Ubuntu HD 3870 Göz Kırpma Problemi

Başlatan theahbab, 31 Ekim 2008 - 17:39:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

theahbab

Merhaba,

Bugün itibari ile 8.10 Intrepid den yazıyorum. 8.04 sürümünde de yaşadığım bir problem bu sürümde yine mevcut. Ati nin sitesindeki 8.10 sürücüyü kullandığım HD 3870 için indiriyorum fakat bir türlü kurmak nasip olmadı. 8.04 te bir kere becerdim ama bunda hala yok ben de ENVYNG yi kullanarak listesinde uygun olarak görünen 8.543 sürümünü kurdum. Eğer masaüstü efektlerini açmazsam ve compiz i kullanmazsam sorun yok. Videolar gayet güzel ve örneğin Google Earth programı iyi çalışıyor ama efektleri açtığım anda bu uygulamalarda göz kırpması yaşanıyor. Bu olaya sürücünün mü yoksa sistemimdeki bir hatanın mı sebep olduğu konusunda bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim. Bundan dışında Ubuntu yu öğrenmekten başka bir sıkıntım yok. Daha yeniyim aşağı yukarı 3 aydır ikinci sistem olarak kullanıyorum.

Yardımcı olması açısından sahip olduğum diğer sistem özelliklerim şöyle;

AMD X2 6400 3.2 Ghz
Gigabyte 790x DS4
4x1Gb DDR2 800 Mhz
250 GB Seagate HDD Sata2 16 Mb
Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex 64bit
Vista Home Premium 64bit

Sistemi ilk kurduğumda kendinden yüklü olan fglrx sürücüler vardı onların hiç birine ellemeden kurdum ENVGNG üzerinden acaba bu Ubuntu sürücülerini kaldırmalımıydım ama ubuntu nun bu sürücüyü aktif et uyarını kabul etmemiştim. Okuduklarıma göre artık ATI yeni nesil sürücülerinde fglrx i desteklemdiğini yazıyor.

Şimdiden Teşekkürler

WarGasm

Dün gece yaşadığım ekran kartı probleminden kaynaklı sebeplerle bayağı bir araştırma yaptım ve sizin sorununuza benzer birşey görmemiş olsam da ekran kartı sürücüsü güncellerken
xorg-driver-fglrx; fglrx-kernel-source
dosyalarını Synaptic paket yöneticisinden kaldırıp sonra yapılması öneriliyor. Bu şekilde denemeniz mümkün mü ?

heartsmagic

Benim düşüncem sürücü temelli bir sorun olduğu. Eğer Envy'nin kurduğu sürücüden daha güncel bir ATI sürücüsü varsa onu deneyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

linux003

xorg.conf dosyasında gerekli düzenlemelri yapıyor musun?
wiki.cchtml.com kaynağında da belirtildiği gibi bazı kartlarda xorg.conf dosyasına aşağıdakini eklemek;

Section "Device"

[...]
    Driver "fglrx"
    Option "VideoOverlay" "on"
    Option "OpenGLOverlay" "off"
    [...]

EndSection

Bazı ekran kartlarında oluşan titremeyi engellemek için ise yukarıdakinin aksine aşağıdaki şekilde düzenleme yapmak etkili olur diyor.

File: /etc/X11/xorg.conf

Section "Device"

[...]
    Driver "fglrx"
    Option "VideoOverlay" "off"
    Option "OpenGLOverlay" "on"
    Option "TexturedVideo" "off"
    [...]

EndSection

Ama dikkat edilmesi gereken şey bu düzenlemelerin 2sini ayrı ayrı uygulamak ve ilk düzenleme mplayerda X11/xv video outu seçilerek 2. düzenleme ise gl veya gl2 video out ile etkili olduğu şeklinde bilgiye ulaştım.

İnşallah birisi yada diğeri işinize yarar.

theahbab

Alıntı yapılan: linux003 - 01 Kasım 2008 - 14:47:48
xorg.conf dosyasında gerekli düzenlemelri yapıyor musun?
wiki.cchtml.com kaynağında da belirtildiği gibi bazı kartlarda xorg.conf dosyasına aşağıdakini eklemek;

Section "Device"

[...]
    Driver "fglrx"
    Option "VideoOverlay" "on"
    Option "OpenGLOverlay" "off"
    [...]

EndSection

Bazı ekran kartlarında oluşan titremeyi engellemek için ise yukarıdakinin aksine aşağıdaki şekilde düzenleme yapmak etkili olur diyor.

File: /etc/X11/xorg.conf

Section "Device"

[...]
    Driver "fglrx"
    Option "VideoOverlay" "off"
    Option "OpenGLOverlay" "on"
    Option "TexturedVideo" "off"
    [...]

EndSection

Ama dikkat edilmesi gereken şey bu düzenlemelerin 2sini ayrı ayrı uygulamak ve ilk düzenleme mplayerda X11/xv video outu seçilerek 2. düzenleme ise gl veya gl2 video out ile etkili olduğu şeklinde bilgiye ulaştım.

İnşallah birisi * ya da diğeri işinize yarar.

merhaba,
bunu daha önce gördüğüm yabancı bir sitede uygulamıştım 8.04 te iken ama hiç bir değişiklik olmamıştı. Ama bir uygulanış şeklinden bahsetmişsiniz bunu biraz daha detaylı duymak isterdim eğer vakit bulabilirsiniz. takdir edersiniz ki Ubuntu da daha yeniyim ve bazı uygulanışlar biraz yabancı geliyor.

Teşekkürler

linux003

uygulama için
gksu gedit /etc/X11/xorg.conf ile gerekli değişiklikleri yaparsın.

Ondan sonra mplayer kullandığını varsayarak mplayer da ben ingilizce kullandığım için preferences a gireceksin türkçesi ayarlar gibi bir şey olsa gerek oradan video kısmına gelip eğer dediğim ilk ayarları uyguluyorsan x11/xv yi eğer 2. ayarları uyguluyorsan gl yada gl2 yi denersin.

İnşallah bunlardan biri işine yarar. vlc playerda da bundan pek de farklı olacağını zannetmiyorum.