Bumblebee - Fazla Şarj Gitmesi Sorunu

Başlatan MaRZoCHi, 29 Temmuz 2014 - 12:21:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MaRZoCHi

Merhaba,

Bilgisayarım Lenovo Z580 grafik kartı olarak Intel HD Graphics 4000 ve NVidia GeForce GT635M bulunmakta.

Windows 8 ile şarj 3.5 - 4 saat gidiyordu. Ubuntu'ya geçince 2 - 2.5 saate düştü.

CPU Freq programını kurdum. Sürekli powersave modunda kullanıyorum fakat herhangi bir değişiklik yok.

Daha sonradan öğrendiğim  Bumblebee kurdum fakat yine fark yok.

Oyun oynayan biri değilim, Intel HD Graphics işimi görüyor. NVidia çalışmasa veya opsiyonel olarak çalıştırabilsem de olur. Fakat şarjın windowstaki kadar gitmesi çok iyi olur. Bunun için bir çözüm bulamadım. Birkaç kez kaldırıp yeniden kurdum vs. yine değişiklik yok.

Bilgiler: 14.04.1 LTS, 64 Bit, Lenovo Z580, Intel HD Graphics 4000, NVidia GT635M

Cevap için şimdiden teşekkürler...

bytan

Bumblebee'yi nasıl kurdun? Süreyi uzatmak ve dahili intel ekran kartını kullanmak için bir yol hazırlanmış. Eğer yapmadıysan sisteminde varolanı purge ile kaldırıp deneyebilirsin:

https://wiki.ubuntu.com/Bumblebee#Advanced_Setups
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

MaRZoCHi

Dediğiniz gibi purge ile NVidia adına ne varsa kaldırdım.
Şimdi NVidia driver'ı yüklü değil.

Süreyi ölçüyorum şimdi :

1:09 da %35 şarj gitti.

100 şarj edip deneyeceğim sonra. Powersave modunda güzel çalışıyor şuan ama işlemci frekansını değiştiremeyiz galiba ?

Windows ile 1.0-1.2 arası çalışıyordu ve fandan sıcak hava gelmiyordu. Bilgisayar genelde buz gibiydi. ( Yazın etkisi oluğunu sanmıyorum, yaz kış aynı seviyede çalışıyordu sadece alt kısım biraz ısınıyor )

Yabancı kaynaklarda lenovo için fazla problem olduğu yazıyordu. Sanıyorum lenovonun windows için ürettiği "Energy Management" programının kullandığı frekans.. ayarları... öğrenip düzenlemeler ile ubuntu da kullanamayız ?

İlginiz için teşekkürler...

bytan

lspci -vnnn | grep -i vga

İkinci kartın kapanıp kapanmadığını komutun çıktısına bakarak görebiliriz.

Cpufreqd ve indicator-cpufreq kurarak işlemci frekansını düzenlemeye çalışabilirsin. Dediğin gibi, win tarafındaki yazılımın neyi nasıl yaptığını bilebilirsek belki uygulama imkanı olabilir. Yine de kendi ürettikleri donanıma daha hakim oldukları için bazı ayarları bu tarafta pek yapamıyoruz.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

meda

http://www.webupd8.org/2013/04/improve-power-usage-battery-life-in.html

http://www.webupd8.org/2014/04/prevent-your-laptop-from-overheating.html

https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Optimized_power_settings

Özellikle intel-microcode paketini kurun.Bilgilerin daha iyi okunması sağladığı için baskı alltında makine daha verimli çalışıyor.Win 8.1 kurulu olduğu zamanda iken ubuntu 1 saat fark atıyordu.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

MaRZoCHi

@bytan,
lspci -vnnn | grep -i vga

Kodunun çıktısı :
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 635M] [10de:0de3] (rev a1) (prog-if 00 [VGA controller])

@shadow,
Dediğiniz kaynakları inceledim. Teşekkürler... Bir sonraki sefere deneyeceğim.

bytan

lspci -vmk | grep -A 8 -B 2 VGA
dpkg -l | grep bumble

Çıktına bakınca sanki hala çalışıyormuş gibi görünüyor. Bağlantısını verdiğim bumblebee kurulumu sorunsuz tamamlandı mı?

sudo apt-get install --no-install-recommends bumblebee

PF @ ST

MaRZoCHi

@bytan, evet sanırım her türlü çalıştıracak..

Blumblebee'yi kurdum. Dediğiniz kodla yani minimal setup olarak.

Vaktim olduğu bir zamanda başka yöntemler deneyeceğim ve paylaşacağım.

İlginiz için teşekkürler...  Çok yardımcı oldunuz :)

bytan

Aslında çalışmaması lazım. Benim makinada da hemen hemen benzer durum var. Ne yaptığımı hatırlamaya çalışıyorum; blacklist eklemesi mi yapmıştım yoksa sadece kurulum yetmiş miydi şu an emin değilim. Gece bakıp tekrar konuya dönerim. Karşılaştırma açısından fırsatın olduğunda sen de çıktıları aktarabilirsin. En azından farklı olan ne görmeye çalışırız.

PF @ ST

heartsmagic

Bumblebee ile Nvidia kurulmazsa lspci çıktısından düşüyor mu kart?

@MaRZoCHi, tlp uygulamasına da bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Gelişmiş kurulumu yapmak yeterli gelmeli @MaRZoCHi. Yine belirtmeliyim @heartsmagic'in dediği gibi herhangi bir nvidia pakedi kurulu olmamalı sisteminde. Bunları gerçekleştirdiğinde lspci çıktılarında kartına ait satırlarda rev ff değerini görüyorsan amacına ulaşmışsın demektir:
Alıntı Yap#!lspci -vnnn | grep -i vga
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0116] (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 525M] [10de:0df5] (rev ff) (prog-if ff)

Alıntı Yap#!lspci -vmk | grep -A 8 -B 2 VGA
Device:   00:02.0
Class:   VGA compatible controller
Vendor:   Intel Corporation
Device:   2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
SVendor:   Dell
SDevice:   Device 04ca
Rev:   09
Driver:   i915

Device:   00:16.0
--
Device:   01:00.0
Class:   VGA compatible controller
Vendor:   NVIDIA Corporation
Device:   GF108M [GeForce GT 525M]
Rev:   ff
ProgIf:   ff

PF @ ST

MaRZoCHi

Evet rev ff gözüküyor. Buyrun çıktı.

$ lspci -vnnn | grep -i vga
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 635M] [10de:0de3] (rev ff) (prog-if ff)

Lenovo destek vermediği sürece bu kadarı yeterli. Şimdilik aşağı yukarı 3 saat gidiyor...

Teşekkürler @bytan  :)