[Çözüldü] ubuntu kurulumu

Başlatan fatihk., 17 Temmuz 2014 - 23:52:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fatihk.

Arkadaşlar ben Ubuntu kurmak istiyorum linux da biraz acemiyim ben diskim 80 gb  diskimi  tamamen silip sildikten sonra  10 gb bir bölüm oluşturup  geriye kalan 70 gb lık başka bir bölüm oluşturmak istiyorum Linux ta acemi olduğum için tam olarak istdiğim  şeyi yapmadım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

fatihk.

usta buradaki bilgilere benzer bilgiler bende buldum ben diski tamamen silip 10 gb lık bir bölüme sistem kurmak kalan bölümü ise depolama amaçlı kullanmak istiyorum acemisi olduğum için pek yararı olmadı bunun teşekkür ediyorum yardımın için saolasın.

heartsmagic

Oradaki hangi kısmı anlamadın? Basit bir şekilde "Başka bir şey" dedikten sonra önce tüm disk bölümlerini silersin. Tutup bir 10GB bölüm ayırırsın Linux için, ext4 olur. Bir de takas alanı ayırırsın dilediğin miktar kadar, onun tipi takas (swap) olur. Geri kalan bölümde rahat hareket etmek için önce "uzatılmış bölüm" açar, altına da yedek bölümü oluşturursun. Eğer makinede sadece Linux olacaksa orayı da ext4 yapabilirsin.

Daha sonra kuruluma geçersin. İlk ayırdığın bölümü / olarak bağlarsın, yedek bölümü de /media/yedek olarak bağlarsın. Sistemi kurarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fatihk.

usta aynı anlattığın şekilde yaptım ancak 70 gb disk bölümü çıkmadı sadece 10 gb bölüm çıktı.

bytan

Kurulum sırasında /media/yedek gibi bir bağlantı noktası oluşturmadın mı? Yoksa bölümlemeyi mi yapamadın?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

fatihk.

usta dediğin gibi 10 gb bölüme / bağlantı noktasını verdim  takas alanıda oluşturdum 70 gb alana media bağlantı noktası nasıl veriliyor acaba.

tefoski

- Son kullanıcıların kurulum aşamasında en çok zorlandıkları konulardan birisi,
- kurulum esnasındaki disk yapılandırmasıdır.
- Özellikle diski yanlış bölümleme, işletim sistemini yanlış yere kurma gibi hatalar
- sık sık yapılır. İşte size adım adım disk yapılandırma ve
- Linux işletim sistemi kurma kılavuzu ;

Sudo edergi sayı 57 - Ubuntu tayfasından

http://sudo.ubuntu-tr.net/2014/04/12/ubuntu-turkiye-e-dergisi-sudo-57-sayi/
BirDost

fatihk.

teşekkür ediyorum verdiğiniz linkten dergiyi indirip anlatılanlar gibi yaptım ancak sadece 10 gb lık disk gözüküyor yine

tefoski

- GParted programı ile bir bakmalısın, ( http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Gparted )
- disk bölümlerin ne durumda - nasıl yapılanmış...
- Bağlanmayan disk bölümün varsa,
- Nautilus dosya yöneticisinde - sol bölümdeki yer imlerinde,
- bağlanmayan disk bölümünü görebilir ve bağlayabilirsin ...

https://plus.google.com/u/0/b/105481327042934321040/+CeplinuxWebTr/posts/UGLKDF9L732?pid=5999535983784710162&oid=105481327042934321040
BirDost

heartsmagic

Alıntı yapılan: fatihk. - 18 Temmuz 2014 - 21:28:14
usta dediğin gibi 10 gb bölüme / bağlantı noktasını verdim  takas alanıda oluşturdum 70 gb alana media bağlantı noktası nasıl veriliyor acaba.

Kurulum esnasında o ayırdığın bölümün bağlama noktasını /media/yedek yapacaktın söylediğim üzere. Her neyse, yapmadıysan da sorun değil.

sudo fdisk -l
sudo blkid
ls -l /media
cat /etc/fstab

çıktılarını bir görebilir miyiz kod etiketi içinde?
Kod etiketi: kodetiketi

fatihk.

kurulum esnasında 10 gb lık alanın bağlama noktası olarak / yaptım 70 gblık alanın bağlama noktasını home yaptım dosya sistemleri 10 gb lık alanın ext 4 70 gb lık alanın da ext 3

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2014 - 15:02:07

ayırdığım alanı media olarak ayarlamak için ne yapmam gerekiyor acaba.

heartsmagic

Neden /home yaptın? Çok sade bir şekilde anlatılmıştı halbuki. Şu aşamada istediğin şey için biraz uğraşman gerekecek, yeni olduğunu da düşünürsek baştan kurman daha makul, zira sistem çok yeni.

Bölümleme aynen kalabilir, 10GB dediğin kısmı / olarak bağla, 70GB'lık kısmı /media/yedek olarak bağla, /home olarak değil. İki bölümü de biçimlendir, tabi içine verilerini koyduysan önce yedekle. ext3 apma bölümü, ext4 yap. İki önceki iletimi tekrar okursan kafanda yine canlanır bir şeyler. Bir kök bölüm 10GB, bir takas alanı (swap) 1-2GB, geri kalanı da /media/yedek alanı olarak ayırıp, biçimlendirip bağlayacaktın.

fatihk.

teşekkür ederim media olarak bağlamak için hangi seçeneği seçmem gerekiyor acaba sizide çok yordum kusuruma bakmayın çok yardım ettiniz.

heartsmagic

Kurulumda mı soruyorsun? Seçenek yoktur orada ancak elle yazabilirsin doğrudan: /media/yedek
Hatta şöyle söyleyelim, kurulumda o bölümü bağlamasan bile sonradan bağlanabilir. Ancak bağlarsan rahat edersin.

fatihk.

anladım usta 70 gb bölümün bağlantı şeklini seçerken media yazmam yeterli olacak yani windows daki  D gibi kullanabileceğim

heartsmagic

/media olmasın, /media/yedek olsun ya da ismini nasıl istiyorsan.

fatihk.

yazdığınız şekilde yazmam gerekiyor değil mi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2014 - 22:43:21

şimdi kuruluma başladım kurulum bitince haber vereceğim çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Temmuz 2014 - 23:24:54

usta çok teşekkür ediyorum sonunda oldu istediğim şekilde yapabildim çok teşekkür ediyorum çok hakkın geçti hakkını helal et .