[Çözüldü] Dual Boot Sıkıntısı

Başlatan nergal, 14 Temmuz 2014 - 04:52:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nergal

Merhaba,
Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Ben Windows 7 yanına Ubuntu kurmak istiyorum fakat disk bölümleme ile ilgili bir sorunum var.
Sayın @heartsmagic dörtten fazla birincil bölümü olan diskler için şöyle bir şey demiş; "Bunun önüne geçmek için arada bir yerde veya son bölümü açmadan hemen önce diskinizde bir tane uzatılmış bölüm açmanız çok işe yarayacaktır." Benim de an itibariyle laptopumda dört tane birincil bölüm var ve aşağıya resmini paylaşıyorum. Linux kurmam için nasıl bir yöntem izlemem gerekiyor acaba? Format atmadan yapabilirsem harika olur :)

nuked

resimdeki "disk 0 temel çevrimiçi" yazan bölüme sağ tıklayıp özellikler diyip çıkan ekrandan "birim" sekmesine gelip orasının ekran görüntüsü paylaşırsanız ne yapılmasını söyleyebilir.
4 bölüm sınırlaması MBR tipi biçimlendirilmiş diskler içindir. GPT diskler için 128 dir.

birim bölümünde gpt mi mbr mi yazıyor ona bakmamız lazım.

nergal

@nuked dediğiniz yere baktım ve bölümleme stilim MBR. Daha önceden Wubi ile Ubuntu kuruyordum o yüzden disk bölümlemeye gerek duymuyordum ama artık gerçek şekilde kurulum istiyorum...

heartsmagic

Öncelikle, "sayın" ifadesine gerek yok :) İkinci olarak @nuked'ün söylediği gibi o yorum eski yorumlardandır, tabi MBR tipi diskler için hâlâ geçerli orası ayrı. Ayrıntıyı öğrendikten sonra yorum yapabiliriz. Fakat, eğer disk MBR ise mecbur D'deki verileri C'ye ya da başka bir yere alacak, D dediğin bölümü silecek, kendisini bir uzatılmış bölüm yapacaksın. Onun altında yine senin D dediğin bölümü ve Linux kuracağın bölümleri oluşturacaksın.

Not: Disk MBR ise yapacağın şey yukarıda anlatılan gibi bir şey olacak.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

nergal

Uzatılmış bölüm nasıl yapılıyor google'dan öğrendim şimdi. O halde yedekleme işlemini tamamlayıp, dediklerinizi uyguluyorum.
İlginiz için teşekkürler.