Ubuntu'dan Windows'a Geçerken Kulaklık Sorunu

Başlatan firenems, 24 Temmuz 2014 - 19:14:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

firenems

Merhaba arkadaşlar,

Anlayamadığım garip bir sorunum var, Ubuntu'yu yeniden başlatıp windows'a geçiş yaptığımda windows da kulaklıktan ses alamıyorum fakat ubuntu da iken bilgisayarı kapatıp tekrar açtığımda ve direk windows'u seçtiğimde kulaklıktan ses geliyor. Bu sorunu aklım hiç almadı sonuçta yeniden başlatıyorum ve windowsu seçiyorum neden kapatıp tekrar açınca ses geliyorda yeniden başlatınca ses gelmiyor ?

(Bu soruyu sorabileceğim uygun bir başlık bakındım burası gibi geldi. Hatalıysam uyarınız. :) )

arpia

Fiziksel bir kaçak yada bir şekilde kasada gezinen bir akım mı sebep oluyor acaba. Sorun bana daha çok fiziksel gibi geldi.

firenems

Ubuntuda her zaman normal şekilde çalışıyor kulaklık sadece yeniden başlatıp windowsa geçerken sorun çıkıyor ubuntu kurmadan önce zaten böyle  bir problem yoktu ben fiziksel olduğunu düşünmüyorum bu yüzden ama sebebini de anlayamıyorum.

arpia

Windows sürücülerini kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Benim aklıma başka bir şey gelmiyor ki sorun MS/Windows tarafında sadece. Uygun başlık bulamama sebebiniz konunun Ubuntu yada Linux ile ilgili olmayışı olabilir :)

firenems

Ubuntu da iken bilgisayarı yeniden başlatınca bu sorun ortaya çıkıyor bilgisayarı açtığımda direk windowsu seçtiğimde bir problem yok o yüzden biryerde ubuntu ile alakalı bir sorun olabilir ki olmasa bile ubuntu kurulumu yaptıktan sonra ortaya çıkan bir sorun o yüzden burada windows yanında ubuntu kullanan bir çok kişinin olduğunu biliyoruz, böyle bir sorunla ya da buna benzer bir sorunla karşılaşmış olan arkadaşlarımız olabilir ve bunun çözümünü biliyor olabilir o yüzden bu soruyu bu forumda sormam soruma çözüm olup başka arkadaşlara da fayda sağlayabilir diye düşündüm ve konuyu burada açtım. Bu konuda anlayabileceğiniz bir örnek vermem gerekirse ubuntu da bazen NTFS dosyalarını açmak istediğinizde hata alırsınız ve klasörlere ulaşamazsınız bunun sebebi o klasörlerin windows tarafında düzgün kapatılmadığından kaynaklanır. O yüzden benim sorunumunda ubuntu tarafından kaynaklanan bir sorun olması mümkün olabilir ki bu sorunun sadece ubuntudan windowsa geçince oluşması bana bunu gösteriyor. Bir sorunu çözebilmek için her şeyin mümkün olabileceğini düşünmeliyiz. Sorunun sürücülerle bir alakası yok sorunla ilk karşılaştığımda sürücülerle günlerce uğraştım ama fayda sağlamadı yine de ilginiz için teşekkür ederim. :)

heartsmagic

Zamanında Ubuntu ile ilgili olmadığı yönünde ayak direttiğim sorunlara benziyor:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42035.0
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42683.0

Çözüm bulamamışız, zira sorunun kaynağını bulamıyoruz. Tabi şu bir gerçek ki, Ubuntu kurulduktan sonra oluşuyor bu mesele. Fakat, o başlıklardan birinde söylediğim üzere acaba Windows tamamen mi kapatılıyor her seferinde yoksa şu meşhur uykuya yatırma şeklinde mi kapatılıyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

firenems

Attığın konuları okudum aynı benim yaşadığım problemden bahsetmişler. Şöyle söyleyeyim windows'un kendisini uykuya alıp almamasıyla alakası yok çünkü ilk olarak bilgisayarı açtığımda ubuntuya geçip daha sonra ubuntuyu yeniden başlat diyip windows'u seçince bu sorun ortaya çıkıyor yani windows'u yeniden başlatınca değil. Yani windowsu yeniden başlatmıyoruz burada ubuntuyu yeniden başlatıp windows'a geçince oluşuyor bu hata.

Ve arkadaşların da dediği gibi bilgisayarı kapatıp tekrar açtığımda ilk olarak windows'u seçince kulaklıktan ses geliyor bir problem çıkmıyor.

Benim ve arkadaşların bahsettiği bu sorundan benim anladığım ilk olarak bilgisayarı başlatıp ubuntu seçildiğinde ve yeniden başlatıp windows'a geçildiğinde bence ubuntu ile alakalı bir sorun var.

Düşünün, bilgisayarı ilk açtığımzda ubuntuyu hiç açmadan windows'u açınca bir problem yok.
Fakat bilgisayarı ilk açtığımızda ubuntuyu açıp bilgisayarı kapatmadan yeniden başlatıp windows'a geçince bir problem oluşuyor.

Yani söylediğim gibi windows'un kendini uykuya alması vb. ile alakası yok çünkü windows'u yeniden başlatmaktan ya da kapatmaktan bahsetmiyoruz. (Yine de belirtiyim her zaman windows'u normal kapatırım, uykuya almam. :) )

Tek bir gerçek var ki o da bu sorunun bir hayli garip olduğu. Anladığım kadarıyla bazı bilgisayar modellerinde ortaya çıkan bir problem. Bu sorunu çok araştırmıştım bu iki konu karşıma hiç çıkmadı o yüzden kusura bakmayın. Çok nadir yaşanan sorun olduğu için pek cevap bulamayacak bir sorun gibi gözüküyor o yüzden bu sorun üzerine gideceğim ve eğer çözersem buraya yazacağım, 3 konuda çözülmüş olur bu şekilde umarım çözebilirim. :)