freedos bilgisayara ubuntu kurulumu

Başlatan isamert, 22 Temmuz 2014 - 03:12:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

isamert

başlıkta tam derdimi anlatamadım ama birkaç soru birden soracağım.

* alacağım dizüstü bilgisayar freedos kurulu olarak geliyor.(yani kurulu gelen bir windows yok, rahatız) her şey için ubuntuyu kullanmak suretiyle yanına windows kurup oyun için kullanmak istiyorum(belki bir de yazdığım programları windows'a uyarlamak). kurulumu yaparken uefi tercih etmeli miyim? ubuntu'nun uefi ile arası  iyi değil diye biliyorum. nasıl bir kurulum yolu izlemeliyim? ya da şöyle diyeyim uefi'yi tercih etmeden ubuntu ve windows'u kurabilir miyim?

* alacağım bilgisayarın 8 gb ssd'si var. ubuntu 5 gb istiyor en az kurulum için. kurulumdan sonra ofis programları vs. kaldıracağım. bu durumda ubutuyu tamamen ssd'ye kurup, /home dizinini normal hdd'ye bağlayarak kullanmak mantıklı mıdır? ya da nereleri ssd'ye bağlamalıyım? yoksa ssd'yi fazla kullanmayacağım windows için mi bırakayım? swap alanı ayırmayı düşünmüyorum, 8 gb ram var.

* lenovo ideapad Y510P almayı düşünüyorum, önceki ubuntu sürümlerinde sorun çıkarıyormuş baya fakat 14.04'ten sonra bir sorun göremedim. kullanan var mı? durum nedir?

herhangi birini yanıtlayabilirseniz çok mutlu olurum, şimdiden teşekkürler.

neynefes

8 GB SSD dediğiniz. Hibrit hdd ise SSD bölümlemesi yapamazsınız. Otomatik çok kullanılan dosyaları oraya atar.

Ubuntu ve Win8.1 'i UEFI ve dualboot olarak kullanıyorum herhangi bir sıkıntısını görmedim sizin sisteminizde de zannetmiyorum sıkıntı çıkacağını.

Kurulumu yapmadan şu sıkıntılar çıkar demek ne kadar doğru bilmiyorum. Aynı makinelerde kurulum yapılmasına rağmen birinde çıkıyor  birinde çıkmıyor.

Çift kurulum yapacaksınız da önce Windows sonra Ubuntu kurulumu yapın.

isamert

Disk Kapasitesi: "1 TB SATA HDD / 8 GB SSD Hybrid HDD" diyor özelliklerinde. yani dediğiniz şekilde olacak o zaman? peki ben disk tablosuna baktığım zaman nasıl bir şey göreceğim? yani tek bir 1 tb'lık birim var 8 gb ssd'yi de kafasına göre bilgisayar mı ayarlıyor olacak? bunun için ubuntu'da vs. özel bir ayar gerektirecek bir şey var mı? çok uzağım bu ssd konusuna.

neynefes

Hibridler de bildiğim kadarıyla sistem onu görmüyor. Hdd sık kullanılan dosyaları SSDye aktarıyor. Ubuntu tarafında bir ayar yapıldığını zannetmiyorum ama bilgili arkadaşlar cevap verebilir.