[Çözüldü] 4 gb Ram 3.8 gözüküyor

Başlatan don_joganss, 23 Temmuz 2014 - 10:56:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

don_joganss

Arkadaşlar merhaba ubuntuyu daha 2 gündür kullanıyorum ve 4 gb olana bilgisayarım ubuntuda 3.8 gözüküyor bu normal mi?
''Belki hiçbir şey yolunda gitmedi; ama hiçbir şey de beni yolumdan etmedi!"

neynefes

Hocam hiçbir zaman kağıttaki yazanı sistemde göremezsiniz. Ubuntu  ile alakalı değil. Bütün sistemlerde böyledir.

don_joganss

Hocam ama windowsta 4 gb ram gözüküyordu tam olarak.Acaba bilgisayarda mı sıkıntı oldu ki normal mi.?

neynefes

Windows ta da gözükmez.

Bilgisayarınızda bir sıkıntı yok normal merak etmeyin :-)

don_joganss

Peki hocam normal diyorsan problem yoktur.  :) cok teşekkür ederim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2014 - 12:58:08

Hocam aynı bilgisayardan kardeşimde de var onda win 8 var tam 4 gb gözüküyor istersen foto koyabilirim hocam...

bugra9

Sabit disk,  bellek gibi depolama birimlerini üreten firmalar, 1kb = 1000b, 1mb = 1000kb, 1gb = 1000mb oranlarına göre hesaplama yaparlar.
Ama kullandığımız bilgisayarlar,  üzerindeki işletim sistemleri ve çalışan programlar, 1kb = 1024b, 1mb = 1024kb, 1gb = 1024mb oranlarına göre hesaplama yapar.

Tüm fark bu hesaplama sisteminden kaynaklanmaktadır. Senin 4GB ramin aslinda 4000000000 baytdır. Bunu da bilgisayarlar 3.815GB olarak çevirir.
Doğrusu da 3.815GB olmasıdır. Eğer windows da farklı görünüyorsa o windows'un hatasıdır. Windows'a sistem değerlerini gösteren bir yazılım yüklersen, onda da 3.815GB yazdığını görürsün.

arpia

Onboard ekran kartınız varsa o kullanıyordur.

don_joganss

Evet on board ekran kartim var hocam... degerli bilgiler icin teşekkür ederim hocam çok sagolun

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Temmuz 2014 - 18:08:35

Windows sistem degerlerinde de 4 gb gözüküyor hocam...

neynefes

Ben de ki görüntü

[eklenti yönetici tarafından silindi]

don_joganss

Abi bende tam 4 gb o iste :-) kullanılabilir falan yazmıyor.

neynefes

Neyse uzatmaya gerek yok :-)  sisteminizde hiçbir Problem yok merak etmeyin görüyorsunuz yukarda arkadaşta uzun uzun anlatmış. :-)

7hr33l3t73r

Konu hakkinda  biraz aydinlanmakta fayda var aslinda.
Eski x86-32bit mimarili işlemciler en fazla 4GB'a kadar belleği adresleyebiliyorlar.
4GB üstü RAM için PAE (Physical Address Extension – Fiziksel Adres Genişletmesi ) eklentisi olan işletim sistemi çekirdeği yüklemek gerekiyor.
Mesala ben ArchLinux kullaniyorum 32 bit surumunu.Dizustu bilgisayarim da 4GB ram var ama sistem 3GB olarak goruyor.Biraz arastirdiktan sonra ArchLinux pae eklentili cekirdegini kullanici deposunda sunuyormus ve ben cekirdegi oradan kurulum yapinca artik benim dizustu bilgisayarim bellegi tam olarak gormeye basladi.
dc -e '[q]sa[ln0=aln256%Pln256/snlbx]sb207356256404211981204295703670388snlbxq'
https://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/nasil-akillica-soru-sorulur.html

don_joganss

@neynefes teşekkürler biraz boş oldu konu ama kusura bakmayın, bilmiyordum,  teşekkür ederim...

arpia

Aydınlanalım ama 32-32 bit işlemciler 4gb destekliyor, demek oluyor ki 32 bit işlemcim ve 4 gb ram'im varsa sorun yok. Ki artık o işlemciler ile alakamız yok, arkadaşın işlemcisi 32 bit bile olsa 64 GB RAM'e kadar destekliyor. Verdiğiniz örnekte zaten işletim sistemiyle alakalı, pae ile çekirdeğinize destek getirmişsiniz. Aydınlandık güzel fakat aynı isimleri kullanan donanımları konuşuyorz fakat konu biraz farklı. Bu başlıkta muhtemelen tümleşik ekran kartı ram kullanıyor. Kullanılan aşağı yukarı 200 mb ram'e bakıyoruz nerede diye.

Kendi adıma bilgiler için teşekkür ederim fakat başlığı açan arkadaşın sorusu ile pek alakalı olmadı.

don_joganss

Eyvallah hocam verdiğin bilgiler için sanada teşekkür ederim :) ...

heartsmagic

Çözülen konularımız için: cozuldukonusu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

if