Ubuntu için hangi diz üstü markası daha iyidir?

Başlatan Göktürk, 01 Kasım 2008 - 00:48:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Göktürk

Aslında linux ubuntu kullanmak için laptop olarak hp dell ıbm linux destegini duymustum dell ubuntuya sponsorlugu var heralde bu üç firma üzerinden hangisi daha iyi olur sıf ubuntu çalıstırmak için aklımda model ve üründe cok firma marka olarak bu üçlüde hangisi ii olur saglam çalısabilcek önerilerinizi bekliorum  ;)

Not: Bu nasıl bir Türkçe? Neresinden, nasıl düzeltebilirim? Var mı yardımcı olabilecek birisi?...
anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

heartsmagic

Markalara değil, markaların modellerine bak sen. Her marka tamamen sorunlu/sorunsuz çalışır diye bir şey yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: by_reis - 01 Kasım 2008 - 00:48:31
Aslında linux ubuntu kullanmak için laptop olarak hp dell ıbm linux destegini duymustum dell ubuntuya sponsorlugu var heralde bu üç firma üzerinden hangisi daha iyi olur sıf ubuntu çalıstırmak için aklımda model ve üründe cok firma marka olarak bu üçlüde hangisi ii olur saglam çalısabilcek önerilerinizi bekliorum  ;)

Not: Bu nasıl bir Türkçe? Neresinden, nasıl düzeltebilirim? Var mı yardımcı olabilecek birisi?...

Linux işletim sistemi olarak Ubuntu kullanan dizüstü bilgisayar almak istiyorum. HP , DELL , IBM firmalarının Linux işletim sistemi desteği var.  Aynı zamanda DELL filması Ubuntu Linux'un sponsoru. Ubuntu Linux kullanmak için sizce bu üç firmanın ürettiği bilgisayarlardan hangisini almalıyım. Birçok model ve marka mevcut. En iyi uyumu sağlayabilecek dizüstü bilgisayar hangisidir. Yardımcı olursanız sevinirim.

Düzelttim.  @İhtiyar Said

swars

ARKADAŞLAR C-BOX notbook var ubuntu 8.10 yüklemek istedim  initializng gfx mode   diyor öylece kalıyor nedendir acaba

heartsmagic

Alıntı yapılan: swars - 16 Kasım 2008 - 19:52:39
ARKADAŞLAR C-BOX notbook var ubuntu 8.10 yüklemek istedim  initializng gfx mode   diyor öylece kalıyor nedendir acaba

Lütfen ilgili bir bölümde sorunu dile getir.

Not: Zaten http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4778 başlığında soru sormuşsun. Oradan devam edilsin lütfen.

swars

özürdilerim kardeş

SvSGEn

Bende şu sıralarda Dell marka notebook'lara bakıyorum. Gözüme çarpan İnspiron 1520 modeli var. Bu modelin uyumlu olup olmadığını nereden öğrenebilirim?
Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene !!!

heartsmagic

Alıntı yapılan: SvSGEn - 17 Kasım 2008 - 15:34:59
Bende şu sıralarda Dell marka notebook'lara bakıyorum. Gözüme çarpan İnspiron 1520 modeli var. Bu modelin uyumlu olup olmadığını nereden öğrenebilirim?

İçerdiği donanımları öğrenip şöylece bir araştırma yapabilirsin.
Bir başka yol ise, eline Ubuntu CD'si alıp büyük teknoloji marketlerinden bir tanesine giderek takıp kontrol etmek.

eren

IBM, Acer, HP, Dell gibi firmaların Ubuntu ile %100 uyumlu özel modelleri diğer dünya ülkelerinde satılıyor, ülkemizde Ubuntu ile %100 uyumlu bir model satılmıyor.

Şöyle yapabilirsiniz. Ubuntu ile %100 uyumlu modelleri bu firmaların resmi İngilizce sitelerinden bakabilir ve o modeller ülkemizde satılıyorsa onları alabilirsiniz.

Not: Acer'ın ülkemizde de %100 Linpus Linux ile uyumlu olarak satılan modelleri mevcut. Diz üstü bilgisayar satan siteleri inceleyin ve Acer modellerinin işletim sistemi kısmına bakın. Eğer yanında Linpus Linux veriyorlarsa o model Linpus ile %100 uyumludur. Linpus ile uyumlu olan bir modelin Ubuntu ile de sorunsuz çalışacağını düşünüyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Acer Aspire 4710
Acer Extansa 5620
Acer Aspire EX5630

Sizin için Acer'ı getiren firmaya sordum. Bu 3 ürün Linpus ile geliyormuş ve Linpus için özel olarak üretilmiş, yani Linpus ile %100 uyumlu.

Normalde 14-15 model var ama maalesef ülkemize sadece 3 tanesi getirilmiş.

Ayrıca Dell'in özel Ubuntu ile satılan modellerini buldum.

http://www.dell.com/content/topics/segtopic.aspx/linux_3x?c=us&cs=19&l=en&s=dhs
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Dell, Windows Vista®  Home Premium ürününü önerir.

Dell Türkiye, Microsoft Türkiye ile anlaşmalı olduğu için normalde Ubuntu için üretilen modeller burada Vista ile satılıyormuş.

Ancak bu modelleri alıp Ubuntu kurabilirsiniz.

XPS M1330
Studio 15
Inspiron Mini 9
XPS M1530
Inspiron 1525N

Bu modeller Ubuntu ile %100 uyumlu. Ancak ülkemizde Vista ile birlikte satın almak zorundasınız ve Avrupa fiyatından 200-300 dolar daha pahalıya satılıyorlar. (Sebebi Vista)

vatansiz

Ben Dell 1530 xps serisi kullaniyorum ubuntu ve bir kac degisik linux versiyonu kullandim su anda ubuntu ile yoluma devam ediyorum. donanimla ilgili bir sorun simdiye kadar yasamadim ama windowsla birlikte geliyor alet, sonradan ubuntu kurabilirsiniz. benim size tavsiyem 1330 xps 13 zoll daha kibar ve hafif.

SvSGEn

Araştırmalarınız için çok teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu.
Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene !!!

baask

zulfikar

Alıntı yapılan: baask - 15 Şubat 2009 - 17:50:37
asus derim, hiç sorun çekmedim

Bana asus cok cektirdi, care olarak elden cikardim. Ozamandan beri asusdan uzak durmaktayim. Tabi sonradan o latopdaki donanimlara linux den destek geldi ama gec geldi. Asus ve ati firmalarini protesto ediyorum. Adam akilli linux destegi yok diye.

kernel

Aslında sürekli olarak ubuntu uyumlu dizüstü ve netbookları tanıtacağımız bir başlık olsa harika olur böyle.Donanım uyumsuzluğu ile ilgili başlıklar azalır böyle yeni ubuntu ailesine katılanlar arasında. :)
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Kasım 2008 - 04:17:47
Markalara değil, markaların modellerine bak sen. Her marka tamamen sorunlu/sorunsuz çalışır diye bir şey yok.

İlk cevabım hâlâ geçerli. Doğrudan bir markayı silmek biraz mantıksız oluyor. Hiçbir markanın her modeli Linux ile tam uyumlu olmayacağı gibi, hiçbir marka da bu konuda kınanmamalı bence.

CortoMaltese

GNUbuntu

Oyun bilgisayarı istemiyorsan benim önerim buradaki Dell modeli. Bir aydan fazla oldu ben alalı. Ubuntu 10.10 beta kurdum yeni. Mükemmel diyebilirim. En güzeli boşuna işletim sistemine para vermiyorsun.
Önce Saygı...

rick

Ben Asus kullanıyordum, (kullanıcı kaynaklı sorunlar hariç) hiçbir sorun çıkarmadı.

CortoMaltese

dell vostro v13 modelini alıp ubuntu 10.04 kurduk. kurulum esnasında hiç bir sorun yaşamadık. tanınmayan ya da sıkıntı çıkaran hiç bir donanım ya da sürücü olmadı. ubuntu 10.04 altında müthiş bir performans veriyor. zaten bu cihaz dell resmi sitesinde ubuntu için önerilen dizüstü bilgisayarlarından biri.
resmi linki:
http://www.dell.com/us/business/p/vostro-v13/pd?refid=vostro-v13

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ekim 2010 - 14:46:08

hp pavillion dv5 dizüstü bilgisayarına ubuntu 10.04 kurduk. sorunsuzca kuruldu. kurulum sonrası sadece kablosuz adaptörü tanımadı. bu sorun da, güncelleme yapılınca kendiliğinden çözüldü. ayrıca bu cihaz, ubuntu üstünde benim gördüğüm en iyi ekran görüntüsü performansını verdi.

aynı bilgisayarda daha önce win 7 işletim sistemi yüklüydü ve bilgisayarın sahibi olan arkadaşım sürekli performans sorunlarından şikayet ediyordu. şu anda ubuntusuyla çok mutlu.

cihazın linki:
http://www.notebooktr.net/notebook_hp_pavilion_dv5_1240et_3gb.htm

if

Bu tür soruları konuşmak için yeni bir başlık açılmıştır: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29219.0

O başlıktan devam edelim lütfen. Bu konuyu kilitliyorum.