Uygulama tablolarının şablonlaştırılması ve Kaynakça özelliği

Başlatan hatas, 01 Ağustos 2014 - 21:32:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatas

Vikide yaklaşık bir sene önce Uygulamalar bölümünü baştan sona yeniden yazmıştık. Uygulamalar hakkında özet bilgi vermek için hazırladığımız tablolarda ardışık satırların arkaplan renklerini farklı renkte yaptık yani 1. satır koyu renk, 2. satır açık renk, 3. satır koyu renk... şeklinde.

Bu şekilde tablonun okunurluğu belki arttı ama bir yandan da şöyle bir soruna yol açtı; bir kullanıcı tablonun ortasına yeni bir madde eklemek istediğinde; altında kalan satırların renk kodlarını teker teker ters-düz etmesi gerekiyor. Ayrıca bu sorun olmasa dahi, kullanıcıların bu tablolara bir yazılım eklemesi ya da çıkarması, tabloların karmaşıklığı nedeniyle biraz zahmetli bir iş. Bu nedenle tabloların daha rahat düzenlenebilmesi için bir şablona dönüştürülmesi lazım. Şablon örneğin 25 satır kapasiteli olabilir. Bunun, "if" gibi bir parametre yardımıyla yazılabileceğini tahmin ediyorum ancak bu şablonu yazabilecek kadar bilgim yok. Tablolardan birini biraz geliştirerek Deneme tahtasına yazdım. Şablonu yazabilecek bir arkadaş çıkarsa, Deneme tahtasındaki bu yeni tabloyu esas alırsa sevinirim.

Ben bir yandan tablolarda yazılımların işletim sistemi desteği ile ilgili kutucuklara işletim sistemi logolarını eklemeyi planlıyorum. Üstte bahsettiğim şabloun yazılması halinde her iki işi bir arada çıkararak tüm tabloları yenileyebilirim.

Bu tablolarla ilgili olarak bir başka ihtiyaç daha var ??? Bazı yazılımların bir işletim sistemi ile ilgili sürümü geliştirme aşamasında olabiliyor. Örneğin DraftSight yazılımının Linux sürümü uzun süredir beta aşamasında. Ben tablolarda DraftSight satırında Linux(Tux) logosunun yanına [1] gibi bir ibare bırakıp sayfanın sonunda bunun açıklamasını yapmak istiyorum. Bu iş için Vikipedi'deki kaynak belirtme özelliğini kullanmamız yeterli olacaktır. Ancak Vikimizde kaynakça belirtme özelliği çalışmıyor. Kaynak belirtme desteği için belki bir MediaWiki eklenti yüklemek gerekiyor olabilir.

Bu iki konuda yardım alabilirsem sevinirim...

burk

@hatas öncelikle Viki'ye harcadığın tüm bu emek için sana teşekkür edeyim, yolum ne zaman düşse anıyorum seni, umarım bıkmadan, usanmadan bu güzel bilgi ortamına katkılarını sürdürebilirsin.

İlk sorun için ne yazık ki ben de çözüm bulamayacağım zira bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim ancak ikinci sorun için bizim teknik kısımda ve Google'da bir araştırma yaptıktan sonra buraya geri döneceğim.

hatas

Alıntı yapılan: burk - 02 Ağustos 2014 - 09:48:53
@hatas öncelikle Viki'ye harcadığın tüm bu emek için sana teşekkür edeyim, yolum ne zaman düşse anıyorum seni, umarım bıkmadan, usanmadan bu güzel bilgi ortamına katkılarını sürdürebilirsin.

Teşekkür ederim @burk. Viki'deki çalışmaları her ne kadar "iyilik yap denize at" düşüncesiyle yapıyor olsam da birilerinin bu çalışmaları fark edip memnuniyetini dile getirmesi insana iyi geliyor :) Viki'ye katkı vermekten bıkacağımı hiç sanmıyorum ama yeter ki zamanım olsun. Önümüzdeki iki senelik dönemde de en fazla rölantide çalışacak kadar (mevcut çalışmaları güncel tutabilecek kadar) bir boş vaktimin olabileceğini tahmin ediyorum :(

DÜZENLEME:
Vikipedi'deki Kaynakça şablonunu UbuntuWiki'ye kopyaladım ve Deneme tahtası bölümünde bir denemede bulundum. Şu şekilde bir hata veriyor:
Bilinmeyen eklenti etiketi "references"

heartsmagic

Kaynakça eklentisi tamamdır, onu kurdum ve şu an çalışıyor görünüyor Deneme tahtasında.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Deneme_tahtas%C4%B1
Şablon konusuna iyice bakınmak lazım ama :)

Bu arada, Viki konusunda cidden kendini mutlu hissetmelisin, forumu beğenmeyen çok ama Viki'mizi beğenmeyeni görmedim şimdiye kadar :D
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hatas

Kaynakça gösterme işi tamam o zaman, tabloyu şablona dönüştürebilecek birisi çıkarsa iki üç işi bir arada halletmiş olacağız.

Viki konusunda teşekkür ederim, mahçup oluyorum ::) tabi benden önce ciddi vakit ayırmış arkadaşlar var onlara da buradan teşekkür etmiş olalım.

hatas

Alıntı yapılan: hatas - 01 Ağustos 2014 - 21:32:52
Ben bir yandan tablolarda yazılımların işletim sistemi desteği ile ilgili kutucuklara işletim sistemi logolarını eklemeyi planlıyorum. Üstte bahsettiğim şabloun yazılması halinde her iki işi bir arada çıkararak tüm tabloları yenileyebilirim.

Bahsettiğim şablonun yazılması konusunda Vikipedi Danışma masasından da yardım almayı denedim ama yanıt veren olmadı :( İki işi (yani hem mevcut uygulama sayfalarının şablon kullanılarak güncellenmesi hem de işletim sistem logolarının eklenmesini) bir arada çıkarmayı planlıyordum ama neyse artık daha fazla beklemeyeyim, vakit buldukça işletim sistemi tablolarını şablon kullanmadan güncelleyip işletim sistemi logolarını ekleyeceğim.

if

Buna bir ara bakınmıştım ama hah bu diyeceğim bir şey bulamamıştım. Mediawiki ile ilgili ne zaman bir şey arasam zor buluyorum zaten.