Kubuntu NTFS diskte okuma-yazma yaparken "Permission Denied" Hatası

Başlatan gnukarabatak, 24 Temmuz 2014 - 14:12:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gnukarabatak

NTFS dosya sistemine sahip Depo isimli bir disk bölümüm var. Firebird veritabanımda bu Depo içinde. FlameRobin isimli veritabanı aracıyla bağlanmaya kalktığımda "Permission Denied" Hatası almaktayım. Bayağı bir şey denememe rağmen çözüm olmadı. Bu NTFS bölümüne rahatlıkla yazıp okumam lâzım. Öbür türlü mecburiyetten windowsu kullanmak istemiyorum.

Fstab için şu şekilde

/etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

#Entry for /dev/sda7 :
UUID=d51d105a-c3fe-4421-b51e-496a6e08fc8f       /       ext4    errors=remount-ro       0       1
#Entry for /dev/sda1 :
UUID=EC7427187426E554   /media/Sistem_AyrM_DM_1ldM_DM_1 ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8     0       0
#Entry for /dev/sda4 :
#UUID=36BE459E3D641E09  /media/gnukarabatak/Depo        ntfs-3g defaults,nosuid,nodev,locale=tr_TR.UTF-8        0       0
UUID=36BE459E3D641E09   /media/gnukarabatak/Depo        ntfs-3g rw,auto,user,fmask=0022,dmask=0000,exec 0 0
#Entry for /dev/sda2 :
UUID=EEB0023BB0020B33   /media/sda2     ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8     0       0
#Entry for /dev/sda5 :
UUID=a1f32d9d-613f-465f-9673-17e8c2192d9c       none    swap    sw      0       0

Depo kısmının orijinal halini # işaretine aldım. Altında olan ise benim denediğim.

Ayrıca ne işe yaradığını bilmediğm :) blkid çıktısını da ekliyorum

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ sudo blkid
/dev/sda1: LABEL="Sistem AyrM-DM-1ldM-DM-1" UUID="EC7427187426E554" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: UUID="EEB0023BB0020B33" TYPE="ntfs"
/dev/sda4: LABEL="Depo" UUID="36BE459E3D641E09" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: UUID="a1f32d9d-613f-465f-9673-17e8c2192d9c" TYPE="swap"
/dev/sda6: LABEL="LinuxSistem" UUID="4b41366f-eb6b-4d2c-b0cd-eb30d2980fe6" TYPE="ext4"
/dev/sda7: UUID="d51d105a-c3fe-4421-b51e-496a6e08fc8f" TYPE="ext4"
/dev/sda8: UUID="175679a3-a896-4961-a672-8e42d08a65d7" TYPE="ext4"                                                                                 

İlk resimde kullandığım veritabanı aracından aldığım hatanın görüntüsü var. İkinci resimde de Depo kısmının değiştiremediğim izinler ekranın görüntüsü var.

Forumda yazılanlarda dahil birçok şey denedim ama işe yaramadı. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

tefoski

- Yetkili kullanıcı ( root ) hakları ile dosya gezginini açın,
- root - yetkili kullanıcı olarak Depo isimli disk bölümünde,
- " Belgelik " vb. bir isimle bir klasör oluşturun,
- oluşturduğun klasörün sahipliğini " kullanıcı " 'ya verin,
- ilaveten, isterseniz klasörü paylaşıma açın,
- ihtimal,bu klasörle ilgili "Permission Denied" hatası ALMAYABİLİRSİNİZ...
BirDost

gnukarabatak

Dediklerinizi harfiyyen yaptım fakat yine aynı hata. Ancak yeni açtığım NTFS üzerindeki klasörün sahipliğini ve yetkilerini değiştirmede sıkıntı yaşamadım. Görüntü aşağıdaki gibidir.

arpia

sudo fdisk -l | grep NTFS
cat /etc/fstab
ntfs-3g --version

çıktılarını görebilir miyiz?

gnukarabatak

sudo fdisk -l | grep NTFS
[sudo] password for gnukarabatak:
/dev/sda1   *        2048      718847      358400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          718848   307199999   153240576    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4       614400000   976773119   181186560    7  HPFS/NTFS/exFAT

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

#Entry for /dev/sda7 :
UUID=d51d105a-c3fe-4421-b51e-496a6e08fc8f       /       ext4    errors=remount-ro       0       1
#Entry for /dev/sda1 :
UUID=EC7427187426E554   /media/Sistem_AyrM_DM_1ldM_DM_1 ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8     0       0
#Entry for /dev/sda4 :
#UUID=36BE459E3D641E09  /media/gnukarabatak/Depo        ntfs-3g defaults,nosuid,nodev,locale=tr_TR.UTF-8        0       0
UUID=36BE459E3D641E09   /media/gnukarabatak/Depo        ntfs-3g rw,auto,user,fmask=0022,dmask=0000,exec 0 0
#Entry for /dev/sda2 :
UUID=EEB0023BB0020B33   /media/sda2     ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8     0       0
#Entry for /dev/sda5 :
UUID=a1f32d9d-613f-465f-9673-17e8c2192d9c       none    swap    sw      0       0

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ ntfs-3g --version
ntfs-3g 2013.1.13AR.1 external FUSE 29

arpia

sudo apt-get install ntfs-config
sudo ntfs-config

Program açılınca yazma desteğini etkinleştiri tıklayıp deneyebilirsiniz.

gnukarabatak

ntfs-config uygulamasını daha önceden de denemiştim. Şimdi kaldırıp yeniden kurdum, fakat değişen birşey yok. ntfs-config pencere görüntüsünü aşağıda veriyorum. Diğer görüntüde sudo nautilus ile açıp Grubu kısmını gnukarabatak olarak değiştirmeye çalıştığım pencere. Değiştirme girişiminde tekrar root oluyor

arpia

Peki bu disk üzerine normal şartlarda hiç dosya oluşturup silemiyor musunuz?
Yoksa sadece program bağlanırken mi sorun çıkarıyor. Yanlış tarafı kovalıyor olmayalım.

Buna da göz atarsınız.
http://askubuntu.com/questions/77655/how-do-i-enable-ntfs-write-support

gnukarabatak

Disk üzerinde rahatlıkla dosya oluşturulup silinebiliyor. Bunu ntfs-config kurulu olmadan da yapılabiliyordu. Ben normal ext4 dosya sistemi olan disk üzerine bir yazma engeli ile karşılaştığımda ilgili klasörün sahipliğini değiştirip problemi çözüyordum. Şİmdi sahipliğini değiştirme işini sistem yapmaya izin vermiyor. Ancak anlamadığım Dolphin dosya yönetici içinden bana ntfs disk üzerinde her işi yaptırıyor, Ancak FlameRobin programıyla bu işe izin vermiyor. (sudo flamerobin şeklinde de deneme yaptım değişen bir şey yok).

arpia

Alıntı yapılan: gnukarabatak - 25 Temmuz 2014 - 15:28:52
Disk üzerinde rahatlıkla dosya oluşturulup silinebiliyor. Bunu ntfs-config kurulu olmadan da yapılabiliyordu.
Sisteminiz kurulduğunda ntfs-3g ile beraber geldiği için zaten yazıp çizmeniz lazım, tersik var mı diye kontrol ediyoruz :)

Alıntı yapılan: gnukarabatak - 25 Temmuz 2014 - 15:28:52
Ben normal ext4 dosya sistemi olan disk üzerine bir yazma engeli ile karşılaştığımda ilgili klasörün sahipliğini değiştirip problemi çözüyordum. Şİmdi sahipliğini değiştirme işini sistem yapmaya izin vermiyor.
ext4 farklı ntfs farklı. NTFS üzerinde öyle bir hükmümüz yok. Bu yüzden bu tip değişiklikler yapamazsınız.

Programla alakalı olduğunu düşünüyorum ama program konusunda fikrim olmadığı için elimden başka bir şey gelmiyor ne yazık ki. Konuya hakim yada tecrübesi olan bir arkadaşımız yardım edecektir.

heartsmagic

ls -ld /media/gnukarabatak/Depo
ve
ls -ld /media/gnukarabatak/Depo/nerede_bu_veritabanı

çıktıları ne diyor?

@arpia'nın dediği gibi NTFS bölümlerde doğrudan o şekilde yazma, çizme izni verilmiyor. Olayı en kötü fstab üzerinden halledebiliriz, orada da tüm dosya ve dizinler örneğin 777 olarak ayarlanmış olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gnukarabatak

Biraz geç oldu kusura bakmayın.

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ ls -ld /media/gnukarabatak/Depo
drwxrwxrwx 1 root root 20480 Tem 29 22:31 /media/gnukarabatak/Depo

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ ls -ld /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri/
drwxrwxrwx 1 root root 152 Tem 29 23:47 /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri/

Düzenleme :Eklenti

Hocam iş çözülsünde 777 de olursa olsun, full açık olsun önemli değil :)

heartsmagic

İzinler "tamamen" verilmiş gibi görünüyor :) Şu an zaten 777 şeklinde.
touch /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri/deneme
dediğinde sana ne diyor sistem? Eğer mızmızlanmadan dosya oluşturuyorsa şu durumda izinlerle alakalı bir durum yoktur, @arpia'nın söylediği gibi uygulama temelli bir sorun da olabilir.

gnukarabatak

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ touch /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri/deneme

Sıkıntı çıkarmadan deneme isimli  bir dosyayı oluşturdu. Kullandığım flamerobin 0.9.3 sürümünde.  Zaten tam kararlı bir sürüm değil. Ama ilginçtir bu programın windows sürümü ile linux sürümünü farklı geliştirmişler. Örneğin win sürümünde fieldların açıklaması eklenebilmesine rağmen linux sürümünde bu özellik yok. Bu son denemeden de anlaşıldığı üzere programın kendine has dosya erişim parametreleri kullanması bu sorunu oluşturuyor zannedersem. Hepinize yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Sayenizde yeni birşeyler daha öğrenmiş olduk :)

heartsmagic

İki şeyi merak ediyorum:

1. Sistemde firebird kullanıcısı mevcut mu? Gerçi izinler 777.
2. Bu veritabanı ntfs olmayan bir bölümde denendi mi, denenebilir mi?

gnukarabatak

1. Sistemde firebird sonradan kuruldu. Kurulurken varsayılan kullanıcısı SYSDBA için yeni şifre girişi yapılıyor. Bu yapıldı. Eğer sorduğunuz linux kullanıcısı ise onu bilmiyorum. Sistemde sadece gnukarabatak kullanıcısı mevcut ve bu kullanıcı ile tüm işlemler yapılıyor.

2. Bu veritabanını ext4 olan kısımda denedim, hiç sıkıntı vermeden çalışıyor. Yalnız ext4 kısımdaki veritabanının bulunduğu dizinin sahipliğini root dan gnukarabatak'a çevirip o şekilde veri işlemlerini flamerobin programıyla sıkıntısız halledebiliyoruz.

Diğer mesajlarımda da ekran görüntülerini gösterdiğim sahiplik durumunu ntfs olan kısımda root dan gnukarabatak'a çeviremiyorum. Zaten bunu yapamadığım için program bu yüzden  "Permission denied" hata mesajını veriyor ve yazma ve okuma işlemi yapamıyorum. Bayağıda birşeyler denedim, birazda karıştırmış da olabilirim, yani biraz işler çorba olmuş olabilir :)

arpia

heartsmagic

grep firebird /etc/shadow
ne diyor?

Şimdi, bana izin sorunu hâlâ bir garip geliyor zira cidden her türlü izin verilmiş durumda o bölüme. Kısacası sen kendi kullanıcınla o bölüme rahatlıkla yazıp çiziyor olabilmen lazım. Fakat, ilgili uygulama izinlere değil de, sahipliğe bakıyorsa o zaman iş değişebilir belki. Bu durumda da @arpia'nın yönlendirdiği gibi uid parametresi ile bağlamayı bir deneyebilirsin. Normal kullanıcı uid'i sanırım 1000'dir eğer ilk kurulumdaki kullanıcıysa.

gnukarabatak

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ grep firebird /etc/shadow
grep: /etc/shadow: Erişim engellendi

Düzeltme: Ekleme

Birde sudo ile denedim

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ sudo grep firebird /etc/shadow
firebird:!:16274::::::

kalkan1973

Diski windiws yüklü bilgisayara tak... Sağ tık ÖZELLİKLER. Ardından GÜVENLİK sekmesine gel. Burada Administrator yazan yere tıkla. Ortada İZİNLER düğmesine tıkla. İZİN VER yazısı altında TAM DENETİM de dahil olmak üzere tüm seçenekleri işaretleyip UYGULA + TAMAM.

Bunu kolayca yaparsan tüm LİNUX OS X sistemlerde OKUMA - YAZMA denetimine sahip olursun...
Evde İşte her yerde Linux

heartsmagic

@gnukarabatak, firebird kullanıcısı varmış, şimdi bunu neden sorduğumu hatırlamam lazım :) Sanırım adı geçen uygulamanın sahipliklerinin buna göre ayarlandığını görmüştüm Google'da. Sen bir chown meselesini hallet bakalım, ardından düzelmezse o konuyu tekrar araştırırız.

gnukarabatak

@kalkan1973;
Söylediklerini birer birer uygulayarak windows kısmında Güvenlik sekmesinde Depo diskinin alt dizinleri ile birlikte özellikle "Everyone" kullanıcısına tüm yetkileri tanımladım. Yetki uygulandığına emin olduktan sonra Kubuntuya geçtim. Flamerobin ile veritabanı dosyama erişmek istediğimde yine "Permission denied" hatası geldi. Yani değişen * bir şey olmadı.

@heartsmagic;
chown ile yaptığım denemeyi aşağıda sizlere sunuyorum. chown komutunun direktiflerini hata vermeden kabul ediyor, lâkin sahiplikde herhangi bir değişiklik olmuyor (firebird kullanıcısı yerine gnukarabatak ile de denedim.)

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ sudo chown firebird /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri
gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ ls /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri -l
toplam 2456
-rwxrwxrwx 1 root root       0 Ağu  1 01:41 deneme
-rwxrwxrwx 1 root root 2514944 Tem 25 17:53 isveri.fdb

Düzeltme : İmla.

ironic

sudo chown -R  firebird: firebird  /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri/

gnukarabatak

gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ sudo chown -R  firebird:firebird  /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri/
gnukarabatak@kubuntu-evim:~$ ls /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri/ -l
toplam 2456
-rwxrwxrwx 1 root root       0 Ağu  1 01:41 deneme
-rwxrwxrwx 1 root root 2514944 Tem 25 17:53 isveri.fdb

Değişen bir şey olmadı.

ironic

fstab dosyanızı aşağıdaki şekilde düzenleyin.
Alıntı Yap
UUID=36BE459E3D641E09   /media/gnukarabatak/Depo        ntfs-3g rw,auto,user,fmask=0022,dmask=0000,exec,permissions 0 0

daha sonra bu bölümü sistemden ayırıp yeniden bağlayın. Son olarak aşağıdaki komutu  verin.

sudo chown  firebird: firebird  /media/gnukarabatak/Depo/Projelerim/isverileri/isveri.fdb