[Çözüldü] harici disk takılıyken error: no such device grub rescue> hatası

Başlatan b.ilker, 23 Temmuz 2014 - 22:41:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

b.ilker

Merhabalar
Dizüstü bilgisayarıma format attıktan sonra  "error: no such device ab0eb044-8d0e-4f2a-8a08-6119a0c7434b. grub rescue>" hatasını almaya başladım. Nedir ne değildir diye araştırmaya yaptığımda genellikle Wubi ile kurulumlarda yaşanan bir hata olduğunu öğrendim. Ancak ben format sırasında dizüstü bilgisayarımdan harici sabitdiskimi çıkarmamışım (sonradan farkına vardım). Diski çıkararak yeniden başlat yaptığımda hem grub ekranı geliyor, hem de sistem açılıyor (bir sorun yok).

Benim sorum şu olacak; harici diskim takılıyken bu hatayı bertaraf etmenin bir yolu var mıdır? Bu sorun harici diskime bir zarar verir mi?

sudo blkid
çıktısı şöyle;

/dev/sda1: LABEL="Sistem AyrM-DM-1ldM-DM-1" UUID="24F25821F257F610" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: UUID="6E36627D366245E5" TYPE="ntfs"
/dev/sda5: TYPE="swap"
/dev/sda6: UUID="0fb574e6-b4cb-4d07-bd43-bb84bb0debf5" TYPE="ext4"
/dev/sr1: LABEL="Avea Modem" TYPE="iso9660"
/dev/sdd1: LABEL="SAMSUNG" UUID="D0FED7B8FED79556" TYPE="ntfs"

şimdiden teşekkürler

heartsmagic

Tam oturmadı kafamda sorun. Şimdi, mevcut bir Linux kurulumu vardı, sen diski biçimlendirdin ve yeniden Linux kurdun? Haliyle her şey yeniden kuruldu ki buna Grub da dahil. Bu hata harici disk ne zaman takılıyken ortaya çıkıyor? Harici diskten makineyi açmaya çalıştığında mı? Yoksa harici disk takılıyken sistemi normal şekilde açmaya çalıştığında mı? BIOS üzerindeki açılış önceliği nereye ayarlı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

b.ilker

Alıntı YapTam oturmadı kafamda sorun. Şimdi, mevcut bir Linux kurulumu vardı, sen diski biçimlendirdin ve yeniden Linux kurdun? Haliyle her şey yeniden kuruldu ki buna Grub da dahil. Bu hata harici disk ne zaman takılıyken ortaya çıkıyor? Harici diskten makineyi açmaya çalıştığında mı? Yoksa harici disk takılıyken sistemi normal şekilde açmaya çalıştığında mı? BIOS üzerindeki açılış önceliği nereye ayarlı?

@heartsmagic

aynen söylediğiniz gibi yeni Ubuntu kurulumunu yaptım.Grub da dahil herşey yeniden kuruldu. Harici disk usb ile makineye bağlıyken sistemi normal şekilde açmaya çalıştığımda bu sorun meydana geliyordu.
BIOS önceleği dediniz, hemen baktım gerçekten de harici hdd, sabitin üzerine konumlandırılmış (muhtemelen ben yaptım bunu). Usb ile format sırasında yapmıştım galiba, tamamiyle benim hatammış yani=)

Sorun şuan çözüldü, çok teşekkür ederim.