Ubuntu Yavaşlıyor Mu?

Başlatan cxerpw57, 01 Kasım 2008 - 11:09:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Muallakta kalmasın kaynak vereyim :)

Alıntı YapZenwalk Linux is built and optimized primarily for the i686 architecture, although it supports i486 computers as well.
http://en.wikipedia.org/wiki/Zenwalk_Linux#Supported_architectures

P3'ler i686 serisine dahildir zaten. Ancak kendi sitesinde söylenenler "P3'e bile rahatlıkla gider" ile eş değer olabilir. Gerçi bu durumda "ee öyle de pentiumII'ler ve hatta Pentium Pro'lar bile o seriye girer" denilebilir. Doğrudur. Bunu da bir önceki iletimde açıklamaya çalıştım. Aslında eski bilgisayarlar için hazırlanmış dağıtımlar genelde asgari ihtiyaçlar eklenerek oluşturulmuş, hafif masaüstleri içeren dağıtımlardan başka bir şey değildir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Linuxman.

Alıntı YapAslında eski bilgisayarlar için hazırlanmış dağıtımlar genelde asgari ihtiyaçlar eklenerek oluşturulmuş, hafif masaüstleri içeren dağıtımlardan başka bir şey değildir.
Bu arada bir sitede eski bilgisayarlar için : Zenwalk,Deli Linux ve DSL Linux öneriyordu.
Forever Linux....
In theory,there is no difference between theory
and practice.In practice,there is !

heartsmagic

Anlatmak istediğim noktaya geliyor bu da. Deli, DSL, Puppy vs. gibi dağıtımlar asgari ihtiyaçların kurulduğu, çok basit masaüstü (belki sadece pencere yöneticisi) kurulu halde gelen dağıtımlardır.

Zenwalk da diğer büyük dağıtımlara nazaran hafif bir dağıtımdır ancak yukarıdaki dağıtımlar kadar hafif değildir.

Gimp Uzmanı

@heartsmagic zaten bu konuyu senin cevaplamanı bekliyordum. :D

Zenwalk hafif bir dağıtımdır. Ama güçlü bir dağıtım. Kurulum kullanım rahatlığı Arch ve Gentoo'dan fazladır. 128 Mb ve üstü 400 Mhz ve üzeri makinelere çok rahat kurulabiliyor. Sitesindede minimum sistem gereksinimleri olarak

* Pentium III class processor
* 128 Mb RAM
* 2Gb HDD

Belirtilmiş.

Eski bir makineye cel433 ve 64 Mb ram zenwalk kurdum. Açılışta donmalar meydana geliyordu veya masaüstü yöneticisi açılmıyordu. Muhtemelen 64 Mb ram olmasından kaynaklanıyordu. Birde zenwalk'ın hoşuma giden yanı sistem kurulduktan sonra otomatik olarak donanımları algılayıp otomatik yapılandırması. Arch Gentoo kuramayabilir veya kurulumda çok zorlanabilirsiniz ama zenwalk öyle değil.

heartsmagic

Doğru bir tespit @Gimp Uzmanı, eğer çok sorunlu veya yapılandırma isteyen bir donanımımız yoksa Zenwalk ideal bir dağıtım olabilir.