[Çözüldü] 8.10 wireless kurulumu

Başlatan atakn, 31 Ekim 2008 - 22:31:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HAL9000

Herkese merhaba, wireless sonunda çalıştı.

Son mesajdan bu yana çok sorunlu bir gece geçirdim  8) Ubuntu 8.10 ile bayağı bir cebelleştim. Cable ethernet kullandığım için wireless sorununa bir ara vereyim, kamera ile uğraşmaya karar verdim. Kameram microdia olduğu için http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3086.0.html bölümünde yazanları yaptım. Kamerayı tanıtmaya uğraşırken, yeni kernel yükledi (derledi sanırım, biraz acemiyim) laptop wireless simgesi ışığının yandığını gördüm ve şaşırdım. Wireless çalışmıştı. Fakat microdia sürücülerini yüklerken, make komutu çalışmadı. Aradığım yabancı forumlarda linux-headers sorunu olduğunu belirtti. Ben de linux-headers'la ilgili tüm dosyaları synapticden yükledim. Restart yaptım, gruba server kernel seçeneği yerleşti ve sistem açılmadı. Root'la ilgili bir sorundan bahsediliyordu. Generic'den açınca çalıştı, bu seferde kablo etherneti tanımadı. Linux-headersla ilgili önceden yüklediğim bazı dosyaları kaldırdım. Ethernet çalıştı ve wireless da çalıştı.

Şu andan Microdia make komutu ise çalışmıyor. Sürücüyü derlemek için make komutunu verdiğimde: (derken şu anda çalıştı, çok ilginç  :D saat: 19:10, 6 Kasım 2008)

Canlı yayın gibi oldu ama  8), bu iletiyi yazarken yeniden denedim. Fakat şu anda http://www.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3086.0.html adresinde bulunan

sudo insmod ./microdia.ko komutunu veriyorum karşılında:

hal9000@hal9000-laptop:~/microdia/microdia$ sudo insmod ./microdia.ko
[sudo] password for hal9000:
insmod: error inserting './microdia.ko': -1 Unknown symbol in module

çıktısını alıyorum. Çözümleri tartışmak içim sanırım usb microdia kamera bölümünden devam etmek gerekiyor, forumda ilgili yere bu iletinin kamera bölümünü yeniden açacağım.
HAL9000 system standby

HAL9000

Kamera sorununu da çözdüm  8) Sayın erginemr'in daha önce verdiği çözümü uyguladım:

Alıntı yapılan: erginemr - 30 Ağustos 2008 - 23:31:31
Peki o zaman. Komut silsilesi şu şekildeydi:
sudo aptitude install kernel-package linux-source build-essential git-core exuberant-ctags cheese
git clone http://repo.or.cz/r/microdia.git
cd microdia
make
sudo insmod ./microdia.ko
cheese

Ama sondan bir önceki komut, şu hatayla patlamıştı:
insmod: error inserting './microdia.ko': -1 Unknown symbol in module

http://groups.google.com/group/microdia/web/testing-microdia-driver-draft
adresinde sorunun kaynağı ve çözüm önerisi olarak şu üç şık verilmiş:

1. microdia.ko modülü, o an yüklü olmayan başka bir modüle bağımlı olabilir. Hangi modül olduğunu görmek için "dmesg | less" komutu ile çekirdeğin verdiği son mesajları inceleyin. Örneğin, videodev ve compat-ioctl32 modülleri de gerekiyorsa, önce bunları yükleyin:
sudo modprobe videodev
sudo modprobe compat-ioctl32
sudo insmod microdia.ko

HAL9000 system standby

erginemr

Çok dinamik, heyecan dolu bir mesaj olmuş.  :D Ama mutlu sonla bitmiş.  8)

atakn

Alıntı yapılan: eparoiva - 04 Kasım 2008 - 01:50:09
@atakn, selamlar.

terminal'e girip "sudo gedit /etc/NetworkManager/nm-system-settings.conf" (tırnak işaretleri olmadan) yazarsanız karşınıza bir metin düzenleyici çıkacaktır. Bu metin düzenleyicide "[ifupdown]" ifadesinin altındaki "managed=false"(tırnak işaretleri yok) yazan kısmı "managed=true"(tırnak işaretleri yok) olarak değiştirip PC'nizi tekrar başlattığınız takdirde sorununuz ortadan kalkacaktır. Bundan sonra network manager'a sol tıkladığınızda wireless network'leri rahatça görebilirsiniz.

Dediklerinizi yaptım, fakat değişen hiçbirşey olmadı.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Kasım 2008 - 09:37:40
@atakn, senin kart yapılandırılmamış gibi duruyor. Atheros için eksik bir şeyler var sanırım. Zira kablosuz desteği olan bir kart görünmüyor senin çıktılarında.

Gönderdiğim resimden benim çıkardığım, kartın göründüğüydü. Daha önce madwifi'yi denemiştim 8.04'te bir faydası olmamıştı. MS Wireless Driver ile de denedim dediğim gibi.

Sanırım 'şimdilik' bir çözümü yok  :(

heartsmagic

@atakan Atheros'un çalışıyor olması lazım. Sen gerekli şeyleri yaptın mı? Daha önce de sordum ancak ne yaptığını söylediysen de tam olarak anlamadım ben.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bobincom

@eparoiva çok teşekkür ederim, çözümün bende işe yaradı.. :D

atakn

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Donan%C4%B1m

adresinde verilen talimatlar/sürücüler sayesinde wireless bağlantı kurmayı başardım.  :D :) :) :)

Herkese çaba ilgileri için teşekkürler....

heartsmagic

Acayip bir başlık oldu, dört kişi sorun yazıp sonra çözmüş, darısı diğer sorunlu arkadaşların başına :)
Etiketleyip, kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.