[Çözüldü] Ubuntu kurulumu öncesi diskimi nasıl bölümlendirmeliyim?

Başlatan Pasific, 26 Temmuz 2014 - 15:49:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Pasific

Merhaba arkadaşlar.

Ubuntuyu ilk kurma tecrübem bu (dualboot) olarak tabi w8.1 kullanıyorum yerel disk d'yi birim küçültme yaparak 120 gb yer açtım ve bu bölümü biçimlendirmedim , sistemi usb'den başlatarak sistem bölme kısmına kadar geldim ve orada görünen boş alanı 250mb yer vererek birincil bölüp seçip ext2 seçip ve boot u işaretledikden sonra devamını getiremedim yardımlarınızı bekliyorum :)

heartsmagic

Şimdi, öncelikle disk MBR mi GPT mi? Eğer MBR ise dörtten fazla bölüm oluşturamayacağın için üçüncü bölümü uzatılmış yapıp altına bölümler açmalısın. İkinci mesele ise /boot bölümünü ayırmana gerek yok. Şöyle yap. /boot dediğin bölümü sil, tekrar bütün bir biçimlenmemiş bölüm olsun. O bölümü önce uzatılmış bölüm yap. Altına da bir tane 20GB'lık bölüm aç, ext4 yap, bir tane (eğer kullanacaksan) takas (swap) alanı oluştur ihtiyacına göre. Eğer makinede bellek çok yüksekse hiç gerek olmayabilir, ancak ayrılması zarar vermez. Örneğin 4GB bellek varsa 4GB takas bölümü yap.

Geri kalan bölümü de bence ntfs olarak biçimle ki Windows ile beraber kullanabilesin. Ubuntu'ya kocaman kocaman oyunlar kurmayacaksan 20GB yeter. İçim rahat etsin diyorsan 30GB yap, karar senin.

Kuruluma geçtin. Ubuntu için ayırdığın bölümü düzenle dedikten sonra "/" olarak bağla. Takas alanına bir şey yapmana gerek yok. NTFS olarak biçimlediğin bölümü de düzenle de, bağlama noktası olarak elle /media/yedek gibi bir şey yaz. İsim sana bağlı ancak /media altında olsun. Daha sonra kuruluma geç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Pasific

tefoski

- Son kullanıcıların kurulum aşamasında en çok zorlandıkları konulardan birisi,
- kurulum esnasındaki disk yapılandırmasıdır.
- Özellikle diski yanlış bölümleme, işletim sistemini yanlış yere kurma gibi hatalar
- sık sık yapılır. İşte size adım adım disk yapılandırma ve
- Linux işletim sistemi kurma kılavuzu ;

Sudo edergi sayı 57 - Ubuntu tayfasından

http://sudo.ubuntu-tr.net/2014/04/12/ubuntu-turkiye-e-dergisi-sudo-57-sayi/
BirDost

heartsmagic

Alıntı yapılan: Pasific - 26 Temmuz 2014 - 17:06:26
Ubuntudan yazıyorum şuan oldu teşekkürler..

Rica ederiz. Çözülen başlıklarımız için: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.