup da kaybolan herşeyin geri geldiğini göreceksiniz. Dahası benim laptop un wireless ledi bile yanmaya başladı.:)

heartsmagic

Çözümü paylaştığın için teşekkürler. Aslında backport modüller denenmesi gerekenlerin en başında geliyor.
Konu çözüldüğüne göre başlığı kapatalım.