Ubuntu 14.04 AMD ATI HD 5650M Problemi

Başlatan EOPEACE, 22 Temmuz 2014 - 02:09:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

EOPEACE

Yıl oldu 2014 laptop eskidi, sorun çözüldümü diye merak ettim :) Bende ati hd 5650m/intel hibrit grafik kartı olan casper marka laptop var. Ben bu atiyi ubuntuya tanıtamadım gitti, eskiden oyun yoktu diğer işlerimi görüyordu intel ekran kartı ubuntuda diğer taraftan windows ile oyunlara ulaşıyordum fakat yavaş yavaş oyunların steam vasıtasıyla linuxe gelmeye başlamasıyla(dota gibi) windowsu tamamen kaldırası geliyor insanın :P
Ama ne yazikki intel tahmin edeceğiniz üzere dota vb. oyunlarda çok kasıyor(x-swat sonrası epey iyileşme oldu fakat oynanmaz, gideri yok kısacası ;))

Bazı markalarda sanırım biosda ayar oluyormuş, bende öle bir şey yok :(, bios çok kısıtlı sadece saat vb. yada boot önceliğini değiştirebiliyorum. Ayrı bir bios yükleyerek(mümkünse) bu gpu kapama ayarını yükleme imkanımız varmı. Çünkü geçen bir sitede biosa olmayan hibrit özelliğini hackleyerek nasıl eklenildiğini anlatan bir site gördüm fakat çok karışıktı(onboard ekran kartı ve harici varmış sistemde fakat geçiş yokmuş bu adam hackleyerek geçişi sağlıyor).
Benim pilde bozuk laptopun 5 dakika ancak dayanıyor, benim powersave modu intel ekran kartına hiç ihtiyacım kalmadı bunu laptopdan söküp atabilmemin yolu varmı  :P

Eğer bu bios olayı olmuyorsa en baştada dediğim gibi ben denk gelmedim ama yabancı forumlarda vb. ati kapalı sürücüleri çalıştırmayı başaranlar olmuşmu, bu foruma baktımda görmedim gözümden kaçtıysa uyarın lütfen :)

Ne yapmamı istersiniz, sizce nvidia 850-860m gpulu(hibrit degil allaha şükür) bir laptop alırsam linuxda oyunları kaldırırmı yani steamOS bile çıktı oyunların devamı gelcek belli ve ben windows kullanmakta istemiyorum. Sizce bu işe girmelimiyim :)

neynefes

Ati konusunda birşey diyemeyeceğim ama Nvidia'lı bir Laptop aldığınızda da yine hibrit olayı olacak :-)  GTX 850-860M ekran kartlı Laptop alacaksınız da 5000 TL'yi gözden çıkartmanız gerek :-) steamOs konusunda bende ümitliyim. Çok başarılı büyük oyunlar geliyor ve gelmeye devam edecek umarım.

EOPEACE

@neynefes
İlginiz için teşekkürler :) ama son ümidimi  keybettim şuan  :P şuan piyasadaki tüm cihazlar hibrit gpuyamı sahip emin misiniz? çünkü bazı markalar bir * bulmuş gibi "piliniz artık bitmeyecek" şeklinde reklamlarla göz boyuyor... bazı markalarda bu reklamları görmüyorum bende yoktur diye düşünüyordum, araştırmak lazım bir daha. Ayrıca monster'da 860m'li model indirimde 2.500 tlye kadar düşmüş durumda, diğer markalardada 3000-3500tl civarına gtx 850-860m model laptoplar bulmak mümkün, fiyatları kontrol etmiyorsunuz sanırım çünkü bende son 1 aya kadar pek bakmıyordum yeni yeni araştırmaya başladım almayı düşündüğüm için.  ;D
Sonuçta valve peşini bırakmayacak bu işin özelliklerini tam kullanabileceğim bir laptop varmı acaba?  ???

neynefes

Hibridler de olay grafik yüklü işlem yapmadığınız zaman işlemcinin grafik arabirimi üzerinden çalışıp güc tüketimini azaltıyorlar. Ağır yük altına girdiklerinde ekran kartı devreye giriyor ve başarımı artırıyor. Linux tarafında bumblebee ve prime kurulumu ile bu kartlar  arasında manuel geçiş yapıyorsunuz.

Ayrıca fiyat konusunda Gigabyte'in çift ekran kartlı Laptopu aklımda kalmış :-)  beni mest etmişti de :-)

Uyum konusunda Ubuntu'nun onayladığı ürünler var ama kesin birşey söylemek ne kadar doğru olur bilmiyorum.

EOPEACE

@neynefes
Nvidia'da nasıl bilmiyorum fakat benim ati laptop'ta kendi kendine bu geçişi yapmaktan ziyade bir tuş var oradan ben ayarlıyorum duruma göre film izleyeceksem vb. durumlarda intel geçiş yapıyorum(-dum).

heartsmagic

Şu an 14.04 depolarında da olan fglrx sürücüleri (pxpress ile) kartlar arasında geçişe müsaade etmiyor mu sana? Sorun mu yapıyor sürücüler?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

EOPEACE

@heartsmagic
Evet, 14.04 yeni çıktığı zamanlar mayıs başları gibi denemiştim bir kaç kere fakat low-graphic hatası almıştım bunuda ancak "xorg.conf"(yanlış olabilir emin degilim) bu dosyayı kaldırarak masaüstüne anca ulaşabildim. Ama başarıya ulaşan bir kullanıcı varsa bu yol ile nasıl yaptıgına dair link verirseniz tekrar deneyebilirim seve seve çünkü 1 kod bile eksik girdiysem eger o yüzden low-graphic hatası almış olabilirim...Ama sanırım genelde ati-ati hibrit pc yada minimum ati6000serisi-intel için çözüm oluyor bu pxprees sadece.(Emin değilim fakat ortak yönleri böyleydi yani ati5000-intel hibritlilerde başarılı olan görmedim.)

İlgilendiğiniz için teşekkürler :)

heartsmagic

En güzel ve güncel kaynak sanırım şu an ATI'nin kendi bağlantılarıdır:
http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Trusty_Installation_Guide

Eğer İngilizce sorun olmazsa açıklamalar oldukça güzel orada.

smt566

Bende de HP Pavillion DV6 serisi notebook var. Intel HD 3000 ve Ati HD 5650 hybird ekran kartına sahip. Windows 8 kullanırken ati sürücüsünü kurunca sıkıntı yoktu. Intel'e geçince siyah ekran veriyordu. Sadece Windows 7'de düzgün çalışıyordu. Bios güncelleme yaptım. Sorun halen aynıydı.İki ekran kartı arasında geçiş problemi var. Batarya ömrü bittiği için sadece ati'yi kullanmam benim için daha iyi olacağını düşündüm. Şuan Ubuntu 14.04 LTS 64 Bit kurdum. Ati 14.4 sürücülerini kurunca "Low Graphics Mode" hatası alıyorum. Forumda birçok konuyu araştırmama rağmen tam olarak sonuca ulaşamadım. Intel ekran kartı çalışıncada fare yanıp yanıp sönüyor özellikle unity penceresinde gözükmüyor ve uygulamaları sürüklerken kasıyor.Acaba Ati sürücülerini kurmadan, Intel'i iptal edip Ati'yi kullanmamın bir imkanı var mıdır?

if

Ekran kartlarını birbirinden bağımsız kullanma ve birinden diğerine geçme özelliği sadece sürücüye bağlı değil. BIOS, ACPI, "firmware" gibi açık kaynak geliştiricilerinin müdahalesinden çoğunlukla bağımsız bileşenler de etkili. Kimi bilgisayar da bu bileşenler sorun olmazken kiminde sorun oluyor.

Forumdaki konulardan edindiğim tecrübeme dayanarak Casper, MSI, Acer, HP Pavillion bilgisayar almanızı önermem.

lspci çıktısını bir görelim.

smt566

smtbs@SMTBS-PC:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 02)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express x16 Root Port (rev 02)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 02)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Mobile 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5000 Series]
02:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)
7f:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 02)
7f:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 02)
7f:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 02)
7f:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 02)
7f:02.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)
7f:02.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Reserved (rev 02)

heartsmagic

Şu ATI konusu kafamda tam canlanmıyor hâlâ. Bazı arkadaşlar fglrx-pxpress paketine ihtiyaç yok diyor ancak ben işkilleniyorum. fglrx beraberinde kurdu mu bu paketi?

smt566

Şuan açık kaynak sürücülerini kullanıyorum. Intel ekran kartını yani. Elle yada yazılım ve sürücüler kısmından ati sürücülerini kurunca "low graphics mode" hatası veriyor. Masaüstüne ulaşamadığım için komple fglrx sürücüsünü kaldırmak zorunda kaldım uçbirime girerek.Ayrıca "low graphics mode" ekranında normalde siyah fare imleci çıkıyor baktığımda videolarda fakat bende çıkmıyor terminalede düşmek için biraz uğraştırdı. Normal masaüstünde kasılma yok fakat uygulamaların üstüne gelince yada sistem ayarlarına girince fare sürekli yanıp yanıp sönüyor ve kayboluyor. Bazen görünmüyor. Şimdilik böyle idare edebiliyorum. Oyunlar için acaba windowstaki gibi yük binince ati ekran kartına geçme gibi şansı olabilir mi? Steamden herhangi bir oyunla deneyebilirim? Yoksa oyun çalıştırdığımda yine intel olarak mı kalacak tam olarak anlamadım. Masaüstünde HD 6850 ile Dota 2, CS Source gibi oyunları açık kaynaklı sürücüleri kullanarak açabiliyordum. Bu hybird ekran kartı biraz uğraştırıcak gibi gözüküyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Ağustos 2014 - 12:38:26

Ati'nin sitesinde son 14.4 sürücülerinde HD 5x serisini desktekliyor diye göstersede. Sürücüyü tam olarak kuramıyor yada tanımıyor ekran kartını. Bir keresinde yine elle yaptığım kurulumda masaüstüne düşmüştüm. Fakat ondada yine sürücü kurulmadan açıldı. Her şekilde intel'de çalışıyor. Bu "fglrx-pxpress" kurulup kurulmadığına terminalden bakabilir miyim?

heartsmagic

Elbette:
dpkg -l | grep fglrx-pxpress

Ancak şu an açık kaynak sürücüleri kullanıyorsan ve paketleri kaldırdıysan görmeyebilirsin. Bence kurup bir şansını dene yine:

sudo apt-get install fglrx-pxpress

Grafik kartına yük bindiğinde ATI'nin kendiliğinden kullanılması diye bir şey mümkün değil şu an ne yazık ki, senin elle geçiş yapman lazım Catalyst üzerinden.

smt566

Peki teşekkürler. Son kez deneyeceğim. Olumlu bir sonuç olursa yazarım.  :)

if

@smt566, kapalı kaynak sürücüyü kurduktan sonra masaüstüne düşemezsseniz ctrl+alt+f2 ile sanal uçbirimi açıabiliyor musunuz? Öyleyse pastebinit paketini kurun ve cat /var/log/Xorg.0.log | pastebinit komutunu uygukayıp çıktı olarak verilen bağlantıyı buraya geçin.